










ASUS ROG Strix G16 (2025) Gaming Laptop, 16” FHD+ 16:10 165Hz/3ms Display, NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU, Intel® Core™ i7 Processor 14650HX, 16GB DDR5, 1TB Gen 4 SSD,...
In Stock
SKU: EC6FF52A
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Asus |
| Department | Traditional Laptops |
| HIGH-LEVEL PERFORMANCE | Unleash power with Windows 11 Home, an Intel Core i7 Processor 14650HX, and an NVIDIA GeForce RTX 5060 Laptop GPU powered by the NVIDIA Blackwell architecture and featuring DLSS 4 and Max-Q technologies. |
| FAST MEMORY AND STORAGE | Multitask seamlessly with 16GB of DDR5-5600MHz memory and store all your game library on 1TB of PCIe Gen 4 SSD. |
| DYNAMIC DISPLAY AND SMOOTH VISUALS | Immerse yourself in stunning visuals with the smooth 165Hz FHD+ display for gaming, creation, and entertainment. Featuring a new ACR film that enhances contrast and reduces glare. |
| STATE-OF-THE-ART ROG INTELLIGENT COOLING | ROG’s advanced thermals keep your system cool, quiet and comfortable. State of the art cooling equals best in class performance. Featuring an end-to-end vapor chamber, tri-fan technology and Conductonaut extreme liquid metal applied to the chipset delivers fast gameplay. |
| FULL-SURROUND RGB LIGHTBAR, YOUR WAY | Showcase your style with a 360° RGB light bar that syncs with your keyboard and ROG peripherals. In professional settings, Stealth Mode turns off all lighting for a sleek, refined look. |
| Color | Eclipse Gray |
| Hard-Drive Size | 1 TB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Other Special Features of the Product | ROG Nebula Display, Tri-Fan Technology |
| Graphics Description | Dedicated |
| Hard Disk Description | SSD |
| Item Weight | 2.65 Kilograms |
| Video Processor | Intel |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Webcam Capability | Yes |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Form Factor | Laptop |
| Hard Disk Interface | PCIe |
| Voltage | 28 Volts |
| Graphics Ram Type | DDR5 SDRAM |
| Compatible Devices | Headphone, Mouse, Speaker |
| Warranty Type | Limited |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 13.94"L x 0.9"W x 10.55"Th |
| Video Output | HDMI |
| Screen Size | 16 Inches |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display Type | LED |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 |
| Display Technology | LED |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Has Color Screen | Yes |
| Connectivity Technology | USB |
| Wireless Compability | 802.11.be |
| Bluetooth support | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 7 |
| Total Usb Ports | 3 |
| Number of Ports | 9 |
| Total Thunderbolt Ports | 1 |
| Processor Series | Core i7 |
| Processor Speed | 5.2 GHz |
| Processor Count | 16 |
| Processor Brand | Intel |
| CPU Model Number | I7-14650HX |
| CPU Model Generation | 14th Gen |
| CPU Model Speed Maximum | 5.2 GHz |
| CPU Codename | 14650HX |
| Brand | ASUS |
| Model Name | ROG Strix G16 |
| Model Year | 2025 |
| Model Number | G615JMR-AS74 |
| Built-In Media | G615JMR-AS74, Powercord and Adapter, User Guide |
| Manufacturer | ASUS |
| UPC | 197105977907 |
| Warranty Description | 1 YEAR |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Memory Clock Speed | 5600 MHz |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| RAM Type | DDR5 SDRAM |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Battery Life | 2 Hours |
| Battery Average Life Standby | 50 Hours |
| Lithium-Battery Energy Content | 90 Watt Hours |
| Human-Interface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Gaming |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Item Model Number | EC6FF52A |
About This Item
- ●HIGH-LEVEL PERFORMANCE: Unleash power with Windows 11 Home, an Intel Core i7 Processor 14650HX, and an NVIDIA GeForce RTX 5060 Laptop GPU powered by the NVIDIA Blackwell architecture and featuring DLSS 4 and Max-Q technologies.
- ●FAST MEMORY AND STORAGE: Multitask seamlessly with 16GB of DDR5-5600MHz memory and store all your game library on 1TB of PCIe Gen 4 SSD.
- ●DYNAMIC DISPLAY AND SMOOTH VISUALS: Immerse yourself in stunning visuals with the smooth 165Hz FHD+ display for gaming, creation, and entertainment. Featuring a new ACR film that enhances contrast and reduces glare.
- ●STATE-OF-THE-ART ROG INTELLIGENT COOLING: ROG’s advanced thermals keep your system cool, quiet and comfortable. State of the art cooling equals best in class performance. Featuring an end-to-end vapor chamber, tri-fan technology and Conductonaut extreme liquid metal applied to the chipset delivers fast gameplay.
- ●FULL-SURROUND RGB LIGHTBAR, YOUR WAY: Showcase your style with a 360° RGB light bar that syncs with your keyboard and ROG peripherals. In professional settings, Stealth Mode turns off all lighting for a sleek, refined look.
Customer Reviews (9)
Based on 9 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
HIGH-LEVEL PERFORMANCE – Unleash power with Windows 11 Home, an Intel Core i7 Processor 14650HX, and an NVIDIA GeForce RTX 5060 Laptop GPU powered by the NVIDIA Blackwell architecture and featuring DLSS 4 and Max-Q technologies. FAST MEMORY AND STORAGE – Multitask seamlessly with 16GB of DDR5-5600MHz memory and store all your game library on 1TB of PCIe Gen 4 SSD. DYNAMIC DISPLAY AND SMOOTH VISUALS – Immerse yourself in stunning visuals with the smooth 165Hz FHD+ display for gaming, creation, and entertainment. Featuring a new ACR film that enhances contrast and reduces glare. STATE-OF-THE-ART ROG INTELLIGENT COOLING – ROG’s advanced thermals keep your system cool, quiet and comfortable. State of the art cooling equals best in class performance. Featuring an end-to-end vapor chamber, tri-fan technology and Conductonaut extreme liquid metal applied to the chipset delivers fast gameplay. FULL-SURROUND RGB LIGHTBAR, YOUR WAY – Showcase your style with a 360° RGB light bar that syncs with your keyboard and ROG peripherals. In professional settings, Stealth Mode turns off all lighting for a sleek, refined look.
Our Take
Looking for a reliable Asus laptop or desktop? Vivabay curates computing options that balance performance and value. We compare specs, benchmarks, and real-world usage so you can pick the right machine for work, school, or creative projects.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 5.0/5 by verified buyers — 9 reviews confirm quality.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.
- ✓Tech products ship with full manufacturer warranty coverage.