









ASUS ROG Flow Z13 (2025) Gaming Laptop, 13” ROG Nebula 16:10 2.5K 180Hz/3ms, AMD Ryzen AI MAX+ 395, RDNA 3.5 Graphics, 128GB LPDDR5X 8000MHz, 1TB PCIe Gen 4 SSD, Wi-Fi 7, Win 11...
In Stock
SKU: 307985EE
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Asus |
| Department | Traditional Laptops |
| THE ULTIMATE 2-IN-1 | Stay in the zone with a larger touchpad, up to 10 hrs of battery life, and a flexible 170° kickstand that adapts effortlessly to create, game and work on the go. |
| POWER MEETS PORTABILITY | Equipped with a brand-new one stop shop chipset experience in the AMD Ryzen AI MAX+ 395 processor. With 16 cores, up to 50 tops NPU power and RDNA 3.5 graphics in a 13-inch chassis, the Flow Z13 is designed for the next generation of portable power. |
| GAME CHANGING AI ASSISTANT | Experience productivity boosts and improved power efficiency curtesy of ROG Intelligent Assistance with Copilot + PC powered by AMD Ryzen AI. |
| SEAMLESS PERFORMANCE | The LPDDR5X 8000MHz quad-channel memory dynamically balances the integrated CPU and GPU. With 128GB of low-latency memory, it ensures smooth gaming. |
| SEAMLESS PERFORMANCE | The LPDDR5X 8000MHz quad-channel memory dynamically balances the integrated CPU and GPU. With 128GB of low-latency memory, it ensures smooth gaming. |
| ROG NEBULA DISPLAY, BRILLANCE UNLEASHED | Experience brilliance with the 16:10 WQXGA 180 Hz/3ms PANTONE Validated touchscreen, covering 100% DCI-P3 color space. |
| WHISPER-QUIET POWER | The lightweight stainless steel vapor chamber efficiently dissipates heat while adding strength to the design. Paired with liquid metal, it keeps the CPU cool and quiet. |
| INCREDIBLE VERSATILITY | Enjoy flexibility with 2 USB 4.0 Type C, HDMI 2.1, a MICRO-SIM card reader, and a dedicated ROG key to system functions. |
| 3 MONTH PC GAME PASS INCLUDED | Get a free 90-day pass and gain access to over 100 high-quality games. With games added all the time, there’s always something new to play. |
| Color | Off Black |
| Hard-Drive Size | 1 TB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
| Graphics Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | Radeon 8060S Graphics |
| Hard Disk Description | SSD |
| Item Weight | 2.7 Pounds |
| Video Processor | AMD |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Webcam Capability | No |
| Automatic Backup Software Included | 1-month trial for new Microsoft 365 customers (Credit card required), XBOX Game Pass for PC 3 Months |
| Form Factor | 2 in 1 Gaming Notebook |
| Graphics Ram Type | DDR5 SDRAM |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, printers, and other accessories that support USB, HDMI, Bluetooth, or Wi-Fi connections. |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 11.81"L x 0.51"W x 8.03"Th |
| Chipset Type | 395 |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| Screen Size | 13.4 Inches |
| Resolution | 2560 x 1600 |
| Native Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Display Type | LED |
| Display Resolution Maximum | 2560x1600 Pixels |
| Display Technology | In-Plane Switching (IPS), In-plane Switching (IPS) Technology |
| Refresh Rate | 180 Hz |
| Maximum Display Brightness | 500 Nit |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Battery Life | 10 Hours |
| Lithium-Battery Energy Content | 70 Watt Hours |
| Total Usb Ports | 3 |
| Number of Ports | 5 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Audio Output Type | 1 x 3.5 mm Headphone/Microphone Combo Jack |
| Audio features | 2 x 2 Watt Speakers, Smart Amp Technology, Hi-Res certification (for headphone), Dolby Atmos |
| Audio Recording | Yes |
| Processor Series | Ryzen AI |
| Processor Speed | 5.1 GHz |
| Processor Count | 16 |
| Processor Brand | AMD |
| CPU Model Number | AI MAX+ 395 |
| CPU Model Generation | 5th Gen |
| CPU Model Speed Maximum | 5.1 GHz |
| Brand | ASUS |
| Model Name | ROG Flow Z13 |
| Model Year | 2025 |
| Model Number | GZ302EA-XS99 |
| Built-In Media | GZ302EA-XS99, Powercord and Adapter, User Guide |
| Manufacturer | ASUS |
| UPC | 197105894914 |
| Warranty Description | 1 Year |
| RAM Memory Installed | 128 GB |
| RAM Memory Technology | LPDDR5X |
| Ram Memory Maximum Size | 128 GB |
| Memory Speed | 8000 MHz |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Connectivity Technology | Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4, HDMI, USB, AUX |
| Wireless Technology | Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4 |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| Bluetooth support | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 7 |
| Human-Interface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Backlit |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Item Model Number | 307985EE |
About This Item
- ●THE ULTIMATE 2-IN-1: Stay in the zone with a larger touchpad, up to 10 hrs of battery life, and a flexible 170° kickstand that adapts effortlessly to create, game and work on the go.
