










BOBLOV M5 2K 256GB Body Camera, with GPS 1440P Body Mounted Cam, Built-in 4200MAH Large Battery for 12Hrs Record, Night Vision for Security Work, Travel, Walks, Runs with Car...
In Stock
SKU: 0F09D4C9
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | BOBLOV |
| Department | On-Dash Cameras |
| 1440P HD Body Camera with Night Vision | The M5 police body camera records in 2560x1440P/30fps and captures 48MP photos, delivering clear video details. Equipped with 6 IR lights, it excels in nighttime use, making it ideal for outdoor security work |
| 4200mAh Long-lasting Battery | The M5 video recorder features a 4200mAh rechargeable battery, fully charged in 5-6 hours. It supports up to 12 hours of recording (1080P, IR off) and 15 hours of standby time, ideal for all-day, high-intensity work |
| Enable the GPS Function | Recording the specific location of the shooting is helpful for video evidence collection and reviewing or sharing travel experiences |
| IP67 Waterproof & Two Meters Drop-resistant | The M5 body camera features a durable ABS shell with an IP67 waterproof rating, enduring heavy rain and submersion for up to 30 minutes.Two Meters drop-resistant, ensuring reliability in harsh conditions |
| Dashcam with Car Mount | The M5 includes a car suction bracket for windshield mounting, converting it into a dashcam. Supports 12-hour recording with one-click start, operates without car ignition, and enhances safety with continuous monitoring |
| Multi-Functional and Compact Police Camera | Equipped with the video/audio/photo/playback function, the wearable camera supports loop recording, red&blue flashing lights, and alarm sound. Meet the specific needs of law enforcement and obtain evidence |
| 256GB Internal Memory Body Cam | Get the personal body cameras, and built-in large memory 256GB TF card for ready use. Large capacity memory ensures you can work for 8 hours with a full-time recording |
| Packaging List | Package includes 1x M5 Body Camera, 1x USB Cable, 1x Short 360Β° Clip, 1x Long 180Β° Clip, 1x User Manual, 1xCar Suction, 1xCar Charger |
| SensorType | CMOS |
| Connectivity Technology | USB |
| Colour | Black |
| Features | Gps |
| WaterResistanceLevel | Waterproof |
| Has Image Stabilization | No |
| Form Factor | Compact |
| Battery Average Life | 12 Hours |
| Style Name | 3#256GB - With GPS |
| Number of Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| MaximumFocalLength | 99.98 |
| MaximumAperture | 2 f |
| MinimumFocalLength | 100 Millimeters |
| LensType | Zoom |
| FocusType | Auto Focus |
| DisplaySize | 2 Inches |
| Display Resolution Maximum | 2K MP |
| Flash Memory Type | Micro SD |
| Supported Audio Format | AAC |
| Compatible Devices | car |
| Brand | BOBLOV |
| ModelNumber | 02CA-M5GPS256GB |
| Camcorder Type | Video Camera |
| Model Name | 02CA-M5GPS256GB |
| NumberofIncludedCameras | M5 Body Camera |
| CountryOfOrigin | China |
| AreBatteriesIncluded | Yes |
| Manufacturer | BOBLOV |
| Manufacturer Contact Information | support@boblov.com |
| Warranty Description | 2 year |
| VideoResolution | 1080p, 1440p |
| Video Capture Format | MOV |
| Effective Still Resolution | 48 MP |
| Shooting Modes | Night |
| Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Supported Image Format | JPEG |
| File Format | JPEG |
| ExposureControl | Manual |
| Effective Video Resolution | 1440 Pixels |
| Item Model Number | 0F09D4C9 |
About This Item
- β1440P HD Body Camera with Night Vision: The M5 police body camera records in 2560x1440P/30fps and captures 48MP photos, delivering clear video details. Equipped with 6 IR lights, it excels in nighttime use, making it ideal for outdoor security work
- β4200mAh Long-lasting Battery: The M5 video recorder features a 4200mAh rechargeable battery, fully charged in 5-6 hours. It supports up to 12 hours of recording (1080P, IR off) and 15 hours of standby time, ideal for all-day, high-intensity work
- βEnable the GPS Function: Recording the specific location of the shooting is helpful for video evidence collection and reviewing or sharing travel experiences
- βIP67 Waterproof & Two Meters Drop-resistant: The M5 body camera features a durable ABS shell with an IP67 waterproof rating, enduring heavy rain and submersion for up to 30 minutes.Two Meters drop-resistant, ensuring reliability in harsh conditions
- βDashcam with Car Mount: The M5 includes a car suction bracket for windshield mounting, converting it into a dashcam. Supports 12-hour recording with one-click start, operates without car ignition, and enhances safety with continuous monitoring
- βMulti-Functional and Compact Police Camera: Equipped with the video/audio/photo/playback function, the wearable camera supports loop recording, red&blue flashing lights, and alarm sound. Meet the specific needs of law enforcement and obtain evidence
- β256GB Internal Memory Body Cam: Get the personal body cameras, and built-in large memory 256GB TF card for ready use. Large capacity memory ensures you can work for 8 hours with a full-time recording
- βPackaging List: Package includes 1x M5 Body Camera, 1x USB Cable, 1x Short 360Β° Clip, 1x Long 180Β° Clip, 1x User Manual, 1xCar Suction, 1xCar Charger
Customer Reviews (1)
Based on 1 review
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
1440P HD Body Camera with Night Vision: The M5 police body camera records in 2560x1440P/30fps and captures 48MP photos, delivering clear video details. Equipped with 6 IR lights, it excels in nighttime use, making it ideal for outdoor security work 4200mAh Long-lasting Battery: The M5 video recorder features a 4200mAh rechargeable battery, fully charged in 5-6 hours. It supports up to 12 hours of recording (1080P, IR off) and 15 hours of standby time, ideal for all-day, high-intensity work Enable the GPS Function: Recording the specific location of the shooting is helpful for video evidence collection and reviewing or sharing travel experiences IP67 Waterproof & Two Meters Drop-resistant: The M5 body camera features a durable ABS shell with an IP67 waterproof rating, enduring heavy rain and submersion for up to 30 minutes.Two Meters drop-resistant, ensuring reliability in harsh conditions Dashcam with Car Mount: The M5 includes a car suction bracket for windshield mounting, converting it into a dashcam. Supports 12-hour recording with one-click start, operates without car ignition, and enhances safety with continuous monitoring Multi-Functional and Compact Police Camera: Equipped with the video/audio/photo/playback function, the wearable camera supports loop recording, red&blue flashing lights, and alarm sound. Meet the specific needs of law enforcement and obtain evidence 256GB Internal Memory Body Cam: Get the personal body cameras, and built-in large memory 256GB TF card for ready use. Large capacity memory ensures you can work for 8 hours with a full-time recording Packaging List: Package includes 1x M5 Body Camera, 1x USB Cable, 1x Short 360Β° Clip, 1x Long 180Β° Clip, 1x User Manual, 1xCar Suction, 1xCar Charger
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.