










ASUS TUF Gaming 27” 1440P HDR Monitor (VG27AQ3A) – QHD (2560 x 1440), 180Hz, 1ms, Fast IPS, 130% sRGB, Extreme Low Motion Blur Sync, Speakers, Freesync Premium, G-SYNC...
In Stock
SKU: BF923C3B
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Asus |
| Department | Monitors |
| What’s in the box | DisplayPort cable, L-shaped Screwdriver, Power cord, Power adapter, Quick start guide, Warranty Card |
| 3-month Adobe Creative Cloud | Receive complimentary access with the purchase of this product (valid until 8/31/2026) |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Finish | Matte |
| Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Refresh Rate | 180 Hz |
| Display Type | LED |
| Display Technology | LCD |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Brightness | 856.5 |
| Pixel Pitch | 0.233 |
| Color Gamut | 130.0 |
| Has Color Screen | Yes |
| Picture Quality Enhancement Technology | HDR, ELMB Sync, 130% sRGB |
| Screen Size | 27 Inches |
| Item Dimensions D x W x H | 24.2"D x 8.4"W x 17.9"H |
| Item Weight | 4.6 Kilograms |
| Resolution | QHD Wide 1440p |
| Display Resolution Maximum | 2560 x 1440 Pixels |
| Native Resolution | 2560x1440 |
| Response Time | 1 Milliseconds |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Total Usb Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 3 |
| Additional Features | 1ms, Fast IPS, 130% sRGB, Blue Light Filter, Flicker-Free, Frameless |
| Specific Uses For Product | Business, Gaming, Proffesional |
| Color | Black |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Warranty Type | 3 Year Warranty with ARR |
| Shape | Flat |
| Brand | ASUS |
| Model Number | VG27AQ3A |
| Model Name | VG27AQ3A |
| UPC | 197105079663 |
| Manufacturer | ASUS |
| Built-In Media | DisplayPort cable, L-shaped Screwdriver, Power cord, Power adapter, Quick start guide, Warranty Card, VG27AQ3A GAMING MONITOR |
| Warranty Description | 3 Year Warranty with ARR |
| Voltage | 240 Volts |
| Connectivity Technology | USB |
| Hardware Connectivity | 3.5mm Audio, DisplayPort, HDMI |
| Adaptive Sync | G-Sync |
| Item Model Number | BF923C3B |
About This Item
- ●What’s in the box: DisplayPort cable, L-shaped Screwdriver, Power cord, Power adapter, Quick start guide, Warranty Card
- ●3-month Adobe Creative Cloud: Receive complimentary access with the purchase of this product (valid until 8/31/2026)
- ●27-inch QHD (2560 x 1440) gaming monitor with 180Hz refresh rate designed for professional gamers and immersive gameplay
- ●ASUS Extreme Low Motion Blur Sync (ELMB Sync) technology enables ELMB and variable-refresh-rate technologies to work simultaneously to eliminate ghosting and tearing for sharp gaming visuals with high frame rates
- ●FreeSync Premium, G-Sync compatible and AdaptiveSync technology delivers a seamless, tear-free gaming experience by enabling VRR (variable refresh rate) by default
- ●High Dynamic Range (HDR) technology supports HDR-10 format to enhance bright and dark areas
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
27-inch QHD (2560 x 1440) gaming monitor with 180Hz refresh rate designed for professional gamers and immersive gameplay ASUS Extreme Low Motion Blur Sync (ELMB Sync) technology enables ELMB and variable-refresh-rate technologies to work simultaneously to eliminate ghosting and tearing for sharp gaming visuals with high frame rates FreeSync Premium, G-Sync compatible and AdaptiveSync technology delivers a seamless, tear-free gaming experience by enabling VRR (variable refresh rate) by default High Dynamic Range (HDR) technology supports HDR-10 format to enhance bright and dark areas What’s in the box: DisplayPort cable, L-shaped Screwdriver, Power cord, Power adapter, Quick start guide, Warranty Card 3-month Adobe Creative Cloud: Receive complimentary access with the purchase of this product (valid until 8/31/2026)
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.9/5 by verified buyers — 13 reviews confirm quality.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.