








ASUS TUF Gaming Series 5 24.5” 1080P Monitor (VG257Q5A) - Full HD, 200Hz, Extreme Low Motion Blur Sync, FreeSync Premium, 0.5ms, Speaker, DisplayWidget, Gaming AI, 3 yr Warranty
In Stock
SKU: 5EE14100
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Asus |
| Department | Graphics Cards |
| What’s in the box | DisplayPort cable, L-shaped Screwdriver, Power cord, Quick start guide |
| 3-month Adobe Creative Cloud Subscription | Receive complimentary access with the purchase of this product (offer valid until 08/31/2026) |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Finish | Matte |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Display Type | LED |
| Display Technology | LCD, LED |
| Color Gamut | 90 |
| Screen Size | 25 Inches |
| Item Dimensions D x W x H | 17.4D x 55.9W x 40H Centimetres |
| Item Weight | 8.38 Pounds |
| Resolution | 4K DCI 2160p |
| Display Resolution Maximum | 1920 x 1080 Pixels |
| Response Time | 5 Milliseconds |
| Connectivity Technology | DisplayPort, HDMI |
| Hardware Connectivity | HDMI |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Total Usb Ports | 2 |
| Number of Component Outputs | 1 |
| Additional Features | Blue Light Filter, Eye Care, Flicker-Free |
| Specific Uses For Product | Business, Entertainment, Gaming |
| Colour | Black |
| Compatible Devices | Desktop, Laptop |
| Shape | Flat |
| Brand | Asus |
| Model Number | VG257Q5A |
| Model Name | VG257Q5A |
| Country of Origin | China |
| UPC | 197105958043 |
| Manufacturer | Asus |
| Built-In Media | DisplayPort cable, L-shaped Screwdriver, Power cord, Quick start guide, VG257Q5A |
| Item height | 16 inches |
| Warranty Description | 3 Year Warranty with ARR |
| Adaptive Sync | G-Sync |
| Item Model Number | 5EE14100 |
About This Item
- ●What’s in the box: DisplayPort cable, L-shaped Screwdriver, Power cord, Quick start guide
- ●3-month Adobe Creative Cloud Subscription: Receive complimentary access with the purchase of this product (offer valid until 08/31/2026)
- ●24.5-inch Full HD(1920x1080) gaming monitor with 200Hz refresh rate designed for professional gamers and immersive gameplay
- ●0.5ms GTG (min.) response time for smooth gameplay, and ASUS ELMB SYNC technology to further reduce ghosting and motion blur
- ●DisplayWidget Center enables easy monitor settings adjustments with a mouse
- ●FreeSync Premium delivers a seamless, tear-free gaming experience by enabling VRR (variable refresh rate) by default
- ●ASUS Rapid Replacement (ARR) 3 years
Customer Reviews (0)
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
24.5-inch Full HD(1920x1080) gaming monitor with 200Hz refresh rate designed for professional gamers and immersive gameplay 0.5ms GTG (min.) response time for smooth gameplay, and ASUS ELMB SYNC technology to further reduce ghosting and motion blur DisplayWidget Center enables easy monitor settings adjustments with a mouse FreeSync Premium delivers a seamless, tear-free gaming experience by enabling VRR (variable refresh rate) by default What’s in the box: DisplayPort cable, L-shaped Screwdriver, Power cord, Quick start guide ASUS Rapid Replacement (ARR) 3 years 3-month Adobe Creative Cloud Subscription: Receive complimentary access with the purchase of this product (offer valid until 08/31/2026)
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.