









ASUS ROG Strix Scar AI Gaming Laptop 18" 240Hz Mini LED WQXGA Display (Intel Ultra 9-275HX, GeForce RTX 5090 24GB, 64GB DDR5, 2x8TB PCIe SSD (16TB), RGB KB, Win 11 Pro) w/USB-C...
In Stock
SKU: 691B4B33
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Asus |
| Department | Traditional Laptops |
| Color | Black |
| Hard-Drive Size | 16 TB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Graphics Description | Dedicated |
| Graphics Coprocessor | GeForce RTX 5090 |
| Hard Disk Description | 2x8TB PCIe NVMe SSD |
| Item Weight | 7.3 Pounds |
| Webcam Capability | Yes |
| Graphics Card Ram | 24 GB |
| Form Factor | Clamshell |
| Compatible Devices | Laptop |
| Warranty Type | Limited |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.5"L x 11.7"W x 1.38"Th |
| Video Output | HDMI, Thunderbolt 5 (DisplayPort) |
| Screen Size | 18 Inches |
| Resolution | 2560 x 1600 |
| Native Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Display Resolution Maximum | 2560x1600 |
| Display Technology | Mini LED |
| Refresh Rate | 240 |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, Ethernet, Wi-Fi, USB-C, Thunderbolt 5 |
| Wireless Technology | 802.11be |
| Wireless Compability | 802.11.be |
| Bluetooth support | Yes |
| Human-Interface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Backlit |
| Processor Series | Core i9 |
| Processor Speed | 2.7 GHz |
| Processor Count | 1 |
| Processor Brand | Intel |
| CPU Model Number | Ultra 9-275HX |
| CPU Model Generation | 9th Gen |
| CPU Model Speed Maximum | 5.4 GHz |
| Brand | ASUS |
| Model Name | ROG Strix SCAR |
| Model Number | ROG Strix SCAR |
| Manufacturer | ASUS |
| UPC | 199393026718 |
| RAM Memory Installed | 64 GB |
| RAM Memory Technology | SO-DIMM |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| RAM Type | DDR5 SDRAM |
| Total Usb Ports | 2 |
| Number of Ports | 5 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Model Number | 691B4B33 |
About This Item
- β18" Mini LED WQXGA (2560x1600) 240Hz Display; 802.11be, Bluetooth 5.4, RJ-45, Webcam, RGB KB Standard Keyboard
- βUltra 9- 275HX 2.70GHz Processor (upto 5.4GHz, 36MB Cache, 24-Cores, 24-Threads, 8 Performance-cores); NVIDIA GeForce RTX 5090 24GB GDDR7 Dual (Integrated+Dedicated) Graphics
- β64GB DDR5 SODIMM; 380W PSU, No, 4-Cell 90 WHr Battery; Off Black Color
- β2x8TB PCIe NVMe SSD (16TB available storage); HDMI, 2 Thunderbolt 5, Headphone/Microphone Combo Jack, Windows 11 Pro-64, 1 Year Manufacturer warranty from GreatPriceTech (Professionally upgraded by GreatPriceTech)
- β[Includes] USB-C DV4K 100W Universal Docking Station-6X3S6U3(Type-C, DP, HDMI, RJ45)
Customer Reviews (0)
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
18" Mini LED WQXGA (2560x1600) 240Hz Display; 802.11be, Bluetooth 5.4, RJ-45, Webcam, RGB KB Standard Keyboard Ultra 9- 275HX 2.70GHz Processor (upto 5.4GHz, 36MB Cache, 24-Cores, 24-Threads, 8 Performance-cores); NVIDIA GeForce RTX 5090 24GB GDDR7 Dual (Integrated+Dedicated) Graphics 64GB DDR5 SODIMM; 380W PSU, No, 4-Cell 90 WHr Battery; Off Black Color 2x8TB PCIe NVMe SSD (16TB available storage); HDMI, 2 Thunderbolt 5, Headphone/Microphone Combo Jack, Windows 11 Pro-64, 1 Year Manufacturer warranty from GreatPriceTech (Professionally upgraded by GreatPriceTech) [Includes] USB-C DV4K 100W Universal Docking Station-6X3S6U3(Type-C, DP, HDMI, RJ45)
Our Take
Looking for a reliable Asus laptop or desktop? Vivabay curates computing options that balance performance and value. We compare specs, benchmarks, and real-world usage so you can pick the right machine for work, school, or creative projects.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.
- βTech products ship with full manufacturer warranty coverage.