










ASUS RT-BE58U WiFi 7 BE3600 AiMesh Extendable Router, 4K-QAM, MLO, AI Detection 2.5G Port, Four 1G Ports, Commercial-Grade Network Security, Parental Control, IoT, VPN
In Stock
SKU: 022DF46F
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Asus |
| Department | Routers |
| Other Special Features of the Product | Internet Security |
| Frequency Band Class | Dual-Band |
| Wireless Compability | 802.11.be |
| Compatible Devices | Personal Computer, Smartphone, Tablet |
| Frequency | 160 MHz |
| Antenna Location | Business, Gaming, Home |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Antenna Type | Internal |
| Operating System | RouterOS |
| Security Protocol | WPA3, WPA2-Enterprise, WPA-Enterprise |
| Number of Ports | 5 |
| Control Method | App |
| Data Transfer Rate | 2882 Megabits Per Second |
| LAN Port Bandwidth | 1000 Mbps |
| Maximum Upstream Data Transfer Rate | 2882 Megabits Per Second |
| RAM Memory Installed | 1 GB |
| Number of Antennas | 4 |
| Coverage | Up to 2000 sq. ft. |
| Is Modem Compatible | No |
| Brand | Asus |
| Model Name | RT-BE58U |
| Built-In Media | RT-BE58U Router |
| Model Number | RT-BE58U |
| UPC | 197105452916 |
| Manufacturer | Asus |
| Country of Origin | Vietnam |
| Item height | 9.37 inches |
| Manufacturer Contact Information | 500 STAPLES DR FRAMINGHAM MA 01702-4474 United States of America |
| Unit Count | 1.00 Count |
| Warranty Description | 3 years warranty |
| Item Weight | 458 g |
| Item Dimensions L x W x H | 19.3L x 5.8W x 23.8H Centimetres |
| Colour | Black |
| Item Model Number | 022DF46F |
About This Item
- ●Beyond-fast WiFi 7 (802.11be) - WiFi 7 (802.11be) dual-band extendable router boosts speeds up to 3600 Mbps, with 4096-QAM increasing a single frequency band’s transmission speed by 1.2 times
- ●Unleashing Multi-link operation (MLO) for Ultra-Smooth Connectivity - Link to multiple bands at the same time to ensure stable internet connections and efficient data transfers
- ●Versatile WAN configuration options - Establish always-on internet through AI WAN detection and a convenient USB port ready for 4G LTE and 5G Mobile tethering.
- ●Smart Home Master - Easily establish up to three SSIDs with Smart Home Master for easy IoT device setup and management, instant VPN connections, and convenient parental controls.
- ●Commercial-Grade network security - Network security with commercial-grade AiProtection Pro powered by Trend Micro, plus a one-tap security scan and Safe Browsing.
Customer Reviews (10)
Based on 10 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Beyond-fast WiFi 7 (802.11be) - WiFi 7 (802.11be) dual-band extendable router boosts speeds up to 3600 Mbps, with 4096-QAM increasing a single frequency band’s transmission speed by 1.2 times Unleashing Multi-link operation (MLO) for Ultra-Smooth Connectivity - Link to multiple bands at the same time to ensure stable internet connections and efficient data transfers Versatile WAN configuration options - Establish always-on internet through AI WAN detection and a convenient USB port ready for 4G LTE and 5G Mobile tethering. Smart Home Master - Easily establish up to three SSIDs with Smart Home Master for easy IoT device setup and management, instant VPN connections, and convenient parental controls. Commercial-Grade network security - Network security with commercial-grade AiProtection Pro powered by Trend Micro, plus a one-tap security scan and Safe Browsing.
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Currently 10% off the regular price — competitive pricing checked against major retailers.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.