






ASUS TUF Gaming A520M-PLUS (WiFi) AMD AM4 (3rd Gen Ryzen™) microATX Motherboard (M.2 Support, 802.11ac Wi-Fi, DisplayPort, HDMI, D-Sub, and USB 3.2 Gen 1 Type-A
In Stock
SKU: 02223BAD
Size: Select a size
Color: Select a color
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Asus |
| Department | Motherboards |
| AMD AM4 Socket | l Ready for Ryzen 5000 Series/ 4000 G-Series/ 3000 Series Desktop Processors |
| Comprehensive cooling | Large VRM heatsink, PCH heatsink and Fan Xpert 2+ |
| Made for online gaming | 802.11ac Wi-Fi, TUF LANGuard and TurboLAN technology |
| Gaming Connectivity | BIOS FlashBack button, USB 3.2 Gen 1 Type-A, 32Gb/s M.2 onboard, SATA 6Gb/s, 802.11ac Wi-Fi, DisplayPort/HDMI/D-Sub |
| Gaming Look and Feel | ASUS-exclusive Aura Sync RGB lighting, including RGB headers and a Gen 2 addressable RGB header for greater customization |
| Processor Socket | AMD AM4 Socket |
| Compatible Devices | Personal Computer, Laptop |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Compatible Processors | AMD Ryzen 5000 Series, 4000 G-Series, 3000 Series |
| Chipset Type | AMD A520 |
| Memory Clock Speed | 2133 MHz |
| Platform | Windows 10 |
| CPU Model | Ryzen 5 |
| Memory Storage Capacity | 32 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 128 GB |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Slots Available | 4 |
| Number of Ports | 17 |
| S/PDIF Connector Type | Optical |
| System Bus Standard Supported | SATA 3 |
| Total SATA Ports | 6 |
| USB 2.0 | 2 |
| Total Usb Ports | 4 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 1 |
| Brand | Asus |
| Model Name | TUF GAMING A520M-PLUS WIFI |
| Model Number | TUF GAMING A520M-PLUS WIFI |
| Manufacturer | Asus |
| UPC | 195553154284 |
| Global Trade Identification Number | 00195553154284 |
| Item Type Name | motherboard |
| Country of Origin | China |
| Item height | 11 inches |
| Item Weight | 576 g |
| Warranty Description | 3 Years |
| Item Dimensions L x W x H | 7L x 27.3W x 27.9H Centimetres |
| Size | TUF GAMING A520M-PLUS WIFI, PRIME A620M-A-CSM, TUF GAMING A620M-PLUS WIFI, PRIME A620-PLUS WIFI6 |
| Color | ATX, mATX |
| Processor | ryzen_5 |
| RAM | DDR4 |
| Memory Speed | 2133 MHz |
| Wireless Type | 802.11a/b/g/n/ac |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Brand | ASUS |
| CPU Socket | Socket AM4 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Compatible Processors | AMD 3rd Generation Ryzen |
| Chipset Type | AMD 785E |
| Memory Clock Speed | 2133 MHz |
| Platform | Windows 10 |
| Model Name | TUF GAMING A520M-PLUS WIFI |
| CPU Model | Ryzen 5 |
| Series | TUF GAMING A520M-PLUS WIFI |
| Item model number | TUF GAMING A520M-PLUS WIFI |
| Item Weight | 1.27 pounds |
| Product Dimensions | 2.75 x 10.75 x 11 inches |
| Item Dimensions LxWxH | 2.75 x 10.75 x 11 inches |
| Voltage | 12 Volts |
| Manufacturer | ASUS |
| Date First Available | June 23, 2021 |
| Item Model Number | 02223BAD |
About This Item
- ●AMD AM4 Socket: l Ready for Ryzen 5000 Series/ 4000 G-Series/ 3000 Series Desktop Processors
- ●Comprehensive cooling: Large VRM heatsink, PCH heatsink and Fan Xpert 2+
- ●Made for online gaming: 802.11ac Wi-Fi, TUF LANGuard and TurboLAN technology
- ●Gaming Connectivity: BIOS FlashBack button, USB 3.2 Gen 1 Type-A, 32Gb/s M.2 onboard, SATA 6Gb/s, 802.11ac Wi-Fi, DisplayPort/HDMI/D-Sub
- ●Gaming Look and Feel: ASUS-exclusive Aura Sync RGB lighting, including RGB headers and a Gen 2 addressable RGB header for greater customization
- ●AMD AM4 Socket: l Ready for Ryzen 5000 Series/ 4000 G-Series/ 3000 Series Desktop Processors
- ●Comprehensive cooling: Large VRM heatsink, PCH heatsink and Fan Xpert 2+
- ●Made for online gaming: 802.11ac Wi-Fi, TUF LANGuard and TurboLAN technology
- ●Gaming Connectivity: BIOS FlashBack button, USB 3.2 Gen 1 Type-A, 32Gb/s M.2 onboard, SATA 6Gb/s, 802.11ac Wi-Fi, DisplayPort/HDMI/D-Sub
- ●Gaming Look and Feel: ASUS-exclusive Aura Sync RGB lighting, including RGB headers and a Gen 2 addressable RGB header for greater customization
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
AMD AM4 Socket: l Ready for Ryzen 5000 Series/ 4000 G-Series/ 3000 Series Desktop Processors Comprehensive cooling: Large VRM heatsink, PCH heatsink and Fan Xpert 2+ Made for online gaming: 802.11ac Wi-Fi, TUF LANGuard and TurboLAN technology Gaming Connectivity: BIOS FlashBack button, USB 3.2 Gen 1 Type-A, 32Gb/s M.2 onboard, SATA 6Gb/s, 802.11ac Wi-Fi, DisplayPort/HDMI/D-Sub Gaming Look and Feel: ASUS-exclusive Aura Sync RGB lighting, including RGB headers and a Gen 2 addressable RGB header for greater customization
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.9/5 by verified buyers — 13 reviews confirm quality.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.