








Asus TUF Gaming A15 Gaming Laptop, 15.6” 144Hz FHD Display, AMD Ryzen 5 7535HS Processor, GeForce RTX 3050, 8GB DDR5 RAM, 512GB PCIe SSD Gen 4, Wi-Fi 6, Windows 11, FA506NC-DS51-CA
In Stock
SKU: F01E897B
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Asus |
| Department | Traditional Laptops |
| SWIFT VISUALS | Stay one step ahead of the competition thanks to its 144Hz 15.6” Full HD (1920 x 1080) IPS Type Display |
| Colour | Graphite Black |
| Hard-Drive Size | 512 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
| Graphics Description | Dedicated |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA® GeForce RTX™ 3050 Laptop GPU 4GB GDDR6 |
| Hard Disk Description | SSD |
| Item Weight | 2.3 Kilograms |
| Video Processor | NVIDIA |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Webcam Capability | Yes |
| Graphics Card Ram | 4 GB |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 Home |
| Form Factor | Portable |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Voltage | 120 Volts |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Compatible Devices | Devices compatible through USB 3.2 Gen 1 Type-A, USB Type C with DisplayPort support, HDMI 2.1 TMDS, and Wi-Fi 6 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 25.6L x 35.9W x 2.5Th Centimetres |
| Chipset Type | AMD chipset (specific model not provided) |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Power Device | AC adapter |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Resolution | 1920x1080 pixels |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display Type | LED |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Display Technology | LED |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Has Color Screen | Yes |
| Screen Finish | Glossy |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Battery Life | 8.7 Hours |
| Lithium-Battery Energy Content | 48 Watt Hours |
| Total Usb Ports | 4 |
| Hardware Interface | DisplayPort, HDMI, USB |
| Number of Ports | 6 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 4 |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| Audio Output Type | Speakers |
| Microphone Form Factor | Integrated microphone |
| Audio features | Built-in speakers |
| Audio Recording | No |
| Processor Series | Ryzen 5 |
| Processor Speed | 4.5 GHz |
| Processor Count | 6 |
| Processor Brand | AMD |
| CPU Model Number | FA506NC-DS51-CA |
| CPU Model Generation | 5th Gen |
| CPU Model Speed Maximum | 4.5 GHz |
| CPU Codename | Cezanne |
| CPU L1 Cache | 512 KB |
| CPU L3 Cache | 16 MB |
| Brand | Asus |
| Model Name | TUF Gaming A15 |
| Model Year | 2024 |
| Model Number | FA506NC-DS51-CA |
| Built-In Media | Adapter, User E-Manual, Warranty Card |
| Manufacturer | Asus |
| Series Number | 506 |
| UPC | 197105462632 |
| Item Type Name | Laptops |
| Item height | 2.45 Centimetres |
| Unit Count | 1.00 Count |
| Warranty Description | 1YR International*/Eligible for 1YR free Domestic ADP upon registration with 1-way free shipping/2-way FREE shipping for standard hardware warranty repair |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Bluetooth support | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6 |
| Human-Interface Input | Buttons |
| Keyboard Description | Gaming |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Control Method | Touch |
| Touchpad Feature | Multi-touch, scrolling, tapping |
| Item Model Number | F01E897B |
About This Item
- ●SWIFT VISUALS: Stay one step ahead of the competition thanks to its 144Hz 15.6” Full HD (1920 x 1080) IPS Type Display
- ●SUPERCHARGED RTX GRAPHICS - Gameplay graphics are silky smooth with the NVIDIA GeForce RTX 3050 4GB GDDR6 at 75W with Dynamic Boost.
- ●READY FOR ANYTHING - Use your gaming laptop to stream and multitask with ease thanks to an AMD Ryzen 5 7535HS with 19M Cache, up to 4.55 GHz, 6 cores and 8GB of blisteringly fast 5600MHz DDR5 RAM on Windows 11.
- ●AMPLE STORAGE FOR ALL YOUR GAMES - Store all your game library, and load them fast on your 512GB PCIe NVMe M.2 SSD to take advantage of the full RTX gaming experience.
- ●MILITARY GRADE TOUGHNESS - Durable MIL-STD-810H military standard lives in the TUF line as the devices are tested against drops, vibration, humidity and extreme temperatures to ensure reliability.
- ●CONNECT TO EVERYTHING - 1x RJ45 LAN port, 3x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1x USB Type C with DisplayPort support, 1x HDMI 2.1 TMDS, 1x 3.5mm Combo Audio Jack
Customer Reviews (7)
Based on 7 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
SUPERCHARGED RTX GRAPHICS - Gameplay graphics are silky smooth with the NVIDIA GeForce RTX 3050 4GB GDDR6 at 75W with Dynamic Boost. READY FOR ANYTHING - Use your gaming laptop to stream and multitask with ease thanks to an AMD Ryzen 5 7535HS with 19M Cache, up to 4.55 GHz, 6 cores and 8GB of blisteringly fast 5600MHz DDR5 RAM on Windows 11. SWIFT VISUALS – Stay one step ahead of the competition thanks to its 144Hz 15.6” Full HD (1920 x 1080) IPS Type Display AMPLE STORAGE FOR ALL YOUR GAMES - Store all your game library, and load them fast on your 512GB PCIe NVMe M.2 SSD to take advantage of the full RTX gaming experience. MILITARY GRADE TOUGHNESS - Durable MIL-STD-810H military standard lives in the TUF line as the devices are tested against drops, vibration, humidity and extreme temperatures to ensure reliability. CONNECT TO EVERYTHING - 1x RJ45 LAN port, 3x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1x USB Type C with DisplayPort support, 1x HDMI 2.1 TMDS, 1x 3.5mm Combo Audio Jack
Our Take
Looking for a reliable Asus laptop or desktop? Vivabay curates computing options that balance performance and value. We compare specs, benchmarks, and real-world usage so you can pick the right machine for work, school, or creative projects.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.0/5 by verified buyers — 7 reviews confirm quality.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.
- ✓Tech products ship with full manufacturer warranty coverage.