










ASUS ROG Strix B650-A Gaming WiFi 6E AM5 (LGA1718) Ryzen 7000 Motherboard(12+2 Power Stages,DDR5,3xM.2 Slots,PCIe® 4.0, 2.5G LAN,WiFi 6E,USB 3.2 Gen 2x2 Type-C® Port)
In Stock
SKU: 839B688B
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Asus |
| Department | Motherboards |
| AM5 Socket | Ready for AMD Ryzen Desktop 9000*, 8000*, and 7000 Series Processors |
| Robust Power Solution | 12 + 2 power stages with 8 + 4 pin ProCool power connectors, high-quality alloy chokes, and durable capacitors to support multi-core processors |
| Optimized Thermal Design | Massive VRM heatsinks with strategically cut airflow channels and high conductivity thermal pads |
| Next-Gen M.2 Support | One PCIe 5.0 M.2 slot and two PCIe 4.0 M.2 slots, all with heatsinks to maximize performance |
| Advanced Connectivity | One USB 3.2 Gen 2x2 Type-C and eight additional rear USB ports, USB 3.2 Gen 2 Type-C front-panel connector, HDMI 2.1, DisplayPort 1.4, and one PCIe 4.0 x16 SafeSlot |
| High-Performance Networking | On-board WiFi 6E (802.11ax), Bluetooth 5.2, and Intel 2.5G Ethernet with ASUS LANGuard |
| Intelligent Control | ASUS-exclusive Two-Way AI Noise Cancelation and AI Networking |
| Immersive Gaming Audio | ALC4080 with Savitech SV3H712 amplifier, along with DTS Sound Unbound and Sonic Studio III |
| Unmatched Personalization | ASUS-exclusive Aura Sync RGB lighting, including one RGB header and three addressable Gen 2 RGB headers |
| Processor Socket | Socket AM5 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Compatible Processors | AMD Ryzen 9000, AMD Ryzen 8000, AMD Ryzen 7000 |
| Chipset Type | AMD B650 |
| Memory Clock Speed | 6400 MHz |
| Platform | Windows 10 |
| CPU Model | AMD Ryzen 7 |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 128 GB |
| Main Power Connector Type | 8 + 4 pin ATX |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Slots Available | 4 |
| Number of Ports | 12 |
| S/PDIF Connector Type | Optical |
| System Bus Standard Supported | Serial ATA/600 |
| Total SATA Ports | 4 |
| USB 2.0 | 1 |
| Total Usb Ports | 9 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 1 |
| Brand | Asus |
| Model Name | ROG STRIX B650-A GAMING WIFI |
| Model Number | ROG STRIX B650-A GAMING WIFI |
| Manufacturer | ASUS |
| UPC | 195553917766 |
| Country of Origin | China |
| Item height | 2.9 inches |
| Item Weight | 4.25 Pounds |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Warranty Description | 3 years |
| Item Dimensions L x W x H | 27.4L x 7.4W x 34H Centimetres |
| Item Model Number | 839B688B |
About This Item
- ●AM5 Socket: Ready for AMD Ryzen Desktop 9000*, 8000*, and 7000 Series Processors
- ●Robust Power Solution: 12 + 2 power stages with 8 + 4 pin ProCool power connectors, high-quality alloy chokes, and durable capacitors to support multi-core processors
- ●Optimized Thermal Design: Massive VRM heatsinks with strategically cut airflow channels and high conductivity thermal pads
- ●Next-Gen M.2 Support: One PCIe 5.0 M.2 slot and two PCIe 4.0 M.2 slots, all with heatsinks to maximize performance
- ●Advanced Connectivity: One USB 3.2 Gen 2x2 Type-C and eight additional rear USB ports, USB 3.2 Gen 2 Type-C front-panel connector, HDMI 2.1, DisplayPort 1.4, and one PCIe 4.0 x16 SafeSlot
- ●High-Performance Networking: On-board WiFi 6E (802.11ax), Bluetooth 5.2, and Intel 2.5G Ethernet with ASUS LANGuard
- ●Intelligent Control: ASUS-exclusive Two-Way AI Noise Cancelation and AI Networking
- ●Immersive Gaming Audio: ALC4080 with Savitech SV3H712 amplifier, along with DTS Sound Unbound and Sonic Studio III
- ●Unmatched Personalization: ASUS-exclusive Aura Sync RGB lighting, including one RGB header and three addressable Gen 2 RGB headers
- ●*BIOS Update maybe required when used with AMD Ryzen Desktop 9000 and 8000 Series CPU Processors
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
AM5 Socket: Ready for AMD Ryzen Desktop 9000*, 8000*, and 7000 Series Processors *BIOS Update maybe required when used with AMD Ryzen Desktop 9000 and 8000 Series CPU Processors Robust Power Solution: 12 + 2 power stages with 8 + 4 pin ProCool power connectors, high-quality alloy chokes, and durable capacitors to support multi-core processors Optimized Thermal Design: Massive VRM heatsinks with strategically cut airflow channels and high conductivity thermal pads Next-Gen M.2 Support: One PCIe 5.0 M.2 slot and two PCIe 4.0 M.2 slots, all with heatsinks to maximize performance Advanced Connectivity: One USB 3.2 Gen 2x2 Type-C and eight additional rear USB ports, USB 3.2 Gen 2 Type-C front-panel connector, HDMI 2.1, DisplayPort 1.4, and one PCIe 4.0 x16 SafeSlot High-Performance Networking: On-board WiFi 6E (802.11ax), Bluetooth 5.2, and Intel 2.5G Ethernet with ASUS LANGuard Intelligent Control: ASUS-exclusive Two-Way AI Noise Cancelation and AI Networking Immersive Gaming Audio: ALC4080 with Savitech SV3H712 amplifier, along with DTS Sound Unbound and Sonic Studio III Unmatched Personalization: ASUS-exclusive Aura Sync RGB lighting, including one RGB header and three addressable Gen 2 RGB headers
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.5/5 by verified buyers — 13 reviews confirm quality.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.