
ASUS Prime H610M-A D4-CSM LGA 1700(Intel 12th Gen) Micro-ATX Commercial Motherboard (PCIe 4.0, DDR4, 2xM.2 Slots,1Gb LAN, Rear USB 3.2 Gen 2 Ports, DP/HDMI/D-Sub, SPI-TPM...
In Stock
SKU: 52B9AFBC
Color: Select a color
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Asus |
| Department | Motherboards |
| Intel LGA 1700 socket | Ready for 12th Gen Intel Core, Pentium Gold and Celeron Processors |
| Ultrafast connectivity | PCIe 4.0, Intel 1 Gb Ethernet ,rear USB 3.2 Gen 2 Type-A and front USB 3.2 Gen 1 header |
| ASUS CSM motherboard | ASUS Corporate Stable Model, with up to 36-month Supply, EOL notice & ECN control |
| Processor Socket | LGA 1700 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Compatible Processors | Intel Celeron, Intel Pentium Gold |
| Chipset Type | Intel |
| Memory Clock Speed | 2133 MHz |
| Platform | Windows 11 |
| CPU Model | Core i3 |
| Memory Storage Capacity | 1 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Main Power Connector Type | ATX |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Slots Available | 4 |
| Number of Ports | 21 |
| S/PDIF Connector Type | Optical |
| System Bus Standard Supported | SATA 3 |
| Total SATA Ports | 4 |
| USB 2.0 | 4 |
| Total Usb Ports | 6 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 2 |
| Brand | Asus |
| Model Name | PRIME H610M-A D4-CSM |
| Model Number | ROG MAXIMUS Z690 EXTREME |
| Manufacturer | ASUS |
| UPC | 195553514446 |
| Item Type Name | Desktop Motherboard |
| Item height | 3 inches |
| Manufacturer Contact Information | Markham, ON L3R 0E9, CA |
| Warranty Description | 3 Years |
| Item Dimensions L x W x H | 21.1L x 7.6W x 24.4H Centimetres |
| EU Spare Part Availability Duration | 3 Years |
| Processor | pentium |
| RAM | DDR4 |
| Memory Speed | 2133 MHz |
| Number of USB 2.0 Ports | 4 |
| Brand | ASUS |
| CPU Socket | LGA 1700 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Compatible Processors | Socket LGA-1700 |
| Chipset Type | H610 |
| Memory Clock Speed | 2133 MHz |
| Platform | Windows 11 |
| Model Name | PRIME H610M-A D4-CSM |
| CPU Model | Pentium |
| Series | PRIME H610M-A D4-CSM |
| Item model number | ROG MAXIMUS Z690 EXTREME |
| Item Weight | 2.12 pounds |
| Product Dimensions | 8.3 x 9.6 x 3 inches |
| Item Dimensions LxWxH | 8.3 x 9.6 x 3 inches |
| Manufacturer | ASUS |
| Date First Available | January 4, 2022 |
| Item Model Number | 52B9AFBC |
About This Item
- βIntel LGA 1700 socket: Ready for 12th Gen Intel Core, Pentium Gold and Celeron Processors
- βUltrafast connectivity: PCIe 4.0, Intel 1 Gb Ethernet ,rear USB 3.2 Gen 2 Type-A and front USB 3.2 Gen 1 header
- βASUS CSM motherboard: ASUS Corporate Stable Model, with up to 36-month Supply, EOL notice & ECN control
- βASUS-exclusive self-recovering BIOS technology for automatic system BIOS recovery from a verified backup
- βASUS Control Center Express(ACCE) to make IT endpoint management
- βIntel LGA 1700 socket: Ready for 12th Gen Intel Core, Pentium Gold and Celeron Processors
- βUltrafast connectivity : PCIe 4.0, Intel 1 Gb Ethernet ,rear USB 3.2 Gen 2 Type-A and front USB 3.2 Gen 1 header
- βASUS-exclusive self-recovering BIOS technology for automatic system BIOS recovery from a verified backup
- βASUS CSM motherboard: ASUS Corporate Stable Model, with up to 36-month Supply, EOL notice & ECN control
- βASUS Control Center Express(ACCE) to make IT endpoint management
- βASUS Event log for capturing and managing detailed system information
- βDedicated LPC header and debug card with LCD display for faster troubleshooting
- βInnovative moisture-resistant coating to protect the motherboard from harsh environments
Customer Reviews (11)
Based on 11 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Intel LGA 1700 socket: Ready for 12th Gen Intel Core, Pentium Gold and Celeron Processors Ultrafast connectivity : PCIe 4.0, Intel 1 Gb Ethernet ,rear USB 3.2 Gen 2 Type-A and front USB 3.2 Gen 1 header ASUS-exclusive self-recovering BIOS technology for automatic system BIOS recovery from a verified backup ASUS CSM motherboard: ASUS Corporate Stable Model, with up to 36-month Supply, EOL notice & ECN control ASUS Control Center Express(ACCE) to make IT endpoint management
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.6/5 by verified buyers β 11 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.