










ASUS TUF Gaming B760M-BTF WiFi Intel B760 (LGA 1700) mATX Motherboard with DDR5, PCIe 5.0, 3X PCIe 4.0 M.2 Slots, 12+1 DrMOS, Wi-Fi 6, 2.5Gb LAN, DP, HDMI, USB 3.2 Gen 2x2 Type-C
In Stock
SKU: 9943390B
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Asus |
| Department | Motherboards |
| Intel LGA 1700 socket | Ready for 12th, 13th and next Gen Intel processors |
| Enhanced power solution | 12+1 DrMOS power stages, six-layer PCB, 8+4 ProCool sockets, military-grade TUF components and Digi+ VRM for maximum durability |
| Comprehensive cooling | Enlarged VRM heatsinks, M.2 heatsinks, PCH heatsink, hybrid fan headers and Fan Xpert 2+ utility |
| Latest connectivity | PCIe 5.0 slot, PCIe 4.0 M.2 slots, Rear USB 3.2 Gen 2x2 Type-C, Front USB 3.2 Gen 2 Type-C and Thunderbolt 4(USB4) header support |
| Made for online gaming | Intel Wi-Fi 6, Realtek 2.5Gb Ethernet, TUF LANGuard |
| Two-way AI Noise-Cancelation | Reduces background noise from the microphone and audio output for crystal-clear communication in games or video conferences |
| Processor Socket | LGA 1700 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Compatible Processors | Intel 12 & 13 Gen |
| Chipset Type | Intel B760 |
| Memory Clock Speed | 7200 MHz |
| Platform | Windows |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 192 GB |
| Main Power Connector Type | 8+4-pin |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Slots Available | 4 |
| Number of Ports | 7 |
| S/PDIF Connector Type | Optical |
| System Bus Standard Supported | SATA 3 |
| Total SATA Ports | 6 |
| USB 2.0 | 2 |
| Total Usb Ports | 12 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 1 |
| Brand | Asus |
| Model Name | TUF GAMING B760M-BTF WIFI |
| Model Number | TUF GAMING B760M-BTF WIFI |
| Manufacturer | Asus |
| UPC | 197105324541 |
| Country of Origin | China |
| Item height | 9.6 inches |
| Item Weight | 1.09 kg |
| Warranty Description | 3 Years |
| Item Dimensions L x W x H | 58.9L x 24.4W x 24.4H Centimetres |
| Item Model Number | 9943390B |
About This Item
- βIntel LGA 1700 socket: Ready for 12th, 13th and next Gen Intel processors
- βEnhanced power solution: 12+1 DrMOS power stages, six-layer PCB, 8+4 ProCool sockets, military-grade TUF components and Digi+ VRM for maximum durability
- βComprehensive cooling: Enlarged VRM heatsinks, M.2 heatsinks, PCH heatsink, hybrid fan headers and Fan Xpert 2+ utility
- βLatest connectivity: PCIe 5.0 slot, PCIe 4.0 M.2 slots, Rear USB 3.2 Gen 2x2 Type-C, Front USB 3.2 Gen 2 Type-C and Thunderbolt 4(USB4) header support
- βMade for online gaming: Intel Wi-Fi 6, Realtek 2.5Gb Ethernet, TUF LANGuard
- βTwo-way AI Noise-Cancelation: Reduces background noise from the microphone and audio output for crystal-clear communication in games or video conferences
Customer Reviews (9)
Based on 9 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Intel LGA 1700 socket: Ready for 12th, 13th and next Gen Intel processors Enhanced power solution: 12+1 DrMOS power stages, six-layer PCB, 8+4 ProCool sockets, military-grade TUF components and Digi+ VRM for maximum durability Comprehensive cooling: Enlarged VRM heatsinks, M.2 heatsinks, PCH heatsink, hybrid fan headers and Fan Xpert 2+ utility Latest connectivity: PCIe 5.0 slot, PCIe 4.0 M.2 slots, Rear USB 3.2 Gen 2x2 Type-C, Front USB 3.2 Gen 2 Type-C and Thunderbolt 4(USB4) header support Made for online gaming: Intel Wi-Fi 6, Realtek 2.5Gb Ethernet, TUF LANGuard Two-way AI Noise-Cancelation: Reduces background noise from the microphone and audio output for crystal-clear communication in games or video conferences
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.3/5 by verified buyers β 9 reviews confirm quality.
- βCurrently 13% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.