










ASUS TUF Gaming Z790-Plus WiFi LGA 1700(Intel®12th&13th Gen) ATX Motherboard(PCIe 5.0,DDR5,4xM.2 Slots,16+1 DrMOS,WiFi 6,2.5Gb LAN,Front USB 3.2 Gen 2 Type-C®,Thunderbolt...
In Stock
SKU: 16482B6D
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Asus |
| Department | Motherboards |
| Intel LGA 1700 socket | Ready for 12th&13th Gen Intel Core processors, support PCIe 5.0,DDR5 and out of box Windows 11 ready |
| Enhanced Power Solution | 16+1 DrMOS, ProCool sockets, military-grade TUF components, and Digi+ VRM for maximum durability and performance |
| Comprehensive Cooling | VRM heatsink, PCH fanless heatsink, M.2 heatsink, hybrid fan headers and Fan Xpert 4 utility |
| Ultra-Fast Gaming Networking | WiFi 6 AX201 (802.11 ax), Intel I225-V 2.5Gb LAN, TUF LANGuard and TurboLAN technology |
| Fastest Connectivity | 4x M.2/NVMe SSD, Front panel USB 3.2 Gen 2 Type-C header, USB Gen 2x2 Type-C and Thunderbolt 4 (USB4)header |
| PC DIY Friendly | SafeDIMM, PCIe 5.0 Safeslot, Q-LED, M.2 Q-Latch, Pre-mount I/O shield |
| New TUF Gaming Aesthetics | New ID design, Synchronizable LED effects across a vast portfolio of compatible PC gear, including addressable RGB strips with Aura Sync |
| Immersive Gaming Audio and AI Noise Cancellation | The Realtek S1200A codec offers pristine audio quality to draw you deeper into the game action or to enhance your favorite music tracks or videos.Communicate clearly with ASUS AI Noise Canceling Mic technology |
| Processor Socket | LGA 1700 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Compatible Processors | Intel Core 2 DUO |
| Chipset Type | Intel |
| Memory Clock Speed | 7200 MHz |
| Platform | Windows |
| Memory Storage Capacity | 192 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 128 GB |
| Main Power Connector Type | ATX |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Slots Available | 4 |
| Number of Ports | 13 |
| S/PDIF Connector Type | Optical |
| System Bus Standard Supported | SATA 3 |
| Total SATA Ports | 1 |
| USB 2.0 | 11 |
| Total Usb Ports | 12 |
| Number of Ethernet Ports | 12 |
| Total PCIe Ports | 1 |
| Brand | Asus |
| Model Name | TUF GAMING Z790-PLUS WIFI |
| Model Number | TUF GAMING Z790-PLUS WIFI |
| Manufacturer | ASUS |
| UPC | 197105014503 |
| Item Type Name | Computer motherboard |
| Item height | 14 inches |
| Item Weight | 1320 Grams |
| Manufacturer Contact Information | 48720 Kato Rd, Fremont, CA 94538 |
| Warranty Description | 3 Years |
| Item Dimensions L x W x H | 27.2L x 7W x 35.6H Centimetres |
| Item Model Number | 16482B6D |
About This Item
- ●Intel LGA 1700 socket: Ready for 12th&13th Gen Intel Core processors, support PCIe 5.0,DDR5 and out of box Windows 11 ready
- ●Enhanced Power Solution: 16+1 DrMOS, ProCool sockets, military-grade TUF components, and Digi+ VRM for maximum durability and performance
- ●Comprehensive Cooling: VRM heatsink, PCH fanless heatsink, M.2 heatsink, hybrid fan headers and Fan Xpert 4 utility
- ●Ultra-Fast Gaming Networking: WiFi 6 AX201 (802.11 ax), Intel I225-V 2.5Gb LAN, TUF LANGuard and TurboLAN technology
- ●Fastest Connectivity: 4x M.2/NVMe SSD, Front panel USB 3.2 Gen 2 Type-C header, USB Gen 2x2 Type-C and Thunderbolt 4 (USB4)header
- ●PC DIY Friendly: SafeDIMM, PCIe 5.0 Safeslot, Q-LED, M.2 Q-Latch, Pre-mount I/O shield
- ●New TUF Gaming Aesthetics: New ID design, Synchronizable LED effects across a vast portfolio of compatible PC gear, including addressable RGB strips with Aura Sync
- ●Immersive Gaming Audio and AI Noise Cancellation: The Realtek S1200A codec offers pristine audio quality to draw you deeper into the game action or to enhance your favorite music tracks or videos.Communicate clearly with ASUS AI Noise Canceling Mic technology
Customer Reviews (12)
Based on 12 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Intel LGA 1700 socket: Ready for 12th&13th Gen Intel Core processors, support PCIe 5.0,DDR5 and out of box Windows 11 ready Enhanced Power Solution: 16+1 DrMOS, ProCool sockets, military-grade TUF components, and Digi+ VRM for maximum durability and performance Comprehensive Cooling : VRM heatsink, PCH fanless heatsink, M.2 heatsink, hybrid fan headers and Fan Xpert 4 utility Ultra-Fast Gaming Networking : WiFi 6 AX201 (802.11 ax), Intel I225-V 2.5Gb LAN, TUF LANGuard and TurboLAN technology Fastest Connectivity: 4x M.2/NVMe SSD, Front panel USB 3.2 Gen 2 Type-C header, USB Gen 2x2 Type-C and Thunderbolt 4 (USB4)header PC DIY Friendly: SafeDIMM, PCIe 5.0 Safeslot, Q-LED, M.2 Q-Latch, Pre-mount I/O shield New TUF Gaming Aesthetics: New ID design, Synchronizable LED effects across a vast portfolio of compatible PC gear, including addressable RGB strips with Aura Sync Immersive Gaming Audio and AI Noise Cancellation: The Realtek S1200A codec offers pristine audio quality to draw you deeper into the game action or to enhance your favorite music tracks or videos.Communicate clearly with ASUS AI Noise Canceling Mic technology
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.6/5 by verified buyers — 12 reviews confirm quality.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.