- ●POWER MEETS PORTABILITY: Equipped with a brand-new one stop shop chipset experience in the AMD Ryzen AI MAX+ 395 processor. With 16 cores, up to 50 tops NPU power and RDNA 3.5 graphics in a 13-inch chassis, the Flow Z13 is designed for the next generation of portable power.
- ●GAME CHANGING AI ASSISTANT: Experience productivity boosts and improved power efficiency curtesy of ROG Intelligent Assistance with Copilot + PC powered by AMD Ryzen AI.
- ●SEAMLESS PERFORMANCE: The LPDDR5X 8000MHz quad-channel memory dynamically balances the integrated CPU and GPU. With 128GB of low-latency memory, it ensures smooth gaming.
- ●SEAMLESS PERFORMANCE: The LPDDR5X 8000MHz quad-channel memory dynamically balances the integrated CPU and GPU. With 128GB of low-latency memory, it ensures smooth gaming.
- ●ROG NEBULA DISPLAY, BRILLANCE UNLEASHED: Experience brilliance with the 16:10 WQXGA 180 Hz/3ms PANTONE Validated touchscreen, covering 100% DCI-P3 color space.
- ●WHISPER-QUIET POWER: The lightweight stainless steel vapor chamber efficiently dissipates heat while adding strength to the design. Paired with liquid metal, it keeps the CPU cool and quiet.
- ●INCREDIBLE VERSATILITY: Enjoy flexibility with 2 USB 4.0 Type C, HDMI 2.1, a MICRO-SIM card reader, and a dedicated ROG key to system functions.
- ●3 MONTH PC GAME PASS INCLUDED: Get a free 90-day pass and gain access to over 100 high-quality games. With games added all the time, there’s always something new to play.
Customer Reviews (10)
Based on 10 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
THE ULTIMATE 2-IN-1 – Stay in the zone with a larger touchpad, up to 10 hrs of battery life, and a flexible 170° kickstand that adapts effortlessly to create, game and work on the go. POWER MEETS PORTABILITY – Equipped with a brand-new one stop shop chipset experience in the AMD Ryzen AI MAX+ 395 processor. With 16 cores, up to 50 tops NPU power and RDNA 3.5 graphics in a 13-inch chassis, the Flow Z13 is designed for the next generation of portable power. GAME CHANGING AI ASSISTANT – Experience productivity boosts and improved power efficiency curtesy of ROG Intelligent Assistance with Copilot + PC powered by AMD Ryzen AI. SEAMLESS PERFORMANCE – The LPDDR5X 8000MHz quad-channel memory dynamically balances the integrated CPU and GPU. With 128GB of low-latency memory, it ensures smooth gaming. SEAMLESS PERFORMANCE – The LPDDR5X 8000MHz quad-channel memory dynamically balances the integrated CPU and GPU. With 128GB of low-latency memory, it ensures smooth gaming. ROG NEBULA DISPLAY, BRILLANCE UNLEASHED – Experience brilliance with the 16:10 WQXGA 180 Hz/3ms PANTONE Validated touchscreen, covering 100% DCI-P3 color space. WHISPER-QUIET POWER – The lightweight stainless steel vapor chamber efficiently dissipates heat while adding strength to the design. Paired with liquid metal, it keeps the CPU cool and quiet. INCREDIBLE VERSATILITY – Enjoy flexibility with 2 USB 4.0 Type C, HDMI 2.1, a MICRO-SIM card reader, and a dedicated ROG key to system functions. 3 MONTH PC GAME PASS INCLUDED – Get a free 90-day pass and gain access to over 100 high-quality games. With games added all the time, there’s always something new to play.
Our Take
Looking for a reliable Asus laptop or desktop? Vivabay curates computing options that balance performance and value. We compare specs, benchmarks, and real-world usage so you can pick the right machine for work, school, or creative projects.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.2/5 by verified buyers — 10 reviews confirm quality.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.
- ✓Tech products ship with full manufacturer warranty coverage.