







ASUS Prime H610M-E D4-CSM LGA 1700(Intel® 12th&13th Gen) mATX Commercial Motherboard (PCIe 4.0,DDR4,2xM.2 Slots,1Gb LAN,DisplayPort/HDMI/D-Sub,USB 3.2 Gen 1 Ports,COM Header,...
(8 reviews)
$129.80
In Stock
SKU: 050C5AB6
Color: Select a color
Key Features:
LGA 1700DesktopLaptop+31 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Asus |
| Department | Motherboards |
| Intel LGA 1700 socket | Ready for 12th&13th Gen Intel Core, Pentium Gold and Celeron Processors |
| Comprehensive cooling | PCH heatsink and Fan Xpert 2+ |
| Ultrafast connectivity | 32Gbps M.2 slot, Realtek 1 Gb Ethernet and USB 3.2 Gen |
| ASUS CSM motherboard | ASUS Corporate Stable Model, with 12-month Supply, EOL notice & ECN control. |
| Processor Socket | LGA 1700 |
| Compatible Devices | Desktop, Laptop, Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Compatible Processors | Intel Celeron, Intel Pentium Gold |
| Chipset Type | Intel H610 |
| Memory Clock Speed | 4600 MHz |
| Platform | Windows 10, Windows 11 |
| CPU Model | Pentium |
| Memory Storage Capacity | 64 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Slots Available | 2 |
| Number of Ports | 17 |
| S/PDIF Connector Type | Optical |
| System Bus Standard Supported | SATA 3 |
| Total SATA Ports | 4 |
| USB 2.0 | 12 |
| Total Usb Ports | 4 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 1 |
| Brand | Asus |
| Model Name | PRIME H610M-E D4-CSM |
| Model Number | PRIME H610M-E D4-CSM |
| Manufacturer | ASUS |
| UPC | 195553514804 |
| Item Type Name | Commercial motherboard |
| Country of Origin | China |
| Item height | 1.53 inches |
| Item Weight | 499 g |
| Warranty Description | 3 Years |
| EU Spare Part Availability Duration | 1 Years |
| Processor | pentium |
| RAM | DDR4 |
| Memory Speed | 2133 MHz |
| Number of USB 2.0 Ports | 4 |
| Brand | ASUS |
| CPU Socket | LGA 1700 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Compatible Processors | Socket LGA-1700 |
| Chipset Type | H610 |
| Memory Clock Speed | 2133 MHz |
| Platform | Windows 11 |
| Model Name | PRIME H610M-A D4-CSM |
| CPU Model | Pentium |
| Series | PRIME H610M-A D4-CSM |
| Item model number | ROG MAXIMUS Z690 EXTREME |
| Item Weight | 2.12 pounds |
| Product Dimensions | 8.3 x 9.6 x 3 inches |
| Item Dimensions LxWxH | 8.3 x 9.6 x 3 inches |
| Manufacturer | ASUS |
| Date First Available | January 4, 2022 |
| Item Model Number | 050C5AB6 |
About This Item
- ●Intel LGA 1700 socket: Ready for 12th&13th Gen Intel Core, Pentium Gold and Celeron Processors
- ●Comprehensive cooling: PCH heatsink and Fan Xpert 2+
- ●Ultrafast connectivity: 32Gbps M.2 slot, Realtek 1 Gb Ethernet and USB 3.2 Gen
- ●ASUS CSM motherboard: ASUS Corporate Stable Model, with 12-month Supply, EOL notice & ECN control.
- ●ASUS Control Center Express(ACCE) to make IT endpoint management.
- ●Intel LGA 1700 socket: Ready for 12th Gen Intel Core, Pentium Gold and Celeron Processors
- ●Ultrafast connectivity : PCIe 4.0, Intel 1 Gb Ethernet ,rear USB 3.2 Gen 2 Type-A and front USB 3.2 Gen 1 header
- ●ASUS-exclusive self-recovering BIOS technology for automatic system BIOS recovery from a verified backup
- ●ASUS CSM motherboard: ASUS Corporate Stable Model, with up to 36-month Supply, EOL notice & ECN control
- ●ASUS Control Center Express(ACCE) to make IT endpoint management
- ●ASUS Event log for capturing and managing detailed system information
- ●Dedicated LPC header and debug card with LCD display for faster troubleshooting
- ●Innovative moisture-resistant coating to protect the motherboard from harsh environments
Customer Reviews (8)
4.0
Based on 8 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Intel LGA 1700 socket: Ready for 12th&13th Gen Intel Core, Pentium Gold and Celeron Processors Comprehensive cooling: PCH heatsink and Fan Xpert 2+ Ultrafast connectivity: 32Gbps M.2 slot, Realtek 1 Gb Ethernet and USB 3.2 Gen ASUS CSM motherboard: ASUS Corporate Stable Model, with 12-month Supply, EOL notice & ECN control. ASUS Control Center Express(ACCE) to make IT endpoint management.
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.0/5 by verified buyers — 8 reviews confirm quality.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.