









ASUS ROG STRIX B860-I GAMING WIFI B860 LGA 1851 mITX Mini-ITX motherboard, Intel® Core⢠Ultra Series 2 Ready, Advanced AI ready, 10+1+2+1 stage, DDR5, 2.5G LAN, WiFi7, M.2,...
In Stock
SKU: ACB0C808
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Asus |
| Department | Motherboards |
| Ready for Advanced AI PCs | Designed for the future of AI computing, with the power and connectivity needed for demanding AI applications |
| Intel LGA 1851 Socket | Ready for Intel Core Ultra processors (Series 2) |
| Exclusive AI & memory technologies | ASUS AI Advisor, ASUS-exclusive AI Networking II, DIMM Fit and AEMP III to simplify setup and improve performance |
| Robust Power Solution | 10(80A)+1(80A)+2(80A)+1(80A) power stages with ProCool power connectors, MicroFine alloy chokes and premium metallic capacitors |
| Optimized Thermal Design | Massive heatsinks with integrated I/O cover, high-conductivity thermal pads, and connected with an L-shaped heatpipe |
| Latest M.2 Support | Two onboard PCIe 5.0 M.2 slots, one cooled by a large heatsink to maximize performance, and the other for additional storage |
| Abundant Connectivity | One Thunderbolt 4 USB Type-C port, one USB 20Gbps connector, two USB 10Gbps ports, PCIe 5.0 x16 SafeSlot, and full support for next-gen graphics card, HDMI 2.1 |
| High-Performance Networking | Wi-Fi 7 (802.11be) with ASUS WiFi Q-Antenna, Intel 2.5 Gb Ethernet |
| DIY-Friendly Design | PCIe Slot Q-Release Slim, Q-Antenna, BIOS Q-Dashboard, Q-LED, Clear CMOS button, and pre-mounted I/O shield |
| Immersive Audio | ROG SupremeFX ALC1220P codec with Savitech SV3H712 amplifier, along with Dolby Atmos |
| Processor Socket | LGA 1851 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Compatible Processors | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Chipset Type | Intel B860 |
| Memory Clock Speed | 8000 MHz |
| Platform | Windows 11 |
| CPU Model | Intel Core i9 |
| Memory Storage Capacity | 96 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 92 GB |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Slots Available | 2 |
| Number of Ports | 16 |
| Total SATA Ports | 4 |
| Total Usb Ports | 11 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 1 |
| Brand | Asus |
| Model Name | ROG STRIX B860-I GAMING WIFI |
| Model Number | ROG STRIX B860-I GAMING WIFI |
| Manufacturer | Asus |
| UPC | 197105815995 |
| Country of Origin | China |
| Item height | 8 Centimetres |
| Warranty Description | 3 Years Manufacturer |
| Item Dimensions L x W x H | 17L x 17W x 8H Centimetres |
| Item Model Number | ACB0C808 |
About This Item
- āReady for Advanced AI PCs: Designed for the future of AI computing, with the power and connectivity needed for demanding AI applications
- āIntel LGA 1851 Socket: Ready for Intel Core Ultra processors (Series 2)
- āExclusive AI & memory technologies: ASUS AI Advisor, ASUS-exclusive AI Networking II, DIMM Fit and AEMP III to simplify setup and improve performance
- āRobust Power Solution: 10(80A)+1(80A)+2(80A)+1(80A) power stages with ProCool power connectors, MicroFine alloy chokes and premium metallic capacitors
- āOptimized Thermal Design: Massive heatsinks with integrated I/O cover, high-conductivity thermal pads, and connected with an L-shaped heatpipe
- āLatest M.2 Support: Two onboard PCIe 5.0 M.2 slots, one cooled by a large heatsink to maximize performance, and the other for additional storage
- āAbundant Connectivity: One Thunderbolt 4 USB Type-C port, one USB 20Gbps connector, two USB 10Gbps ports, PCIe 5.0 x16 SafeSlot, and full support for next-gen graphics card, HDMI 2.1
- āHigh-Performance Networking: Wi-Fi 7 (802.11be) with ASUS WiFi Q-Antenna, Intel 2.5 Gb Ethernet
- āDIY-Friendly Design: PCIe Slot Q-Release Slim, Q-Antenna, BIOS Q-Dashboard, Q-LED, Clear CMOS button, and pre-mounted I/O shield
- āImmersive Audio: ROG SupremeFX ALC1220P codec with Savitech SV3H712 amplifier, along with Dolby Atmos
Customer Reviews (8)
Based on 8 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Ready for Advanced AI PCs: Designed for the future of AI computing, with the power and connectivity needed for demanding AI applications Intel LGA 1851 Socket: Ready for Intel Core Ultra processors (Series 2) Exclusive AI & memory technologies: ASUS AI Advisor, ASUS-exclusive AI Networking II, DIMM Fit and AEMP III to simplify setup and improve performance Robust Power Solution: 10(80A)+1(80A)+2(80A)+1(80A) power stages with ProCool power connectors, MicroFine alloy chokes and premium metallic capacitors Optimized Thermal Design: Massive heatsinks with integrated I/O cover, high-conductivity thermal pads, and connected with an L-shaped heatpipe Latest M.2 Support: Two onboard PCIe 5.0 M.2 slots, one cooled by a large heatsink to maximize performance, and the other for additional storage Abundant Connectivity: One Thunderbolt 4 USB Type-C port, one USB 20Gbps connector, two USB 10Gbps ports, PCIe 5.0 x16 SafeSlot, and full support for next-gen graphics card, HDMI 2.1 High-Performance Networking: Wi-Fi 7 (802.11be) with ASUS WiFi Q-Antenna, Intel 2.5 Gb Ethernet DIY-Friendly Design: PCIe Slot Q-Release Slim, Q-Antenna, BIOS Q-Dashboard, Q-LED, Clear CMOS button, and pre-mounted I/O shield Immersive Audio: ROG SupremeFX ALC1220P codec with Savitech SV3H712 amplifier, along with Dolby Atmos
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- āRated 4.9/5 by verified buyers ā 8 reviews confirm quality.
- āFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ā30-day hassle-free returns ā if it doesn't meet your expectations, send it back.