
ASUS ROG G700 (2025) Gaming Desktop PC, Intel Core Ultra 7 265F Processor, NVIDIA GeForce RTX 5070, 1TB M.2 NVMe PCIe 4 SSD, 32GB DDR5 RAM, Windows 11
(5 reviews)
$2,134.80$2,520.0015% OFF
In Stock
SKU: C30DB912
Key Features:
#37 in Gaming Desktop PCASUS+48 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Asus |
| Department | ASUS |
| Best Seller Ranking | #37 in Gaming Desktop PC |
| Brand | ASUS |
| Model | G700TF-AS776 |
| Part Number | 90PF05Q1-M000E0 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Form Factor | Tower |
| Usage | Consumer, Gaming, Mainstream |
| Color | Black |
| Processor | Intel Core Ultra 7 265F |
| Processor Main Features | 64 bit 20-Core Processor |
| Cache Per Processor | 30 MB L3 Cache |
| Memory | 32GB DDR5 |
| Storage | 1TB M.2 2280 NVMe PCIe 4.0 SSD |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5070 PRIME 12GB GDDR7 |
| Ethernet | 2.5G Ethernet |
| Power Supply | 850W power supply (80+ Gold, peak 900W) |
| Cooling System | Air Cooler |
| Keyboard | Gaming RGB Keyboard(USB) |
| Mouse | Gaming RGB Mouse(USB) |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Chipset | Intel B860 |
| CPU Type | Intel Core Ultra 7 (Series 2) |
| CPU Name | Intel Core Ultra 7 265F |
| L2 Cache Per CPU | 36 MB |
| L3 Cache Per CPU | 30 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 20-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5070 |
| GPU Memory | 12 GB GDDR7 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Speed | DDR5 5600 |
| Memory Spec | 16 GB x 2 |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| SSD | 1TB NVMe |
| HDD | No |
| Optical Drive Type | No |
| Audio Channels | High Definition 7.1 Channel Audio |
| LAN Speed | 2.5Gbps |
| Front USB | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| Front Audio Ports | 2 |
| PS/2 | 1 |
| Video Ports | 1 x HDMI, 3 x DisplayPort |
| Rear USB | 4 x USB 2.0 Type-A2 x USB 3.2 Gen 2 Type-A |
| RJ45 | 1 port |
| Rear Audio Ports | 3 ports |
| External Bays | 2 x 3.5" |
| PCI Slots Available/Total | 1 x PCIe 4.0 x 163 x PCIe 4.0 x16 (when using vertical graphic card, other PCle 4.0 x16 slots are not available) |
| Dimensions H x W x D | 18.88" x 9.45" x 20.05" |
| Weight | 40.39 lbs. |
| First Listed on Newegg | December 04, 2025 |
| Item Model Number | C30DB912 |
Customer Reviews (5)
5.0
Based on 5 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
ASUS ROG G700 (2025) Gaming Desktop PC, Intel Core Ultra 7 265F Processor, NVIDIA GeForce RTX 5070, 1TB M.2 NVMe PCIe 4 SSD, 32GB DDR5 RAM, Windows 11 Home, G700TF-AS776
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 5.0/5 by verified buyers β 5 reviews confirm quality.
- βCurrently 15% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.