






ASUS TUF GAMING B760-PLUS WIFI (13th and 12th Gen)LGA 1700 ATX motherboard with PCIe 5.0, 3xPCIe 4.0 M.2 slots,DDR5,2.5Gb LAN,USB 3.2 Gen 2x2 Type-C, front USB 3.2 Gen 2 Type-C,...
In Stock
SKU: 3E9B7F97
Size: Select a size
Color: Select a color
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Asus |
| Department | Motherboards |
| Intel LGA 1700 socket | Ready for 13th Gen Intel Core processors & 12th Gen Intel Core, Pentium Gold and Celeron Processors |
| Enhanced power solution | 12+1 DrMOS power stages, six-layer PCB, 8+4 ProCool sockets, military-grade TUF components and Digi+ VRM for maximum durability |
| Comprehensive cooling | Enlarged VRM heatsinks, M.2 heatsinks, PCH heatsink, hybrid fan headers and Fan Xpert 4 |
| Latest connectivity | PCIe 5.0 slot, PCIe 4.0 M.2 slots, rear USB 3.2 Gen 2x2 Type-C, front panel header for USB 3.2 Gen 2 Type-C and Thunderbolt (USB4) header support |
| Made for online gaming | Intel WiFi 6, Realtek 2.5Gb Ethernet, TUF LANGuar |
| Processor Socket | LGA 1700 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Compatible Processors | Intel Celeron, Intel Pentium Gold |
| Chipset Type | Intel B760 |
| Memory Clock Speed | 2133 MHz |
| Platform | Windows 10 |
| CPU Model | Core i3 |
| Memory Storage Capacity | 64 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 128 GB |
| Main Power Connector Type | ATX |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Slots Available | 4 |
| Number of Ports | 4 |
| S/PDIF Connector Type | Optical |
| System Bus Standard Supported | SATA 3 |
| Total SATA Ports | 4 |
| USB 2.0 | 4 |
| Total Usb Ports | 4 |
| Number of Ethernet Ports | 2 |
| Total PCIe Ports | 1 |
| Brand | Asus |
| Model Name | TUF GAMING B760-PLUS WIFI |
| Model Number | TUF GAMING B760-PLUS WIFI |
| Manufacturer | ASUS |
| UPC | 197105095113 |
| Item Type Name | Computer motherboard |
| Item height | 9.6 inches |
| Item Weight | 1.4 Kilograms |
| Warranty Description | 3 Years |
| Item Dimensions L x W x H | 30.5L x 24.4W x 24.4H Centimetres |
| Size | PRIME B760M-A-CSM|M.2x2, PRIME B760M-A|M.2x2, PRIME B760M-K|M.2x2, PRIME B760M-A AX|M.2x2|WiFi6, PRIME B760M-A AX|M.2x2|WiFi6 (Pack of 10), ROG B760-A|M.2x3|WiFi6E, TUF B760-Plus|M.2x3|WiFi6, TUF B760M-BTF|M.2x3|WiFi6, Pro B760M-CT-CSM|M.2x4 |
| Color | mATX|DDR4, ATX|DDR5, ATX|DDR5|BTF, mATX|DDR5 |
| Processor | pentium |
| RAM | DDR5 |
| Memory Speed | 2133 MHz |
| Wireless Type | 802.11a/b/g/n/ac, 802.11ax |
| Number of USB 2.0 Ports | 4 |
| Brand | ASUS |
| CPU Socket | LGA 1700 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Compatible Processors | Intel Celeron, Intel Pentium Gold |
| Chipset Type | Intel B760 |
| Memory Clock Speed | 2133 MHz |
| Platform | Windows 10 |
| Model Name | TUF GAMING B760-PLUS WIFI |
| CPU Model | Pentium |
| Series | TUF GAMING B760-PLUS WIFI |
| Item model number | TUF GAMING B760-PLUS WIFI |
| Item Weight | 3.08 pounds |
| Product Dimensions | 12.01 x 9.61 x 9.6 inches |
| Item Dimensions LxWxH | 12.01 x 9.61 x 9.6 inches |
| Color | BLACK |
| Manufacturer | ASUS |
| Date First Available | March 28, 2023 |
| Item Model Number | 3E9B7F97 |
About This Item
- βIntel LGA 1700 socket: Ready for 13th Gen Intel Core processors & 12th Gen Intel Core, Pentium Gold and Celeron Processors
- βEnhanced power solution: 12+1 DrMOS power stages, six-layer PCB, 8+4 ProCool sockets, military-grade TUF components and Digi+ VRM for maximum durability
- βComprehensive cooling: Enlarged VRM heatsinks, M.2 heatsinks, PCH heatsink, hybrid fan headers and Fan Xpert 4
- βLatest connectivity: PCIe 5.0 slot, PCIe 4.0 M.2 slots, rear USB 3.2 Gen 2x2 Type-C, front panel header for USB 3.2 Gen 2 Type-C and Thunderbolt (USB4) header support
- βMade for online gaming: Intel WiFi 6, Realtek 2.5Gb Ethernet, TUF LANGuar
- βIntel LGA 1700 socket: Ready for 13th Gen Intel Core processors and 12th Gen Intel Core, Pentium Gold and Celeron Processors
- βEnhanced power solution: 12 plus 1 DrMOS power stages, six-layer PCB, 8 plus 4 ProCool sockets, military-grade TUF components and Digi plus VRM for maximum durability
- βComprehensive cooling: Enlarged VRM heatsinks, M.2 heatsinks, PCH heatsink, hybrid fan headers and Fan Xpert 4
- βLatest connectivity: PCIe 5.0 slot, PCIe 4.0 M.2 slots, rear USB 3.2 Gen 2x2 Type-C, front panel header for USB 3.2 Gen 2 Type-C and Thunderbolt (USB4) header support
- βMade for online gaming: Intel WiFi 6, Realtek 2.5Gb Ethernet, TUF LANGuar
- βTwo-way AI Noise-Cancelation: Reduces background noise from the microphone and audio output for crystal-clear communication in games or video conferences.
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Intel LGA 1700 socket: Ready for 13th Gen Intel Core processors & 12th Gen Intel Core, Pentium Gold and Celeron Processors Enhanced power solution: 12+1 DrMOS power stages, six-layer PCB, 8+4 ProCool sockets, military-grade TUF components and Digi+ VRM for maximum durability Comprehensive cooling: Enlarged VRM heatsinks, M.2 heatsinks, PCH heatsink, hybrid fan headers and Fan Xpert 4 Latest connectivity: PCIe 5.0 slot, PCIe 4.0 M.2 slots, rear USB 3.2 Gen 2x2 Type-C, front panel header for USB 3.2 Gen 2 Type-C and Thunderbolt (USB4) header support Made for online gaming: Intel WiFi 6, Realtek 2.5Gb Ethernet, TUF LANGuar
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.8/5 by verified buyers β 13 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.