










ASUS ProArt X870E-CREATOR WiFi AMD AM5 X870E ATX Motherboard PCIe® 5.0 x16 Slots with Full Support for Next-gen GPUs, 16+2+2 Power Stages, DDR5, Dual USB4®, 10 Gb & 2.5 Gb LAN,...
In Stock
SKU: 1A68854C
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Asus |
| Department | Motherboards |
| Ready for advanced AI PCs | Designed for the future of AI computing, with the power and connectivity needed for demanding AI applications |
| AMD AM5 socket | Ready for AMD Ryzen 9000, 8000 and 7000 Series Desktop Processors |
| Robust performance | 16+2+2 teamed power stages, ProCool II power connectors, high-quality alloy chokes and durable capacitors |
| Future-proofed connectivity | Dual USB4 ports, 10 Gb & 2.5 Gb Ethernet, WiFi 7, PCIe 5.0 x16 slot full support for next-gen GPUs, two PCIe 5.0 and two PCIe 4.0 M.2 slots and a USB 20Gbps front panel connector with 30W PD/Quick Charge 4+ |
| Exclusive AI and overclocking technologies | AI Overclocking, AI Cooling and AI Networking II, Dynamic OC Switcher, and Core Flex |
| DIY-Friendly design | PCIe Slot Q-Release Slim with SafeSlot, M.2 Q-Release, M.2 Q-Slide, M.2 Q-Latch, Q-Antenna, BIOS FlashBack, Q-Connector |
| ProArt gives you more | ProArt Creator Hub with Color Management working in conjunction with Pantone’s proprietary utilities for one-stop system control and creation related settings Advanced security: USB port management, software blacklisting and Regedit on/off controls via ASUS Control Center Express |
| Processor Socket | Socket AM5 |
| Compatible Devices | Keyboard, Monitor, Mouse, asus laptop, asus pc |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Compatible Processors | AMD Ryzen 7000 Series |
| Chipset Type | AMD X870E |
| Memory Clock Speed | 320 MHz |
| Platform | Windows 10, Windows 11 |
| CPU Model | Ryzen 7 |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 256 GB |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Graphics Card Interface | PCI Express 4.0 |
| Memory Slots Available | 6 |
| Number of Ports | 26 |
| System Bus Standard Supported | SATA 3 |
| Total SATA Ports | 6 |
| Total Usb Ports | 20 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 3 |
| Brand | Asus |
| Model Name | ProArt X870E-CREATOR WIFI |
| Model Number | ProArt X870E-CREATOR WIFI |
| Manufacturer | Asus |
| UPC | 197105730779 |
| Country of Origin | China |
| Item height | 11.1 inches |
| Item Weight | 1.32 kg |
| Warranty Description | 3 Year Manufacturer |
| Item Dimensions L x W x H | 8.6L x 36.6W x 28.2H Centimetres |
| Item Model Number | 1A68854C |
About This Item
- ●Ready for advanced AI PCs: Designed for the future of AI computing, with the power and connectivity needed for demanding AI applications
- ●AMD AM5 socket: Ready for AMD Ryzen 9000, 8000 and 7000 Series Desktop Processors
- ●Robust performance: 16+2+2 teamed power stages, ProCool II power connectors, high-quality alloy chokes and durable capacitors
- ●Future-proofed connectivity: Dual USB4 ports, 10 Gb & 2.5 Gb Ethernet, WiFi 7, PCIe 5.0 x16 slot full support for next-gen GPUs, two PCIe 5.0 and two PCIe 4.0 M.2 slots and a USB 20Gbps front panel connector with 30W PD/Quick Charge 4+
- ●Exclusive AI and overclocking technologies: AI Overclocking, AI Cooling and AI Networking II, Dynamic OC Switcher, and Core Flex
- ●DIY-Friendly design: PCIe Slot Q-Release Slim with SafeSlot, M.2 Q-Release, M.2 Q-Slide, M.2 Q-Latch, Q-Antenna, BIOS FlashBack, Q-Connector
- ●ProArt gives you more: ProArt Creator Hub with Color Management working in conjunction with Pantone’s proprietary utilities for one-stop system control and creation related settings Advanced security: USB port management, software blacklisting and Regedit on/off controls via ASUS Control Center Express
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Ready for advanced AI PCs: Designed for the future of AI computing, with the power and connectivity needed for demanding AI applications AMD AM5 socket: Ready for AMD Ryzen 9000, 8000 and 7000 Series Desktop Processors Robust performance: 16+2+2 teamed power stages, ProCool II power connectors, high-quality alloy chokes and durable capacitors Future-proofed connectivity: Dual USB4 ports, 10 Gb & 2.5 Gb Ethernet, WiFi 7, PCIe 5.0 x16 slot full support for next-gen GPUs, two PCIe 5.0 and two PCIe 4.0 M.2 slots and a USB 20Gbps front panel connector with 30W PD/Quick Charge 4+ Exclusive AI and overclocking technologies: AI Overclocking, AI Cooling and AI Networking II, Dynamic OC Switcher, and Core Flex DIY-Friendly design: PCIe Slot Q-Release Slim with SafeSlot, M.2 Q-Release, M.2 Q-Slide, M.2 Q-Latch, Q-Antenna, BIOS FlashBack, Q-Connector ProArt gives you more: ProArt Creator Hub with Color Management working in conjunction with Pantone’s proprietary utilities for one-stop system control and creation related settings Advanced security: USB port management, software blacklisting and Regedit on/off controls via ASUS Control Center Express
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.2/5 by verified buyers — 13 reviews confirm quality.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.