








ASUS ROG Strix Scar 18 AI Gaming Laptop 18" 240Hz Mini LED WQXGA Display (Intel Ultra 9-275HX, GeForce RTX 5090 24GB, 64GB DDR5, 8TB PCIe SSD, RGB KB, Win 11 Pro) w/DKZ USB Port...
In Stock
SKU: EBA98933
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Asus |
| Department | Traditional Laptops |
| Color | Off Black |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Other Special Features of the Product | Portable |
| Graphics Description | pci_e |
| Graphics Coprocessor | GeForce RTX 5090 |
| Hard Disk Description | HDD |
| Video Processor | Intel |
| Specific Uses For Product | AI Gaming |
| Webcam Capability | Yes |
| Form Factor | Standard |
| Graphics Ram Type | GDDR7 |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, printers, and other accessories that support HDMI, Thunderbolt, USB, Bluetooth, Wi-Fi, and RJ-45 connections. |
| Warranty Type | Manufacturer warranty |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.5"L x 11.7"W x 1.38"Th |
| Video Output | HDMI, Thunderbolt 5 |
| Screen Size | 18 Inches |
| Resolution | 2560x1600 |
| Native Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Display Type | Mini LED |
| Display Resolution Maximum | 2560x1600 |
| Display Technology | LED |
| Refresh Rate | 240 |
| Connectivity Technology | Wi-Fi 7, Bluetooth, Ethernet, Webcam |
| Wireless Compability | 2.4 GHz Radio Frequency, 5 GHz Radio Frequency |
| Bluetooth support | Yes |
| Total Usb Ports | 2 |
| Number of Ports | 4 |
| Processor Series | Core i9 |
| Processor Speed | 2.7 GHz |
| Processor Count | 24 |
| Processor Brand | Intel |
| CPU Model Number | core_i9 |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| CPU Model Speed Maximum | 5.4 GHz |
| CPU Codename | core_i9 |
| CPU L3 Cache | 36 MB |
| Brand | ASUS |
| Model Name | ROG Strix SCAR |
| Model Year | 2025 |
| Model Number | ROG Strix SCAR |
| Built-In Media | Graphics |
| Manufacturer | ASUS |
| UPC | 199393025292 |
| Warranty Description | 1 Year Manufacturer |
| RAM Memory Installed | 64 GB |
| RAM Memory Technology | sdram |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| RAM Type | SODIMM |
| Keyboard Description | Backlit |
| Item Model Number | EBA98933 |
About This Item
- β[Superior Display] 18" Mini LED WQXGA (2560x1600) 240Hz Display; 802.11be, Bluetooth 5.4, RJ-45, Webcam, RGB KB Standard Keyboard
- β[Powerful Performance] Ultra 9- 275HX 2.70GHz Processor (upto 5.4GHz, 36MB Cache, 24-Cores, 24-Threads, 8 Performance-cores); GeForce RTX 5090 24GB GDDR7 Dual (Integrated+Dedicated) Graphics
- β[High Speed and Multitasking] 64GB DDR5 SODIMM; 380W PSU, No, 4-Cell 90 WHr Battery; Off Black Color
- β[Enormous Storage] 8TB PCIe NVMe SSD; HDMI, 2 Thunderbolt 5, Headphone/Microphone Combo Jack, Windows 11 Pro-64, 1 Year Manufacturer warranty from GreatPriceTech (Professionally upgraded by GreatPriceTech)
- β[Includes] Authorized Dockztorm Portable USB Hub(Portable Dockztorm Data Hub;Data Rate up to 5Gbps)
Customer Reviews (0)
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
[Superior Display] 18" Mini LED WQXGA (2560x1600) 240Hz Display; 802.11be, Bluetooth 5.4, RJ-45, Webcam, RGB KB Standard Keyboard [Powerful Performance] Ultra 9- 275HX 2.70GHz Processor (upto 5.4GHz, 36MB Cache, 24-Cores, 24-Threads, 8 Performance-cores); GeForce RTX 5090 24GB GDDR7 Dual (Integrated+Dedicated) Graphics [High Speed and Multitasking] 64GB DDR5 SODIMM; 380W PSU, No, 4-Cell 90 WHr Battery; Off Black Color [Enormous Storage] 8TB PCIe NVMe SSD; HDMI, 2 Thunderbolt 5, Headphone/Microphone Combo Jack, Windows 11 Pro-64, 1 Year Manufacturer warranty from GreatPriceTech (Professionally upgraded by GreatPriceTech) [Includes] Authorized Dockztorm Portable USB Hub(Portable Dockztorm Data Hub;Data Rate up to 5Gbps)
Our Take
Looking for a reliable Asus laptop or desktop? Vivabay curates computing options that balance performance and value. We compare specs, benchmarks, and real-world usage so you can pick the right machine for work, school, or creative projects.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.
- βTech products ship with full manufacturer warranty coverage.