










ASUS TUF Gaming 27” 1080P HDR Monitor (VG279QM1A) - Full HD (1920 x 1080), 280Hz, 1ms, Fast IPS, Extreme Low Motion Blur Sync, Freesync Premium, G-SYNC Compatible, Speakers,...
In Stock
SKU: 5BB8F262
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Asus |
| Department | Monitors |
| What’s in the box | DisplayPort cable, HDMI cable, L-shaped Screwdriver, Power cord, Quick start guide, Warranty Card |
| Free 3-month Adobe Creative Cloud Subscription | Receive complimentary access with the purchase of this product (offer valid from 9/15/2021 to 08/31/2023) |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Finish | Desk Mount |
| Contrast Ratio | 2000:1 |
| Refresh Rate | 280 Hz |
| Display Type | OLED |
| Display Technology | OLED |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Brightness | 400 |
| Pixel Pitch | 1.77 |
| Color Gamut | 100.0 |
| Has Color Screen | Yes |
| Picture Quality Enhancement Technology | Fast IPS, Extreme Low Motion Blur Sync, Freesync Premium |
| Screen Size | 27 Inches |
| Item Dimensions D x W x H | 21.4D x 61.5W x 45.5H Centimetres |
| Item Weight | 5.1 kg |
| Resolution | FHD 1080p |
| Display Resolution Maximum | 1920 x 1080 Pixels |
| Native Resolution | 1920x1080 |
| Voltage | 240.0 |
| Connectivity Technology | DisplayPort, HDMI |
| Hardware Connectivity | DisplayPort, HDMI, USB 2.0 |
| Adaptive Sync | FreeSync Premium |
| Additional Features | High Dynamic Range |
| Specific Uses For Product | Business, Gaming, Personal |
| Colour | Black |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Warranty Type | 3 Years Manufacturer Warranty |
| Shape | Flat |
| Brand | Asus |
| Model Number | VG279QM1A |
| Model Name | VG279QM1A |
| UPC | 197105067233 |
| Manufacturer | Asus |
| Item Type Name | display devices smaller than 30 inches |
| Built-In Media | DP cable, HDMI cable, L-shaped Screwdriver, Power Cord, QSG, VG279QM1A Monitor, Warranty card |
| Item height | 17.91 inches |
| Warranty Description | 3 Year Warranty with ARR |
| Response Time | 1 Milliseconds |
| Processor Count | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Total Usb Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 1 |
| Total USB 2.0 Ports | 1 |
| Item Model Number | 5BB8F262 |
About This Item
- ●What’s in the box: DisplayPort cable, HDMI cable, L-shaped Screwdriver, Power cord, Quick start guide, Warranty Card
- ●Free 3-month Adobe Creative Cloud Subscription: Receive complimentary access with the purchase of this product (offer valid from 9/15/2021 to 08/31/2023)
- ●27-inch Full HD(1920x1080) gaming monitor with overclock to 280Hz refresh rate designed for professional gamers and immersive gameplay
- ●ASUS Extreme Low Motion Blur Sync (ELMB Sync) technology enables ELMB and variable-refresh-rate technologies to work simultaneously to eliminate ghosting and tearing for sharp gaming visuals with high frame rates
- ●FreeSync Premium and G-Sync compatible, and VESA AdaptiveSync technologies deliver a seamless, tear-free gaming experience by enabling VRR (variable refresh rate) by default
- ●High Dynamic Range (HDR) technology supports HDR-10 format to enhance bright and dark areas
Customer Reviews (10)
Based on 10 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
27-inch Full HD(1920x1080) gaming monitor with overclock to 280Hz refresh rate designed for professional gamers and immersive gameplay ASUS Extreme Low Motion Blur Sync (ELMB Sync) technology enables ELMB and variable-refresh-rate technologies to work simultaneously to eliminate ghosting and tearing for sharp gaming visuals with high frame rates FreeSync Premium and G-Sync compatible, and VESA AdaptiveSync technologies deliver a seamless, tear-free gaming experience by enabling VRR (variable refresh rate) by default High Dynamic Range (HDR) technology supports HDR-10 format to enhance bright and dark areas What’s in the box: DisplayPort cable, HDMI cable, L-shaped Screwdriver, Power cord, Quick start guide, Warranty Card Free 3-month Adobe Creative Cloud Subscription: Receive complimentary access with the purchase of this product (offer valid from 9/15/2021 to 08/31/2023)
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.9/5 by verified buyers — 10 reviews confirm quality.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.