










ASUS TUF GeForce RTX™ 5070 12GB GDDR7 OC Edition Graphics Card, NVIDIA, Desktop (PCIe® 5.0, HDMI®/DP 2.1, 3.125-Slot, Military-Grade Components, Protective PCB Coating,...
In Stock
SKU: 48EB3115
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Asus |
| Department | Graphics Cards |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 5070 |
| Graphics Card Ram | 12 GB |
| GPU Clock Speed | 2610 MHz |
| Video Output Interface | DisplayPort 2.1a x3, HDMI 2.1b x2 |
| Graphics Ram Type | GDDR7 |
| Compatible Devices | Desktop |
| Display Resolution Maximum | 7680x4320 Pixels |
| Graphics Card Interface | PCI-Express x16 |
| Memory Clock Speed | 4000 MHz |
| Number of Fans | 3 |
| Item Dimensions L x W | 13"L x 5.5"W |
| Brand | ASUS |
| Video Processor | NVIDIA |
| Antenna Location | Business, Gaming, Office, Professional |
| Built-In Media | Sppedsetup Manual, TUF Graphics card holder, TUF Magnet, TUF Velcro Hook & Loop, TUF-RTX5070-O12G-GAMING |
| Model Name | TUF-RTX5070-O12G-GAMING |
| Graphics Description | Dedicated |
| Manufacturer | ASUS |
| UPC | 197105870352 |
| Item Weight | 3.4 Pounds |
| Warranty Description | 3 years |
| Item Model Number | 48EB3115 |
About This Item
- ●Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4
- ●Military-grade components deliver rock-solid power and longer lifespan for ultimate durability
- ●Protective PCB coating helps protect against short circuits caused by moisture, dust, or debris
- ●3.125-slot design with massive fin array optimized for airflow from three Axial-tech fans
- ●Phase-change GPU thermal pad helps ensure optimal thermal performance and longevity, outlasting traditional thermal paste for graphics cards under heavy loads
- ●ASUS GPU Guard and bracket secure the GPU, reducing the risk of cracks and ensuring stable mounting
- ●Auto-Extreme precision automated manufacturing helps ensure higher reliability
- ●GPU Tweak III software provides intuitive performance tweaking, advanced thermal controls, and system monitoring
Customer Reviews (10)
Based on 10 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4 Military-grade components deliver rock-solid power and longer lifespan for ultimate durability Protective PCB coating helps protect against short circuits caused by moisture, dust, or debris 3.125-slot design with massive fin array optimized for airflow from three Axial-tech fans Phase-change GPU thermal pad helps ensure optimal thermal performance and longevity, outlasting traditional thermal paste for graphics cards under heavy loads ASUS GPU Guard and bracket secure the GPU, reducing the risk of cracks and ensuring stable mounting Auto-Extreme precision automated manufacturing helps ensure higher reliability GPU Tweak III software provides intuitive performance tweaking, advanced thermal controls, and system monitoring
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.9/5 by verified buyers — 10 reviews confirm quality.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.