










ASUS ROG Strix X870-A Gaming WiFi AMD AM5 X870 ATX Motherboard 16+2+2 Power Stages, Dynamic OC Switcher, Core Flex, DDR5 AEMP, WiFi 7, 4X M.2, PCIe® 5.0, Q-Release Slim, USB4®,...
In Stock
SKU: 795480F3
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Asus |
| Department | Motherboards |
| Ready for Advanced AI PCs | Designed for the future of AI computing, with the power and connectivity needed for demanding AI applications |
| AMD AM5 Socket | Ready for AMD Ryzen 7000, 8000 and 9000 series desktop processors |
| Intelligent Control | ASUS-exclusive AI Overclocking, AI Cooling II, AI Networking and AEMP to simplify setup and improve performance |
| ROG Strix Overclocking technologies | Dynamic OC Switcher, Core Flex, Asynchnorous Clock and PBO Enhancement |
| Robust Power Solution | 16+2+2 power solution rated for 90A per stage with dual ProCool II power connectors, high-quality alloy chokes and durable capacitors to support multi-core processors |
| Optimized Thermal Design | Massive heatsinks bridged to the VRMs with high-conductivity thermal pads and an integrated I/O cover |
| Latest M.2 Support | Two onboard PCIe 5.0 M.2 slots and two PCIe 4.0 M.2 slots, all with substantial cooling solutions |
| Abundant Connectivity | Dual USB4 Type-C ports, USB 20Gbps Type-C front-panel connector, one USB 10Gbps port with PD 3.0 up to 30W and USB Wattage Watcher, five additional USB 10Gbps ports, PCIe 5.0 x16 SafeSlots, HDMI port |
| High-Performance Networking | On-board WiFi 7 (802.11be) with Intel 2.5 Gb Ethernet |
| DIY Friendly Design | PCIe Q-Release Slim, M.2 Q-Latch, M.2 Q-Release, M.2 Q-Slide, Q-Antenna, Q-Dashboard, Q-LED, BIOS FlashBack button, Clear CMOS button and pre-mounted I/O shield |
| Processor Socket | Socket AM5 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Compatible Processors | AMD Ryzen 7000 Series, AMD Ryzen 8000 Series, AMD Ryzen 9000 Series |
| Chipset Type | AMD X870 |
| Memory Clock Speed | 160 MHz |
| Platform | Windows 11 |
| CPU Model | AMD Ryzen 7 |
| Memory Storage Capacity | 192 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 192 GB |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Slots Available | 4 |
| Number of Ports | 10 |
| S/PDIF Connector Type | Optical |
| Total SATA Ports | 6 |
| Total Usb Ports | 21 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 2 |
| Brand | Asus |
| Model Name | ROG STRIX X870-A GAMING WIFI |
| Model Number | ROG STRIX X870-A GAMING WIFI |
| Manufacturer | Asus |
| UPC | 197105737853 |
| Country of Origin | China |
| Item height | 2.5 inches |
| Warranty Description | 3 Year Manufacturer |
| Item Model Number | 795480F3 |
About This Item
- ●Ready for Advanced AI PCs: Designed for the future of AI computing, with the power and connectivity needed for demanding AI applications
- ●AMD AM5 Socket: Ready for AMD Ryzen 7000, 8000 and 9000 series desktop processors
- ●Intelligent Control: ASUS-exclusive AI Overclocking, AI Cooling II, AI Networking and AEMP to simplify setup and improve performance
- ●ROG Strix Overclocking technologies: Dynamic OC Switcher, Core Flex, Asynchnorous Clock and PBO Enhancement
- ●Robust Power Solution: 16+2+2 power solution rated for 90A per stage with dual ProCool II power connectors, high-quality alloy chokes and durable capacitors to support multi-core processors
- ●Optimized Thermal Design: Massive heatsinks bridged to the VRMs with high-conductivity thermal pads and an integrated I/O cover
- ●Latest M.2 Support: Two onboard PCIe 5.0 M.2 slots and two PCIe 4.0 M.2 slots, all with substantial cooling solutions
- ●Abundant Connectivity: Dual USB4 Type-C ports, USB 20Gbps Type-C front-panel connector, one USB 10Gbps port with PD 3.0 up to 30W and USB Wattage Watcher, five additional USB 10Gbps ports, PCIe 5.0 x16 SafeSlots, HDMI port
- ●High-Performance Networking: On-board WiFi 7 (802.11be) with Intel 2.5 Gb Ethernet
- ●DIY Friendly Design: PCIe Q-Release Slim, M.2 Q-Latch, M.2 Q-Release, M.2 Q-Slide, Q-Antenna, Q-Dashboard, Q-LED, BIOS FlashBack button, Clear CMOS button and pre-mounted I/O shield
Customer Reviews (10)
Based on 10 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Ready for Advanced AI PCs: Designed for the future of AI computing, with the power and connectivity needed for demanding AI applications AMD AM5 Socket: Ready for AMD Ryzen 7000, 8000 and 9000 series desktop processors Intelligent Control: ASUS-exclusive AI Overclocking, AI Cooling II, AI Networking and AEMP to simplify setup and improve performance ROG Strix Overclocking technologies: Dynamic OC Switcher, Core Flex, Asynchnorous Clock and PBO Enhancement Robust Power Solution: 16+2+2 power solution rated for 90A per stage with dual ProCool II power connectors, high-quality alloy chokes and durable capacitors to support multi-core processors Optimized Thermal Design: Massive heatsinks bridged to the VRMs with high-conductivity thermal pads and an integrated I/O cover Latest M.2 Support: Two onboard PCIe 5.0 M.2 slots and two PCIe 4.0 M.2 slots, all with substantial cooling solutions Abundant Connectivity: Dual USB4 Type-C ports, USB 20Gbps Type-C front-panel connector, one USB 10Gbps port with PD 3.0 up to 30W and USB Wattage Watcher, five additional USB 10Gbps ports, PCIe 5.0 x16 SafeSlots, HDMI port High-Performance Networking: On-board WiFi 7 (802.11be) with Intel 2.5 Gb Ethernet DIY Friendly Design: PCIe Q-Release Slim, M.2 Q-Latch, M.2 Q-Release, M.2 Q-Slide, Q-Antenna, Q-Dashboard, Q-LED, BIOS FlashBack button, Clear CMOS button and pre-mounted I/O shield
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.9/5 by verified buyers — 10 reviews confirm quality.
- ✓Currently 7% off the regular price — competitive pricing checked against major retailers.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.