









ASUS ROG GM700 (2025) Gaming Desktop PC, AMD Ryzen 7 8700F Processor, AMD Radeon RX 9060 XT PRIME OC, 1TB M.2 NVMe PCIe 4 SSD, 32GB DDR5 RAM, Windows
(5 reviews)
$1,462.80$1,800.0019% OFF
In Stock
SKU: B74C3768
Key Features:
ASUSGM700TZ-NB766+47 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Asus |
| Department | ASUS |
| Brand | ASUS |
| Model | GM700TZ-NB766 |
| Part Number | 90PF05V1-M000A0 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Form Factor | Tower |
| Usage | Consumer |
| Color | Black |
| Processor | AMD Ryzen 7 8700F |
| Processor Main Features | 64 bit 8-Core Processor |
| Cache Per Processor | 8 MB L3 Cache |
| Memory | 32GB DDR5 5600 |
| Storage | 1TB M.2 2280 NVMe PCIe 4.0 SSD |
| Graphics | AMD Radeon RX 9060 XT PRIME 16GB GDDR6 OC |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Power Supply | 600W power supply (80+ Gold, peak 600W) |
| Cooling System | Air Cooler |
| Keyboard | Gaming RGB Keyboard(USB) |
| Mouse | Gaming RGB Mouse(USB) |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Chipset | AMD B650 |
| CPU Type | AMD Ryzen 7 8000 Series |
| CPU Name | AMD Ryzen 7 8700F |
| L2 Cache Per CPU | 8 MB |
| L3 Cache Per CPU | 16 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 8-Core Processor |
| GPU/VGA Type | AMD Radeon RX 9060 XT |
| GPU Memory | 16 GB GDDR6 |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Speed | DDR5 5600 |
| Memory Spec | 16 GB x 2 |
| Memory Slot Total | 4 |
| Memory Slot Available | 2 |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| SSD | 1TB NVMe |
| Optical Drive Type | No |
| Audio Channels | High Definition 7.1 Channel Audio |
| LAN Chipset | Realtek RTL8111H |
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
| WLAN | 802.11ax Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Video Ports | 1 x DisplayPort 1.4, 1 x HDMI 1.4 |
| Rear USB | 4 x USB 2.0 Type-A1 x USB 3.2 Gen 2 Type-A2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C |
| RJ45 | 1 port |
| Rear Audio Ports | 3 ports |
| PCI Slots Available/Total | 1 x PCIe 4.0 x163 x PCIe 4.0 x16 |
| Dimensions H x W x D | 18.88" x 9.45" x 20.05" |
| Weight | 39.68 lbs. |
| First Listed on Newegg | September 09, 2025 |
| Item Model Number | B74C3768 |
Customer Reviews (5)
5.0
Based on 5 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
ASUS ROG GM700 (2025) Gaming Desktop PC, AMD Ryzen 7 8700F Processor, AMD Radeon RX 9060 XT PRIME OC, 1TB M.2 NVMe PCIe 4 SSD, 32GB DDR5 RAM, Windows 11 Home, GM700TZ-NB766
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 5.0/5 by verified buyers β 5 reviews confirm quality.
- βCurrently 19% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.