









ASUS ROG Maximus Z890 Hero Intel® Z890 LGA 1851 ATX Motherboard, Advanced AI PC-Ready, 22+2+1+2 Stages, DDR5, WiFi 7, 3X PCIe® 5.0 M.2, Thunderbolt™ 4, USB Type-C®, AI...
In Stock
SKU: 6FA7554C
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Asus |
| Department | Motherboards |
| Ready for Advanced AI PCs | Designed for the future of AI computing, with the power and connectivity needed for demanding AI applications |
| Intel LGA 1851 Socket | Ready for Intel Core Ultra Processors (series 2) |
| Exclusive AI Technologies | ASUS AI Advisor, ASUS-exclusive AI Overclocking, AI Cooling II, and AI Networking II to simplify setup and improve performance |
| Exclusive Overclocking & Memory Technologies | NitroPath DRAM Technology, NPU Boost, DIMM Fit, DIMM Flex and AEMP III to simplify setup and improve performance |
| Robust Power Solution | 22(110A)+2(90A)+1(90A)+2(80A) power stages with ProCool II power connectors, MicroFine alloy chokes and premium metallic capacitors |
| Optimized Thermal Design | Massive heatsinks integrated with the I/O cover, joined by a U-shaped heatpipe and connected to the power stages with high-conductivity thermal pads |
| Latest M.2 Support | Three onboard PCIe 5.0 M.2 slots and three PCIe 4.0 M.2 slots onboard with ROG M.2 Power Boosts, all with substantial cooling solutions |
| Abundant Connectivity | Dual Thunderbolt 4 USB Type-C ports, USB 20Gbps Type-C front-panel connector with Quick Charge 4+ up to 60W and USB Wattage Watcher, USB 10Gbps Type-C front-panel connector, five additional USB 10Gbps ports, PCIe 5.0 x16 SafeSlot, HDMI 2.1 |
| High-Performance Networking | On-board Wi-Fi 7 (802.11be) with ASUS WiFi Q-Antenna, Intel 2.5Gb Ethernet and Realtek 5Gb Ethernet |
| DIY Friendly Design | PCIe Slot Q-Release Slim, new M.2 Q-Latch, M.2 Q-Release, M.2 Q-Slide, Q-Antenna, Q-Dashboard, Q-Code, Q-LED, FlexKey button, Start button, BIOS FlashBack button, Clear CMOS button and pre-mounted I/O shield |
| Processor Socket | LGA 1851 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Compatible Processors | Intel Core Ultra Processors (2nd Gen) |
| Chipset Type | Intel Z890 |
| Memory Clock Speed | 320 MHz |
| Platform | Windows 11 |
| CPU Model | Intel Core Ultra 7 |
| Memory Storage Capacity | 192 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 192 GB |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Slots Available | 4 |
| Number of Ports | 9 |
| System Bus Standard Supported | PCIe 5.0 |
| Total SATA Ports | 4 |
| Total Usb Ports | 21 |
| Number of Ethernet Ports | 2 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 1 |
| Brand | Asus |
| Model Name | ROG MAXIMUS Z890 HERO |
| Model Number | ROG MAXIMUS Z890 HERO |
| Manufacturer | Asus |
| UPC | 197105747227 197105747234 |
| Country of Origin | China |
| Item height | 12.2 inches |
| Item Weight | 3.65 kg |
| Warranty Description | 3 Year Manufacturer |
| Item Dimensions L x W x H | 37.1L x 11.2W x 31H Centimetres |
| Item Model Number | 6FA7554C |
About This Item
- ●Ready for Advanced AI PCs: Designed for the future of AI computing, with the power and connectivity needed for demanding AI applications
- ●Intel LGA 1851 Socket: Ready for Intel Core Ultra Processors (series 2)
- ●Exclusive AI Technologies: ASUS AI Advisor, ASUS-exclusive AI Overclocking, AI Cooling II, and AI Networking II to simplify setup and improve performance
- ●Exclusive Overclocking & Memory Technologies: NitroPath DRAM Technology, NPU Boost, DIMM Fit, DIMM Flex and AEMP III to simplify setup and improve performance
- ●Robust Power Solution: 22(110A)+2(90A)+1(90A)+2(80A) power stages with ProCool II power connectors, MicroFine alloy chokes and premium metallic capacitors
- ●Optimized Thermal Design: Massive heatsinks integrated with the I/O cover, joined by a U-shaped heatpipe and connected to the power stages with high-conductivity thermal pads
- ●Latest M.2 Support: Three onboard PCIe 5.0 M.2 slots and three PCIe 4.0 M.2 slots onboard with ROG M.2 Power Boosts, all with substantial cooling solutions
- ●Abundant Connectivity: Dual Thunderbolt 4 USB Type-C ports, USB 20Gbps Type-C front-panel connector with Quick Charge 4+ up to 60W and USB Wattage Watcher, USB 10Gbps Type-C front-panel connector, five additional USB 10Gbps ports, PCIe 5.0 x16 SafeSlot, HDMI 2.1
- ●High-Performance Networking: On-board Wi-Fi 7 (802.11be) with ASUS WiFi Q-Antenna, Intel 2.5Gb Ethernet and Realtek 5Gb Ethernet
- ●DIY Friendly Design: PCIe Slot Q-Release Slim, new M.2 Q-Latch, M.2 Q-Release, M.2 Q-Slide, Q-Antenna, Q-Dashboard, Q-Code, Q-LED, FlexKey button, Start button, BIOS FlashBack button, Clear CMOS button and pre-mounted I/O shield
Customer Reviews (7)
Based on 7 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Ready for Advanced AI PCs: Designed for the future of AI computing, with the power and connectivity needed for demanding AI applications Intel LGA 1851 Socket: Ready for Intel Core Ultra Processors (series 2) Exclusive AI Technologies: ASUS AI Advisor, ASUS-exclusive AI Overclocking, AI Cooling II, and AI Networking II to simplify setup and improve performance Exclusive Overclocking & Memory Technologies: NitroPath DRAM Technology, NPU Boost, DIMM Fit, DIMM Flex and AEMP III to simplify setup and improve performance Robust Power Solution: 22(110A)+2(90A)+1(90A)+2(80A) power stages with ProCool II power connectors, MicroFine alloy chokes and premium metallic capacitors Optimized Thermal Design: Massive heatsinks integrated with the I/O cover, joined by a U-shaped heatpipe and connected to the power stages with high-conductivity thermal pads Latest M.2 Support: Three onboard PCIe 5.0 M.2 slots and three PCIe 4.0 M.2 slots onboard with ROG M.2 Power Boosts, all with substantial cooling solutions Abundant Connectivity: Dual Thunderbolt 4 USB Type-C ports, USB 20Gbps Type-C front-panel connector with Quick Charge 4+ up to 60W and USB Wattage Watcher, USB 10Gbps Type-C front-panel connector, five additional USB 10Gbps ports, PCIe 5.0 x16 SafeSlot, HDMI 2.1 High-Performance Networking: On-board Wi-Fi 7 (802.11be) with ASUS WiFi Q-Antenna, Intel 2.5Gb Ethernet and Realtek 5Gb Ethernet DIY Friendly Design: PCIe Slot Q-Release Slim, new M.2 Q-Latch, M.2 Q-Release, M.2 Q-Slide, Q-Antenna, Q-Dashboard, Q-Code, Q-LED, FlexKey button, Start button, BIOS FlashBack button, Clear CMOS button and pre-mounted I/O shield
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Currently 11% off the regular price — competitive pricing checked against major retailers.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.