










ASUS ROG Strix Z890-E Gaming WiFi Intel® Z890 LGA 1851 ATX Motherboard, Advanced AI PC-Ready, 18+2+1+2 Stages, DDR5, WiFi 7, 7X M.2, Thunderbolt™ 4, USB Type-C®, AI...
In Stock
SKU: A919BF11
Size: Select a size
Color: Select a color
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Asus |
| Department | Motherboards |
| Ready for Advanced AI PCs | Designed for the future of AI computing, with the power and connectivity needed for demanding AI applications |
| Intel LGA 1851 Socket | Ready for Intel Core Ultra processors (Series 2) |
| Exclusive AI Technologies | NPU Boost, ASUS AI Advisor, ASUS-exclusive AI Overclocking, AI Cooling II, AI Networking II |
| Exclusive Memory Technologies | DIMM Fit, DIMM Flex and AEMP III to simplify setup and improve performance |
| Robust Power Solution | 18(110A)+2(90A)+1(90A)+2(80A) power stages with ProCool II power connectors, MicroFine alloy chokes and premium metallic capacitors |
| Optimized Thermal Design | Massive heatsinks with integrated I/O cover, high-conductivity thermal pads, and connected with an C-shaped heatpipe |
| Latest M.2 Support | Three PCIe 5.0 M.2 slots and four PCIe 4.0 M.2 slots, all with substantial cooling solutions |
| Abundant Connectivity | Dual Thunderbolt 4 USB Type-C ports, USB 10Gbps Type-C rear I/O port with up to 30-watt Power Delivery fast charging plus USB Wattage Watcher, ten USB 10Gbps ports , PCIe 5.0 x16 SafeSlot with full support for next-gen graphics card, HDMI 2.1 and DisplayPort 1.4 |
| High-Performance Networking | On-board Intel Wi-Fi 7 (802.11be) with ASUS WiFi Q-Antenna, Realtek 5 Gb Ethernet |
| DIY-Friendly Design | PCIe Slot Q-Release Slim, new M.2 Q-Latch, M.2 Q-Release, M.2 Q-Slide, Q-Antenna , BIOS Q-Dashboard, Q-Code, Q-LED, FlexKey button, Start button, BIOS FlashBack button, Clear CMOS button and pre-mounted I/O shield |
| Processor Socket | LGA 1851 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Compatible Processors | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Chipset Type | Intel Z890 |
| Memory Clock Speed | 320 MHz |
| Platform | Windows 11 |
| CPU Model | Core i9-12900KF |
| Memory Storage Capacity | 192 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 192 GB |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Slots Available | 2 |
| Number of Ports | 15 |
| System Bus Standard Supported | DMI 4.0 |
| Total SATA Ports | 4 |
| Total Usb Ports | 25 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 1 |
| Brand | Asus |
| Model Name | ROG STRIX Z890-E GAMING WIFI |
| Model Number | ROG STRIX Z890- E GAMING WIFI |
| Manufacturer | Asus |
| UPC | 197105756137 |
| Country of Origin | China |
| Item height | 3.5 inches |
| Warranty Description | 3 Year Manufacturer |
| Size | X670E-A|M.2x4|WiFi6E||White, X670E-E|M.2x4|WiFi6E||, X870E APEX|M.2x3|WiFi7||AI, X870E-PLUS|M.2x4|WiFi7||, X870E HERO|M.2x5|WiFi7||AI, X870E-E|M.2x5|WiFi7||AI, X870E Extreme|M.2x5|WiFi7|5"LCD|AI |
| Color | Crosshair|ATX, Crosshair|E-ATX, STRIX|ATX, TUF|ATX |
| Processor | amd_ryzen_7 |
| Memory Speed | 320 MHz |
| Brand | ASUS |
| CPU Socket | Socket AM5 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| Compatible Processors | AMD Ryzen™ 9000 & 8000 & 7000 Series |
| Chipset Type | AMD X870 |
| Memory Clock Speed | 320 MHz |
| Platform | Windows 10, Windows 11 |
| Model Name | ROG STRIX X870E-E GAMING WIFI |
| CPU Model | AMD Ryzen 7 |
| Memory Storage Capacity | 192 GB |
| Series | ROG STRIX X870E-E GAMING WIFI |
| Item model number | ROG STRIX X870E-E GAMING WIFI |
| Item Weight | 5.28 pounds |
| Product Dimensions | 3.4 x 14.4 x 11.1 inches |
| Item Dimensions LxWxH | 3.4 x 14.4 x 11.1 inches |
| Color | BLACK |
| Manufacturer | ASUS |
| Date First Available | September 30, 2024 |
| Item Model Number | A919BF11 |
About This Item
- ●Ready for Advanced AI PCs: Designed for the future of AI computing, with the power and connectivity needed for demanding AI applications
- ●Intel LGA 1851 Socket: Ready for Intel Core Ultra processors (Series 2)
- ●Exclusive AI Technologies: NPU Boost, ASUS AI Advisor, ASUS-exclusive AI Overclocking, AI Cooling II, AI Networking II
- ●Exclusive Memory Technologies: DIMM Fit, DIMM Flex and AEMP III to simplify setup and improve performance
