










ASUS ROG Strix B850-A Gaming WiFi AMD AM5 B850 ATX Motherboard 14+2+2 Power Stages, DDR5 AEMP, 2.5G LAN, WiFi 7 with Q-Antenna, 4X M.2, PCIe® 5.0, USB 20Gbps Type-C, AI...
In Stock
SKU: 5E8797BC
Option: Select an option
Price range: $268.20 – $283.20
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Asus |
| Department | Motherboards |
| Ready for Advanced AI PCs | Designed for the future of AI computing, with the power and connectivity needed for demanding AI applications |
| AMD AM5 Socket | Ready for AMD Ryzen 9000, 8000 and 7000 series desktop processors |
| Intelligent Control | ASUS AI Advisor, AI Networking II and AEMP to simplify setup and improve performance |
| Robust Power Solution | 14+2+2 power solution rated for 80A per stage with an 8+8-pin ProCool power connector, high-quality alloy chokes, and durable capacitors to support multi-core processors |
| Optimized Thermal Design | Massive heatsinks bridged to the VRMs with high-conductivity thermal pads and an integrated I/O cover |
| Latest M.2 Support | One onboard PCIe 5.0 M.2 slot and three PCIe 4.0 M.2 slots, all with substantial cooling solutions |
| Abundant Connectivity | USB 20Gbps Type-C, USB 10Gbps Type-C, USB 10Gbps Type-C front-panel connector, six additional USB 5Gbps ports, PCIe 5.0 x16 SafeSlots, HDMI port and DisplayPort port |
| High-Performance Networking | On-board WiFi 7 (802.11be) with Intel 2.5 Gb Ethernet |
| DIY Friendly Design | PCIe Slot Q-Release Slim, M.2 Q-Latch, M.2 Q-Release, M.2 Q-Slide, Q-Antenna, Q-Dashboard, Q-LED, BIOS FlashBack button, Clear CMOS button and pre-mounted I/O shield |
| Immersive Audio | ROG SupremeFX ALC4080 codec with Savitech SV3H712 amplifier, along with Dolby Atmos |
| Processor Socket | Socket AM5 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Compatible Processors | AM5 |
| Chipset Type | AMD B850 |
| Memory Clock Speed | 8000 MHz |
| Platform | Windows |
| CPU Model | AMD Ryzen 7 |
| Memory Storage Capacity | 192 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 192 GB |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Graphics Card Interface | PCI Express 4.0 |
| Memory Slots Available | 4 |
| Number of Ports | 24 |
| System Bus Standard Supported | PCIe 5.0 |
| Total SATA Ports | 2 |
| Total Usb Ports | 17 |
| Number of Ethernet Ports | 2 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 3 |
| Brand | Asus |
| Model Name | ROG STRIX B850-A GAMING WIFI |
| Model Number | ROG STRIX B850-A GAMING WIFI |
| Manufacturer | Asus |
| UPC | 197105772670 |
| Country of Origin | China |
| Item height | 8 Centimetres |
| Item Weight | 2.25 kg |
| Warranty Description | 3 Year Manufacturer |
| Item Dimensions L x W x H | 30.5L x 24.4W x 8H Centimetres |
| Available Options | 2 variants |
| Item Model Number | 5E8797BC |
About This Item
- ●Ready for Advanced AI PCs: Designed for the future of AI computing, with the power and connectivity needed for demanding AI applications
- ●AMD AM5 Socket: Ready for AMD Ryzen 9000, 8000 and 7000 series desktop processors
- ●Intelligent Control: ASUS AI Advisor, AI Networking II and AEMP to simplify setup and improve performance
- ●Robust Power Solution: 14+2+2 power solution rated for 80A per stage with an 8+8-pin ProCool power connector, high-quality alloy chokes, and durable capacitors to support multi-core processors
- ●Optimized Thermal Design: Massive heatsinks bridged to the VRMs with high-conductivity thermal pads and an integrated I/O cover
- ●Latest M.2 Support: One onboard PCIe 5.0 M.2 slot and three PCIe 4.0 M.2 slots, all with substantial cooling solutions
- ●Abundant Connectivity: USB 20Gbps Type-C, USB 10Gbps Type-C, USB 10Gbps Type-C front-panel connector, six additional USB 5Gbps ports, PCIe 5.0 x16 SafeSlots, HDMI port and DisplayPort port
- ●High-Performance Networking: On-board WiFi 7 (802.11be) with Intel 2.5 Gb Ethernet
- ●DIY Friendly Design: PCIe Slot Q-Release Slim, M.2 Q-Latch, M.2 Q-Release, M.2 Q-Slide, Q-Antenna, Q-Dashboard, Q-LED, BIOS FlashBack button, Clear CMOS button and pre-mounted I/O shield
- ●Immersive Audio: ROG SupremeFX ALC4080 codec with Savitech SV3H712 amplifier, along with Dolby Atmos
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Ready for Advanced AI PCs: Designed for the future of AI computing, with the power and connectivity needed for demanding AI applications AMD AM5 Socket: Ready for AMD Ryzen 9000, 8000 and 7000 series desktop processors Intelligent Control: ASUS AI Advisor, AI Networking II and AEMP to simplify setup and improve performance Robust Power Solution: 14+2+2 power solution rated for 80A per stage with an 8+8-pin ProCool power connector, high-quality alloy chokes, and durable capacitors to support multi-core processors Optimized Thermal Design: Massive heatsinks bridged to the VRMs with high-conductivity thermal pads and an integrated I/O cover Latest M.2 Support: One onboard PCIe 5.0 M.2 slot and three PCIe 4.0 M.2 slots, all with substantial cooling solutions Abundant Connectivity: USB 20Gbps Type-C, USB 10Gbps Type-C, USB 10Gbps Type-C front-panel connector, six additional USB 5Gbps ports, PCIe 5.0 x16 SafeSlots, HDMI port and DisplayPort port High-Performance Networking: On-board WiFi 7 (802.11be) with Intel 2.5 Gb Ethernet DIY Friendly Design: PCIe Slot Q-Release Slim, M.2 Q-Latch, M.2 Q-Release, M.2 Q-Slide, Q-Antenna, Q-Dashboard, Q-LED, BIOS FlashBack button, Clear CMOS button and pre-mounted I/O shield Immersive Audio: ROG SupremeFX ALC4080 codec with Savitech SV3H712 amplifier, along with Dolby Atmos
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.5/5 by verified buyers — 13 reviews confirm quality.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.