






Body Camera, 2K HD Mini Cameras, Portable Camera, Home Small Camera Indoor Cameras for Pet Baby Indoor Security No APP (Included 64GB SD Card)
In Stock
SKU: 44509391
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | WatchfullVion |
| Department | Hidden Cameras |
| Portable Pen Design | Functions as a real writing pen and clips easily onto your notebook or pocket, blending naturally into your everyday routine |
| 2K High Definition | Captures crisp images and video in 2K resolution. For best results, use in well-lit environments(Video only, no audio recording is supported) |
| Simple One-Touch Operation | Start recording with a single button. No complicated setup or external apps required |
| Ideal for Indoor Use | Suitable for monitoring pets, desks, or rooms discreetly within your home |
| Included Stand | Comes with a stable base stand to position the pen camera securely on any surface when not clipped |
| SensorType | Other |
| Connectivity Technology | Wired |
| Features | Lightweight |
| Photo Sensor Size | <, 1/4 inch |
| WaterResistanceLevel | Water Resistant |
| Has Image Stabilization | No |
| Form Factor | Stand alone |
| ItemWeight | 200 Grams |
| Battery Average Life | 100 minutes |
| Style Name | Minimalist |
| Item Dimensions D x W x H | 15D x 15W x 158H millimeters |
| Number of Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| MaximumFocalLength | 30 Millimeters |
| MinimumFocalLength | 28 Millimeters |
| LensType | Wide Angle |
| FocusType | Fixed Focus |
| DisplaySize | 5 Centimeters |
| Viewing Angle | 90 Degrees |
| Display Resolution Maximum | 3.7 MP |
| Flash Memory Type | Micro SD |
| Flash Memory Installed Size | 64 GB |
| Flash Memory Speed Class | C10 |
| Flash Memory UHS Speed Class | 3 |
| Flash Memory Video Speed Class | V30 |
| Brand | WatchfullVion |
| ModelNumber | 16W |
| Camcorder Type | Video Camera |
| Model Name | 16W |
| NumberofIncludedCameras | 1*64G Memory Card, 1*Camera Pen, 1*Memory Card Reader, 1*Pen Stand, 5*Ink fill |
| CountryOfOrigin | China |
| Antenna Location | Indoor |
| AreBatteriesIncluded | Yes |
| Manufacturer | WatchfullVion |
| Manufacturer Contact Information | WatchfullVion |
| Warranty Description | Lifetime |
| VideoResolution | 1440p |
| Video Capture Format | MP4 |
| Effective Still Resolution | 3.7 MP |
| Shooting Modes | Manual |
| Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Supported Image Format | JPEG |
| File Format | MP4 |
| Effective Video Resolution | 3.7 MP |
| Compatible Devices | Laptop, Personal Computer, Smartphone, Tablet |
| Item Model Number | 44509391 |
About This Item
- βPortable Pen Design: Functions as a real writing pen and clips easily onto your notebook or pocket, blending naturally into your everyday routine
- β2K High Definition: Captures crisp images and video in 2K resolution. For best results, use in well-lit environments(Video only, no audio recording is supported)
- βSimple One-Touch Operation: Start recording with a single button. No complicated setup or external apps required
- βIdeal for Indoor Use: Suitable for monitoring pets, desks, or rooms discreetly within your home
- βIncluded Stand: Comes with a stable base stand to position the pen camera securely on any surface when not clipped
Customer Reviews (1)
Based on 1 review
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Portable Pen Design: Functions as a real writing pen and clips easily onto your notebook or pocket, blending naturally into your everyday routine 2K High Definition: Captures crisp images and video in 2K resolution. For best results, use in well-lit environments(Video only, no audio recording is supported) Simple One-Touch Operation: Start recording with a single button. No complicated setup or external apps required Ideal for Indoor Use: Suitable for monitoring pets, desks, or rooms discreetly within your home Included Stand: Comes with a stable base stand to position the pen camera securely on any surface when not clipped
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.