










ASUS TUF Gaming A16 (2023) Gaming Laptop, 16” FHD+ 165Hz, 100% SRGB Display, AMD Radeon RX 7600S, AMD Ryzen 7 7435HS, 16GB DDR5, 512GB PCIe 4.0 SSD, Wi-Fi 6, Windows 11,...
In Stock
SKU: A3BF80FE
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Asus |
| Department | Traditional Laptops |
| SWIFT MEMORY AND STORAGE | Multitask faster with 16GB of DDR5-4800MHz memory and speed up loading times with 512GB of PCIe 4x4. |
| SINK INTO THE SCENE | Never lose track of the action thanks to its FHD+ 165Hz display with 100% sRGB color. Adaptive sync tech reduces lag, minimizes stuttering, and eliminates visual tearing for ultra-smooth and lifelike gameplay. |
| BLOW AWAY THE COMPETITION | The TUF is equipped to handle its high-power CPU with a pair of 84-blade Arc Flow Fans which improves cooling performance without extra noise. |
| MILITARY GRADE TOUGHNESS | In order to earn the TUF Gaming name, these laptops must successfully survive a rigorous battery of MIL-STD-810H* tests. Test devices are exposed to drops, vibration, humidity, and extreme temperatures to ensure reliability. |
| XBOX GAME PASS ULTIMATE | Get a free 90-day pass and gain access to over 100 high-quality games. With games added all the time, there’s always something new to play. |
| Colour | Dark Grey |
| Hard-Drive Size | 512 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Other Special Features of the Product | Adaptive Sync Technology |
| Graphics Description | Dedicated |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon™ RX 7600S 8GB GDDR6 |
| Hard Disk Description | SSD |
| Video Processor | AMD |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Webcam Capability | Yes |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 Home |
| Form Factor | Clamshell |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Camera Description | Integrated Camera |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, and other accessories via USB, HDMI, and Bluetooth |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 25.2L x 35.5W x 2.7Th Centimetres |
| Chipset Type | AMD |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Power Device | AC adapter |
| Number of Drivers | 1 |
| Video Output | HDMI |
| Virtual Reality Ready | No |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Cache Memory Installed Size | 20 MB |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Bluetooth support | Yes |
| Human-Interface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Gaming |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Control Method | App |
| Audio Output Type | Speakers |
| Speaker Description | Built-in speakers |
| Microphone Form Factor | Integrated microphone |
| Audio features | Built-in Speakers |
| Audio Recording | Yes |
| Processor Series | Ryzen 7 |
| Processor Speed | 3.1 GHz |
| Processor Count | 8 |
| Processor Brand | AMD |
| CPU Model Number | AMD Ryzen 7 7435HS |
| CPU Model Generation | 6th Gen |
| CPU Codename | Zen4 |
| Brand | Asus |
| Model Name | TUF Gaming F16 |
| Country of Origin | China |
| Model Year | 2024 |
| Model Number | F16 |
| Built-In Media | Adapter, User E-Manual, Warranty Card |
| Manufacturer | Asus |
| Series Number | 16 |
| UPC | 197105555303 |
| Warranty Description | 1YR International*/Eligible for 1YR free Domestic ADP upon registration with 1-way free shipping/2-way FREE shipping for standard hardware warranty repair |
| Screen Size | 16 Inches |
| Resolution | 1080p |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display Type | LED |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Display Technology | LED |
| Refresh Rate | 165 hertz |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Has Color Screen | Yes |
| Screen Finish | Glossy |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Battery Life | 6 Hours |
| Lithium-Battery Energy Content | 90 Watt Hours |
| Total Usb Ports | 1 |
| Hardware Interface | PCI Express x4 |
| Number of Ports | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 1 |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| Item Model Number | A3BF80FE |
About This Item
- ●SWIFT MEMORY AND STORAGE: Multitask faster with 16GB of DDR5-4800MHz memory and speed up loading times with 512GB of PCIe 4x4.
- ●SINK INTO THE SCENE: Never lose track of the action thanks to its FHD+ 165Hz display with 100% sRGB color. Adaptive sync tech reduces lag, minimizes stuttering, and eliminates visual tearing for ultra-smooth and lifelike gameplay.
- ●BLOW AWAY THE COMPETITION: The TUF is equipped to handle its high-power CPU with a pair of 84-blade Arc Flow Fans which improves cooling performance without extra noise.
- ●MILITARY GRADE TOUGHNESS: In order to earn the TUF Gaming name, these laptops must successfully survive a rigorous battery of MIL-STD-810H* tests. Test devices are exposed to drops, vibration, humidity, and extreme temperatures to ensure reliability.
- ●XBOX GAME PASS ULTIMATE: Get a free 90-day pass and gain access to over 100 high-quality games. With games added all the time, there’s always something new to play.
- ●AAA ADVANTAGE - Jump right into the action with Windows 11, an AMD Ryzen 7 7435HS CPU, and AMD Radeon RX 7600S Laptop GPU at 95W Max TGP.
- ●SMART SHIFT - With Smart Shift the switch between iGPU and dGPU becomes automatic based on the task, optimizing battery life.
Customer Reviews (8)
Based on 8 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
AAA ADVANTAGE - Jump right into the action with Windows 11, an AMD Ryzen 7 7435HS CPU, and AMD Radeon RX 7600S Laptop GPU at 95W Max TGP. SWIFT MEMORY AND STORAGE – Multitask faster with 16GB of DDR5-4800MHz memory and speed up loading times with 512GB of PCIe 4x4. SINK INTO THE SCENE – Never lose track of the action thanks to its FHD+ 165Hz display with 100% sRGB color. Adaptive sync tech reduces lag, minimizes stuttering, and eliminates visual tearing for ultra-smooth and lifelike gameplay. BLOW AWAY THE COMPETITION – The TUF is equipped to handle its high-power CPU with a pair of 84-blade Arc Flow Fans which improves cooling performance without extra noise. SMART SHIFT - With Smart Shift the switch between iGPU and dGPU becomes automatic based on the task, optimizing battery life. MILITARY GRADE TOUGHNESS – In order to earn the TUF Gaming name, these laptops must successfully survive a rigorous battery of MIL-STD-810H* tests. Test devices are exposed to drops, vibration, humidity, and extreme temperatures to ensure reliability. XBOX GAME PASS ULTIMATE – Get a free 90-day pass and gain access to over 100 high-quality games. With games added all the time, there’s always something new to play.
Our Take
Looking for a reliable Asus laptop or desktop? Vivabay curates computing options that balance performance and value. We compare specs, benchmarks, and real-world usage so you can pick the right machine for work, school, or creative projects.
Why Buy From Vivabay
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.
- ✓Tech products ship with full manufacturer warranty coverage.