







Body Camera 128GB, 4K 30FPS Action Camcorder, Hands Free Sports Camera with Magnetic Back Clip, Mini Body Cam POV Records with Audio and Video Recording for Traveling Cycling...
In Stock
SKU: 89144BA8
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | HJBDGS |
| Department | Action Cameras |
| [4K 30FPS Action Camera] | 4K High-definition body camera with audio and video recording, capable of shooting 3840*2160 high-resolution videos |
| [Wide Application] | The body camera is equipped with standard British 1/4ββ Nut, it can be mounted on helmets, bicycles as a body camera, motorcycles and cars as a motorcycle car recorder. It can also be used with all kinds of sports camera accessories, selfie sticks and tripods for shooting |
| [Magnetic Design] | The mini body camera is equipped with a magnetic lanyard pad, which allows you to quickly hang it on your chest in one second. It can also be adsorbed on iron metal surfaces. With just a simple back clip, you can easily fix the mini camera on your collar, pocket, waist, etc |
| [Weighing only 0.11lb] | Experience the convenience of the A100 mini body camera in a compact and lightweight design. Its ultra-portable design ensures easy carrying, making it ideal for users who need a reliable mini body camera for daily shooting |
| [90 Minutes Battery Life] | This mini body camera 4k is equipped with an 800mAh rechargeable lithium-ion battery, it can continuously record up to 90 minutes of video in 4K mode. In addition, the sports camera 128GB also supports recording while charging, so you can meet long-term recording needs uninterruptedly |
| [What's in the box] | 1x A100 Camera Body, 1x Magnetic Neck Strap, 1x Data Charging Cable and 1x User Manual |
| SensorType | CMOS |
| Connectivity Technology | USB |
| Colour | Black |
| Features | Thumb Size |
| WaterResistanceLevel | Not Water Resistant |
| Has Image Stabilization | No |
| Form Factor | Compact |
| ItemWeight | 0.13 Kilograms |
| Operating System | Proprietary Firmware |
| Battery Average Life | 150 minutes |
| Style Name | Compact Action Camera |
| Number of Batteries | 1 A batteries required. (included) |
| MaximumFocalLength | 30 |
| MaximumAperture | 2.8 Millimeters |
| MinimumFocalLength | 28 |
| LensType | Wide Angle |
| FocusType | Auto Focus |
| DisplaySize | 1.0 |
| Display Resolution Maximum | UHD |
| Flash Memory Type | SD |
| Flash Memory Installed Size | 128 GB |
| Flash Memory Speed Class | C10 |
| Flash Memory UHS Speed Class | 3 |
| Flash Memory Video Speed Class | V60 |
| Brand | HJBDGS |
| ModelNumber | A100 |
| Camcorder Type | Action Camera |
| Model Name | 4K 56MP |
| NumberofIncludedCameras | Body camera, Charging Cable, Instruction Manual |
| Antenna Location | Outdoor |
| AreBatteriesIncluded | Yes |
| Manufacturer | HJBDGS |
| Unit Count | 1.0 Count |
| VideoResolution | 4K |
| Video Capture Format | MP4 |
| Shooting Modes | Automatic, 4K |
| Image Aspect Ratio | 16:9 |
| File Format | MOV |
| Effective Video Resolution | 4000 |
| Supported Audio Format | AAC |
| FocalType | NO |
| Compatible Devices | Tablet, Personal computer, Laptop, Smartphone |
| Item Model Number | 89144BA8 |
About This Item
- β[4K 30FPS Action Camera]: 4K High-definition body camera with audio and video recording, capable of shooting 3840*2160 high-resolution videos
- β[Wide Application]: The body camera is equipped with standard British 1/4ββ Nut, it can be mounted on helmets, bicycles as a body camera, motorcycles and cars as a motorcycle car recorder. It can also be used with all kinds of sports camera accessories, selfie sticks and tripods for shooting
- β[Magnetic Design]: The mini body camera is equipped with a magnetic lanyard pad, which allows you to quickly hang it on your chest in one second. It can also be adsorbed on iron metal surfaces. With just a simple back clip, you can easily fix the mini camera on your collar, pocket, waist, etc
- β[Weighing only 0.11lb]: Experience the convenience of the A100 mini body camera in a compact and lightweight design. Its ultra-portable design ensures easy carrying, making it ideal for users who need a reliable mini body camera for daily shooting
- β[90 Minutes Battery Life]: This mini body camera 4k is equipped with an 800mAh rechargeable lithium-ion battery, it can continuously record up to 90 minutes of video in 4K mode. In addition, the sports camera 128GB also supports recording while charging, so you can meet long-term recording needs uninterruptedly
- β[What's in the box]: 1x A100 Camera Body, 1x Magnetic Neck Strap, 1x Data Charging Cable and 1x User Manual
- β[128GB Memory Card]οΌThe sports camera comes with a 128GB memory card with large storage space and loop recording, which can store about 8 hours of video. When the memory reaches the storage limit, our snap camera sports camera will automatically overwrite the oldest file and loop record new video
Customer Reviews (1)
Based on 1 review
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
[4K 30FPS Action Camera]: 4K High-definition body camera with audio and video recording, capable of shooting 3840*2160 high-resolution videos [Wide Application]: The body camera is equipped with standard British 1/4ββ Nut, it can be mounted on helmets, bicycles as a body camera, motorcycles and cars as a motorcycle car recorder. It can also be used with all kinds of sports camera accessories, selfie sticks and tripods for shooting [Magnetic Design]: The mini body camera is equipped with a magnetic lanyard pad, which allows you to quickly hang it on your chest in one second. It can also be adsorbed on iron metal surfaces. With just a simple back clip, you can easily fix the mini camera on your collar, pocket, waist, etc [128GB Memory Card]οΌThe sports camera comes with a 128GB memory card with large storage space and loop recording, which can store about 8 hours of video. When the memory reaches the storage limit, our snap camera sports camera will automatically overwrite the oldest file and loop record new video [Weighing only 0.11lb]: Experience the convenience of the A100 mini body camera in a compact and lightweight design. Its ultra-portable design ensures easy carrying, making it ideal for users who need a reliable mini body camera for daily shooting [90 Minutes Battery Life]: This mini body camera 4k is equipped with an 800mAh rechargeable lithium-ion battery, it can continuously record up to 90 minutes of video in 4K mode. In addition, the sports camera 128GB also supports recording while charging, so you can meet long-term recording needs uninterruptedly [What's in the box]: 1x A100 Camera Body, 1x Magnetic Neck Strap, 1x Data Charging Cable and 1x User Manual
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βCurrently 10% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.