









BOBLOV W1 64GB True 1080P Small Body Camera, Personal Pocket Video Camera with Audio Loop Recording Time Stamps External Memory Up to 128GTwo Clips and Easy to Operation (64GB)
In Stock
SKU: 8EFCB795
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | BOBLOV |
| Department | Body Mounted Cameras |
| W1 Body Camera with 100-Minute Recording Time | Powered by a 550mAh rechargeable lithium battery, the W1 mini camera provides up to 100 minutes of recording. Supports continuous use while charging. Connect it to a portable power bank for extended operation |
| Extended Memory Multifunction Cameras | W1 small camera equipped with loop recording, multi modes: support video mode, meet your different requirements. Supports 32G/64G/128G(max) memory, easy to operate with one button. Comes with a 64GB A1 SD card |
| Double Clips and Push Button Design | Easier to wear and use. Simple for police/ladies, youngsters, and elders of almost all ages. Suitable for a variety of scenarios: pet walking, outdoor sports, cycling, meeting, hiking, evidence collection, etc |
| Fast Charging | Maximize your productivity with the W1 small body camera, featuring a swift 2-hour charging time. This efficient charging capability ensures that is always ready to capture important moments, whether you're on a quick break or need to recharge between shifts |
| SensorType | CMOS |
| Connectivity Technology | Wired |
| Colour | Black |
| Features | Lightweight |
| WaterResistanceLevel | Not Water Resistant |
| Has Image Stabilization | No |
| Image stabilization | Digital |
| Form Factor | compact" or "portable |
| Operating System | Android, iOS |
| Battery Average Life | 100 minutes |
| Style Name | 64GB |
| Item Dimensions D x W x H | 16D x 25W x 75H millimeters |
| Number of Batteries | 1 A batteries required. |
| MaximumFocalLength | 20 |
| MaximumAperture | 2.4 f |
| MinimumFocalLength | 20 |
| LensType | fixed focal lens |
| MinimumAperture | 2.4 f |
| FocusType | Auto Focus |
| Display Resolution Maximum | FHD |
| Flash Memory Type | NAND flash internal |
| Flash Memory Installed Size | 64 GB |
| Flash Memory Speed Class | 10 |
| Flash Memory UHS Speed Class | 1 |
| Flash Memory Video Speed Class | V10 |
| Flash Memory Bus Interface Type | Parallel |
| DigitalZoom | 16 x |
| FocalType | Digital |
| Upper Temperature Rating | 50 Degrees Celsius |
| Brand | BOBLOV |
| ModelNumber | W1-64GB |
| Camcorder Type | Action Camera |
| Model Name | W1 |
| NumberofIncludedCameras | 1 camcorder, user manual, USB cable |
| CountryOfOrigin | China |
| Antenna Location | Outdoor Security |
| AreBatteriesIncluded | No |
| Manufacturer | BOBLOV |
| Manufacturer Contact Information | support@boblov.com |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | 2 year |
| VideoResolution | 1080p |
| Video Capture Format | MP4 |
| Image Capture Speed | 30 fps |
| Shooting Modes | Automatic |
| Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Supported Image Format | JPEG |
| White Balance Settings | Daylight |
| File Format | MPEG |
| ExposureControl | Automatic |
| Effective Video Resolution | 5 MP |
| Log Gamma Curve | True |
| Supported Audio Format | MP3 |
| Compatible Devices | Personal Computer, Smartphone, Tablet |
| Compatible Processors | Novatek |
| Item Model Number | 8EFCB795 |
About This Item
- βW1 Body Camera with 100-Minute Recording Time: Powered by a 550mAh rechargeable lithium battery, the W1 mini camera provides up to 100 minutes of recording. Supports continuous use while charging. Connect it to a portable power bank for extended operation
- βExtended Memory Multifunction Cameras: W1 small camera equipped with loop recording, multi modes: support video mode, meet your different requirements. Supports 32G/64G/128G(max) memory, easy to operate with one button. Comes with a 64GB A1 SD card
- βDouble Clips and Push Button Design: Easier to wear and use. Simple for police/ladies, youngsters, and elders of almost all ages. Suitable for a variety of scenarios: pet walking, outdoor sports, cycling, meeting, hiking, evidence collection, etc
- βFast Charging: Maximize your productivity with the W1 small body camera, featuring a swift 2-hour charging time. This efficient charging capability ensures that is always ready to capture important moments, whether you're on a quick break or need to recharge between shifts
- βHigh-Spec Body Camera with Novatek Chipset and So-n-y Sensor: Typically found in professional cameras and dash cams, these high-spec components ensure the W1 camera delivers exceptional HD video quality. Expect crystal-clear video
Customer Reviews (1)
Based on 1 review
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
W1 Body Camera with 100-Minute Recording Time: Powered by a 550mAh rechargeable lithium battery, the W1 mini camera provides up to 100 minutes of recording. Supports continuous use while charging. Connect it to a portable power bank for extended operation High-Spec Body Camera with Novatek Chipset and So-n-y Sensor: Typically found in professional cameras and dash cams, these high-spec components ensure the W1 camera delivers exceptional HD video quality. Expect crystal-clear video Extended Memory Multifunction Cameras: W1 small camera equipped with loop recording, multi modes: support video mode, meet your different requirements. Supports 32G/64G/128G(max) memory, easy to operate with one button. Comes with a 64GB A1 SD card Double Clips and Push Button Design: Easier to wear and use. Simple for police/ladies, youngsters, and elders of almost all ages. Suitable for a variety of scenarios: pet walking, outdoor sports, cycling, meeting, hiking, evidence collection, etc Fast Charging: Maximize your productivity with the W1 small body camera, featuring a swift 2-hour charging time. This efficient charging capability ensures that is always ready to capture important moments, whether you're on a quick break or need to recharge between shifts
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.1/5 by verified buyers β 1 reviews confirm quality.
- βCurrently 44% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.