








ASUS TUF Gaming A16 Gaming Laptop, 16” 165Hz, AMD Ryzen™ 7 260, NVIDIA GeForce RTX 5050 GPU, 16GB RAM, 512GB SSD, FA608UH-AS73-CA
In Stock
SKU: E8750AFA
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Asus |
| Department | Traditional Laptops |
| SWIFT VISUALS | Stay one step ahead of the competition thanks to its 165Hz 16” Full HD+ (1920 x 1200) IPS Type Display |
| Colour | Jaeger Gray |
| Hard-Drive Size | 512 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
| Graphics Description | Dedicated |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 5050 |
| Hard Disk Description | SSD |
| Item Weight | 2.2 Kilograms |
| Video Processor | AMD |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Webcam Capability | Yes |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Form Factor | Clamshell |
| Hard Disk Interface | PCIE x 2 |
| Graphics Ram Type | GDDR7 |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories with HDMI, USB, or Wi-Fi 6E connectivity |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 35.4L x 2.6W x 26.9Th Centimetres |
| Optical Storage Device | BD-R |
| Video Output | HDMI |
| Screen Size | 16 Inches |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display Type | LED |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Display Technology | LCD |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Maximum Display Brightness | 300 Nit |
| Color Gamut | 100.0 |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Has Color Screen | Yes |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Lithium-Battery Energy Content | 90 Watt Hours |
| Number of Ports | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Audio Recording | Yes |
| Processor Series | Ryzen 7 |
| Processor Speed | 3.8 GHz |
| Processor Count | 1 |
| Processor Brand | AMD |
| CPU Model Number | 260 |
| CPU Model Generation | 2nd Gen |
| CPU Model Speed Maximum | 5.1 GHz |
| Brand | Asus |
| Model Name | TUF Gaming A16 |
| Country of Origin | Taiwan |
| Model Year | 2025 |
| Model Number | FA608UH-AS73-CA |
| Built-In Media | Power Adapter, RGB Lighting |
| Manufacturer | ASUS |
| UPC | 199291079120 |
| Item height | 26.9 Centimetres |
| Warranty Description | 1YR International*/Eligible for 1YR free Domestic ADP upon registration with 1-way free shipping/2-way FREE shipping for standard hardware warranty repair |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Cache Memory Installed Size | 24 MB |
| Connectivity Technology | HDMI, USB, Wi-Fi |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Bluetooth support | No |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6E |
| Human-Interface Input | Touch Bar, Touch Pad |
| Keyboard Description | Chiclet |
| Item Model Number | E8750AFA |
About This Item
- ●SWIFT VISUALS: Stay one step ahead of the competition thanks to its 165Hz 16” Full HD+ (1920 x 1200) IPS Type Display
- ●SUPERCHARGED RTX GRAPHICS - Gameplay graphics are silky smooth with the NVIDIA GeForce RTX 5050 GPU with 8GB GDDR7 at 115W with Dynamic Boost
- ●READY FOR ANYTHING - Use your gaming laptop to stream and multitask with ease thanks to an AMD Ryzen 7 260 with 24M Cache, up to 5.1 GHz, 8 cores and 16GB of blisteringly fast 5600MHz DDR5 RAM on Windows 1
- ●AMPLE STORAGE FOR ALL YOUR GAMES - Store all your game library, and load them fast on your 512GB PCIe NVMe M.2 SSD to take advantage of the full RTX gaming experience.
- ●MILITARY GRADE TOUGHNESS - Durable MIL-STD-810H military standard lives in the TUF line as the devices are tested against drops, vibration, humidity and extreme temperatures to ensure reliability.
Customer Reviews (5)
Based on 5 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
SUPERCHARGED RTX GRAPHICS - Gameplay graphics are silky smooth with the NVIDIA GeForce RTX 5050 GPU with 8GB GDDR7 at 115W with Dynamic Boost READY FOR ANYTHING - Use your gaming laptop to stream and multitask with ease thanks to an AMD Ryzen 7 260 with 24M Cache, up to 5.1 GHz, 8 cores and 16GB of blisteringly fast 5600MHz DDR5 RAM on Windows 1 SWIFT VISUALS – Stay one step ahead of the competition thanks to its 165Hz 16” Full HD+ (1920 x 1200) IPS Type Display AMPLE STORAGE FOR ALL YOUR GAMES - Store all your game library, and load them fast on your 512GB PCIe NVMe M.2 SSD to take advantage of the full RTX gaming experience. MILITARY GRADE TOUGHNESS - Durable MIL-STD-810H military standard lives in the TUF line as the devices are tested against drops, vibration, humidity and extreme temperatures to ensure reliability.
Our Take
Looking for a reliable Asus laptop or desktop? Vivabay curates computing options that balance performance and value. We compare specs, benchmarks, and real-world usage so you can pick the right machine for work, school, or creative projects.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 5.0/5 by verified buyers — 5 reviews confirm quality.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.
- ✓Tech products ship with full manufacturer warranty coverage.