- ●Robust Power Solution: 18(110A)+2(90A)+1(90A)+2(80A) power stages with ProCool II power connectors, MicroFine alloy chokes and premium metallic capacitors
- ●Optimized Thermal Design: Massive heatsinks with integrated I/O cover, high-conductivity thermal pads, and connected with an C-shaped heatpipe
- ●Latest M.2 Support: Three PCIe 5.0 M.2 slots and four PCIe 4.0 M.2 slots, all with substantial cooling solutions
- ●Abundant Connectivity: Dual Thunderbolt 4 USB Type-C ports, USB 10Gbps Type-C rear I/O port with up to 30-watt Power Delivery fast charging plus USB Wattage Watcher, ten USB 10Gbps ports , PCIe 5.0 x16 SafeSlot with full support for next-gen graphics card, HDMI 2.1 and DisplayPort 1.4
- ●High-Performance Networking: On-board Intel Wi-Fi 7 (802.11be) with ASUS WiFi Q-Antenna, Realtek 5 Gb Ethernet
- ●DIY-Friendly Design: PCIe Slot Q-Release Slim, new M.2 Q-Latch, M.2 Q-Release, M.2 Q-Slide, Q-Antenna , BIOS Q-Dashboard, Q-Code, Q-LED, FlexKey button, Start button, BIOS FlashBack button, Clear CMOS button and pre-mounted I/O shield
- ●Ready for Advanced AI PC: Designed for the future of AI computing, with the power and connectivity needed for demanding AI applications.
- ●AMD AM5 Socket: Ready for AMD Ryzen 9000, 8000 and 7000 series desktop processors.
- ●Intelligent Control: ASUS-exclusive AI Overclocking, AI Cooling II, AI Networking and AEMP to simplify setup and improve performance.
- ●ROG Strix Overclocking technologies: Dynamic OC Switcher, Core Flex, Asynchronous Clock and PBO Enhancement.
- ●Robust Power Solution: 18 plus 2 plus 2 power solution rated for 110A per stage with dual ProCool II power connectors, high-quality alloy chokes and durable capacitors to support multi-core processors.
- ●Optimized Thermal Design: Massive heatsinks with integrated I/O cover, high-conductivity thermal pads, and connected with an L-shaped heat-pipe.
- ●Latest M.2 Support: Three onboard PCIe 5.0 M.2 slots, and two PCIe 4.0 M.2 slots, all with substantial cooling solutions.
- ●Abundant Connectivity: Dual USB4 Type-C ports, USB 20Gbps Type-C front-panel connector, one USB 10Gbps port with PD 3.0 up to 30W and USB Wattage Watcher, nine additional USB 10Gbps ports, PCIe 5.0 x16 SafeSlots, HDMI port
- ●High-Performance Networking: On-board WiFi 7 (802.11be) with Realtek 5 Gb Ethernet.
- ●DIY Friendly Design: PCIe Slot Q-Release Slim, M.2 Q-Latch, M.2 Q-Release, M.2 Q-Slide, Q-Antenna, Q-Dashboard, Q-Code, Q-LED, Start button, BIOS FlashBack button, Clear CMOS button and pre-mounted I/O shield.
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Ready for Advanced AI PCs: Designed for the future of AI computing, with the power and connectivity needed for demanding AI applications Intel LGA 1851 Socket: Ready for Intel Core Ultra processors (Series 2) Exclusive AI Technologies: NPU Boost, ASUS AI Advisor, ASUS-exclusive AI Overclocking, AI Cooling II, AI Networking II Exclusive Memory Technologies: DIMM Fit, DIMM Flex and AEMP III to simplify setup and improve performance Robust Power Solution: 18(110A)+2(90A)+1(90A)+2(80A) power stages with ProCool II power connectors, MicroFine alloy chokes and premium metallic capacitors Optimized Thermal Design: Massive heatsinks with integrated I/O cover, high-conductivity thermal pads, and connected with an C-shaped heatpipe Latest M.2 Support: Three PCIe 5.0 M.2 slots and four PCIe 4.0 M.2 slots, all with substantial cooling solutions Abundant Connectivity: Dual Thunderbolt 4 USB Type-C ports, USB 10Gbps Type-C rear I/O port with up to 30-watt Power Delivery fast charging plus USB Wattage Watcher, ten USB 10Gbps ports , PCIe 5.0 x16 SafeSlot with full support for next-gen graphics card, HDMI 2.1 and DisplayPort 1.4 High-Performance Networking: On-board Intel Wi-Fi 7 (802.11be) with ASUS WiFi Q-Antenna, Realtek 5 Gb Ethernet DIY-Friendly Design: PCIe Slot Q-Release Slim, new M.2 Q-Latch, M.2 Q-Release, M.2 Q-Slide, Q-Antenna , BIOS Q-Dashboard, Q-Code, Q-LED, FlexKey button, Start button, BIOS FlashBack button, Clear CMOS button and pre-mounted I/O shield
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.0/5 by verified buyers — 13 reviews confirm quality.
- ✓Currently 20% off the regular price — competitive pricing checked against major retailers.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.