










Asus ROG Strix GA15DK-DH776 RTX 3070 Gaming Desktop Computer - AMD Ryzen 7 5800X 8 Core 3.80 GHz - 16 GB RAM DDR4 SDRAM - 1 TB PCI Express SSD - Tower
$2,505.60
In Stock
SKU: 6F18BD5D
Key Features:
TowerBlack+15 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Asus |
| Department | ASUS |
| Form Factor | Tower |
| Color | Black |
| Power Supply | 700W |
| Operating System | Windows 11 Home |
| CPU Type | AMD Ryzen 7 5000 Series |
| CPU Name | 3.80GHz |
| CPU Socket Type | AM4 |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 3070 |
| Memory Capacity | 16GB DDR4 |
| SSD | 1TB PCIe |
| Optical Drive Type | No |
| Front USB | 2 |
| Front Audio Ports | 2 |
| Rear USB | 6 |
| RJ45 | 1 port |
| Rear Audio Ports | 3 ports |
| First Listed on Newegg | October 11, 2025 |
| Item Model Number | 6F18BD5D |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Asus ROG Strix GA15DK-DH776 RTX 3070 Gaming Desktop Computer β AMD Ryzen 7 5800X 8 Core 3.80 GHz β 16 GB RAM DDR4 SDRAM β 1 TB PCI Express SSD β Tower β Black
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.