










ASUS TUF Gaming B550-PLUS WiFi II AMD AM4 (3rd Gen Ryzen™) ATX Motherboard (PCIe 4.0, WiFi 6, 2.5Gb LAN, BIOS Flashback, USB 3.2 Gen 2, Addressable Gen 2 RGB Header and Aura Sync)
In Stock
SKU: 771CA466
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Asus |
| Department | Motherboards |
| AMD AM4 Socket and PCIe 4.0 | The perfect pairing for 3rd Gen AMD Ryzen CPUs.Bluetooth v5.2 |
| Robust Power Design | 8+2 DrMOS power stages with high-quality alloy chokes and durable capacitors to provide reliable power for the last AMD high-count-core CPUs |
| Optimized Thermal Solution | Fanless VRM and PCH heatsink, multiple hybrid fan headers and fan speed management with Fan Xpert 4 or the UEFI Q-Fan Control utility |
| High-performance Gaming Networking | WiFi 6 (802.11ax), 2.5 Gb LAN with ASUS LANGuard |
| Best Gaming Connectivity | Supports HDMI 2.1 (4K@60HZ) and DisplayPort 1.2 output, featuring dual M.2 slots (NVMe SSD)—one with PCIe 4.0 x4 connectivity, front panel USB 3.2 Gen 1 connector, USB 3.2 Gen 2 Type-C & Type-A ports and Thunderbolt 3 header, 1 x SPI TPM header |
| Processor Socket | Socket AM4 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Compatible Processors | AMD 3rd Generation Ryzen |
| Chipset Type | AMD B550 |
| Memory Clock Speed | 2133 MHz |
| Platform | Windows |
| CPU Model | Ryzen 5 |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 128 GB |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Slots Available | 4 |
| Number of Ports | 12 |
| S/PDIF Connector Type | Optical |
| System Bus Standard Supported | SATA 3 |
| Total SATA Ports | 6 |
| USB 2.0 | 6 |
| Total Usb Ports | 12 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 8 |
| Brand | Asus |
| Model Name | TUF GAMING B550-PLUS WIFI II |
| Model Number | TUFGAMINGB550-PLUSWIFIII |
| Manufacturer | Asus |
| UPC | 195553338516 |
| Country of Origin | China |
| Item height | 13.5 inches |
| Item Weight | 576 g |
| Warranty Description | 3 Years |
| Item Dimensions L x W x H | 27.3L x 7W x 34.3H Centimetres |
| Item Model Number | 771CA466 |
About This Item
- ●AMD AM4 Socket and PCIe 4.0: The perfect pairing for 3rd Gen AMD Ryzen CPUs.Bluetooth v5.2
- ●Robust Power Design: 8+2 DrMOS power stages with high-quality alloy chokes and durable capacitors to provide reliable power for the last AMD high-count-core CPUs
- ●Optimized Thermal Solution: Fanless VRM and PCH heatsink, multiple hybrid fan headers and fan speed management with Fan Xpert 4 or the UEFI Q-Fan Control utility
- ●High-performance Gaming Networking: WiFi 6 (802.11ax), 2.5 Gb LAN with ASUS LANGuard
- ●Best Gaming Connectivity: Supports HDMI 2.1 (4K@60HZ) and DisplayPort 1.2 output, featuring dual M.2 slots (NVMe SSD)—one with PCIe 4.0 x4 connectivity, front panel USB 3.2 Gen 1 connector, USB 3.2 Gen 2 Type-C & Type-A ports and Thunderbolt 3 header, 1 x SPI TPM header
Customer Reviews (12)
Based on 12 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
AMD AM4 Socket and PCIe 4.0: The perfect pairing for 3rd Gen AMD Ryzen CPUs.Bluetooth v5.2 Robust Power Design: 8+2 DrMOS power stages with high-quality alloy chokes and durable capacitors to provide reliable power for the last AMD high-count-core CPUs Optimized Thermal Solution: Fanless VRM and PCH heatsink, multiple hybrid fan headers and fan speed management with Fan Xpert 4 or the UEFI Q-Fan Control utility High-performance Gaming Networking: WiFi 6 (802.11ax), 2.5 Gb LAN with ASUS LANGuard Best Gaming Connectivity: Supports HDMI 2.1 (4K@60HZ) and DisplayPort 1.2 output, featuring dual M.2 slots (NVMe SSD)—one with PCIe 4.0 x4 connectivity, front panel USB 3.2 Gen 1 connector, USB 3.2 Gen 2 Type-C & Type-A ports and Thunderbolt 3 header, 1 x SPI TPM header
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.9/5 by verified buyers — 12 reviews confirm quality.
- ✓Currently 12% off the regular price — competitive pricing checked against major retailers.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.