










ASUS ROG Strix GA15DK Gaming Desktop PC, AMD Ryzen 7 5800X, GeForce RTX 3070, 16GB DDR4 RAM, 1TB SSD, Wi-Fi 5, Windows 10 Home, GA15DK-DS776
(8 reviews)
$2,266.80
In Stock
SKU: 674765DA
Key Features:
ASUSROG Strix+51 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Asus |
| Department | ASUS |
| Brand | ASUS |
| Series | ROG Strix |
| Model | GA15DK-DS776 |
| Part Number | 90PF02Q1-M00050 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Form Factor | Tower |
| Usage | Consumer |
| Color | Black |
| Processor | AMD Ryzen 7 5800X 3.80 GHz |
| Processor Main Features | 64 bit 8-Core 16-Thread Processor |
| Cache Per Processor | 32 MB L3 Cache |
| Memory | 16 GB DDR4 3200 MHz |
| Storage | 1 TB M.2 NVMe PCIe 3.0 SSD |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 3070 8 GB |
| Power Supply | 700W power supply (80+ Bronze, peak 750W) |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit🙋♀️Microsoft Windows 11 Pro Upgrade👉Check ABS/Helix computers with Windows 11👉Check gaming pc with Windows 11 Pro |
| Chipset | AMD B550 |
| CPU Type | AMD Ryzen 7 5000 Series |
| CPU Name | AMD Ryzen 7 5800X |
| CPU Base Frequency | 3.80GHz |
| L3 Cache Per CPU | 32 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 8-Core 16-Thread Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 3070 |
| GPU Memory | 8 GB GDDR6 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 16GB DDR4 |
| Memory Speed | DDR4 3200 |
| Memory Spec | 8 GB x 2 |
| Memory Slot Total | 4 |
| Memory Slot Available | 2 |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| SSD | 1TB PCIe |
| HDD | No |
| Optical Drive Type | No |
| Screen Size | No Screen |
| Audio Features | High Definition 7.1 Channel Audio |
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 (Dual band) 2x2 |
| Front USB | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C1 x USB 3.2 Gen 2 Type-A |
| Front Audio Ports | 1 x Headphone1 x MIC in |
| PS/2 | 1 |
| Video Ports | Motherboard: 1 x HDMI 2.0a, 1 x VGA Port, 1 x DVI-DGraphics Card: 3 x DP, 1 x DVI, 1 x HDMI |
| Rear USB | 4 x USB 3.2 Gen 1 Type-A2 x USB 3.2 Gen 2 Type-A |
| RJ45 | 1 port |
| Rear Audio Ports | 3 ports |
| PCI Slots Available/Total | 1 x PCIe 4.0 x162 x PCIe 3.0 x12 x M.2 connector for storage |
| Mouse Type | Wired Optical Mouse |
| Keyboard Type | Wired Keyboard |
| Dimensions H x W x D | 19.61" x 7.28" x 16.57" |
| Weight | 24.25 lbs. |
| Consumer Alert | For Free Windows 11 upgrade eligible devices, visit ASUS Windows 11 website for more information. |
| First Listed on Newegg | May 29, 2022 |
| Item Model Number | 674765DA |
Customer Reviews (8)
4.3
Based on 8 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
ASUS ROG Strix GA15DK Gaming Desktop PC, AMD Ryzen 7 5800X, GeForce RTX 3070, 16GB DDR4 RAM, 1TB SSD, Wi-Fi 5, Windows 10 Home, GA15DK-DS776
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.3/5 by verified buyers — 8 reviews confirm quality.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.