






ASUS - ROG G700 Gaming Desktop - Intel Core Ultra 5 225F - 16GB Memory - NVIDIA GeForce RTX 5060 8GB - 1TB SSD - Black
$1,795.20
In Stock
SKU: F90C5268
Key Features:
ASUSROG+13 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Asus |
| Department | ASUS |
| Brand | ASUS |
| Series | ROG |
| Release Year | 2025 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Form Factor | Desktop |
| Usage | Gaming |
| Color | Black |
| Memory | 16 GB |
| CPU Type | Intel Core Ultra 5 |
| CPU Base Frequency | 3.30GHz |
| CPU Main Features | 64 bit 10-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5060 |
| Memory Spec | 16 GB x 1 |
| SSD | 1TB |
| First Listed on Newegg | December 10, 2025 |
| Item Model Number | F90C5268 |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
ASUS β ROG G700 Gaming Desktop β Intel Core Ultra 5 225F β 16GB Memory β NVIDIA GeForce RTX 5060 8GB β 1TB SSD β Black
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.