









Body Camera 5K with External Microphone, Mini Video & Audio Pocket Cam 270° Rotation Camera for Outdoor Sport, Bike, Travel, Police Law Enforcement, Personal Civilians, 128GB...
In Stock
SKU: DEC8E895
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | YONDENE |
| Department | Action Cameras |
| SensorType | CMOS |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Features | HD Resolution |
| WaterResistanceLevel | Not Water Resistant |
| Has Image Stabilization | Yes |
| Image stabilization | Digital |
| Form Factor | Compact |
| ItemWeight | 68 g |
| Battery Average Life | 1.5 Hours |
| Style Name | Compact, Handheld |
| Number of Batteries | 1 9V batteries required. (included) |
| MaximumFocalLength | 140 Millimeters |
| MaximumAperture | 1.8 f |
| LensType | Wide Angle |
| FocusType | Auto Focus |
| DisplaySize | 1.33 Inches |
| Display Resolution Maximum | 5K |
| Supported Audio Format | AAC, MP3 |
| FocalType | Optical |
| Compatible Devices | Smartphone |
| Brand | YONDENE |
| ModelNumber | K4000 |
| Camcorder Type | Video Camera |
| Model Name | K4000-1 |
| NumberofIncludedCameras | Instruction Manual |
| Antenna Location | Outdoor Security |
| AreBatteriesIncluded | Yes |
| Manufacturer | YONDENE |
| UPC | 716597884021 |
| Unit Count | 16.0 Ounce |
| VideoResolution | 5K |
| Video Capture Format | MP4 |
| Effective Still Resolution | 16 MP |
| Shooting Modes | Normal, Cycle, Slow Motion, Time Lapse |
| Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Supported Image Format | JPEG |
| File Format | MP4 |
| Effective Video Resolution | 1.66 |
| Item Model Number | DEC8E895 |
About This Item
- ●【5K Pocket Body Cam】The body camera with 1.33 inch HD display, has a mini and compact body size, comfortable hand grip feeling design. Adopts advance chipset and SONY IMX starlight lens, support real 5K/15fps,4K/60fps, 4K/30fps, 2.7K/30fps video resolution, let you shoot ultra HD images easily.
- ●【Image Stabilization】Built-in electronic anti-shake function, with image processing technology, it makes sure that the pocket body cam can still keep shooting clear images in the bumpy or shaky situation. The pocket camera support loop video recording, slow motion shooting, time-lapse shooting, continuous photo taking, timed photo taking.
- ●【External Microphone】Come with lavalier external Mic, records crystal clear sound, suitable for outdoor riding, Vlog, interviews and other occasions.
- ●【270 Degree Rotating Camera】This pocket camera has an unique design, which the camera lens can be manually rotated horizontally by 270 degrees, allows you to switch the perspective of the shooting quickly when you need.
- ●【Wireless Transmission】This body 5K camera supports WiFi hotspot connection. By downloading and installing the “XDV PRO” app in your phone, you can wireless transfer/download videos to your phone easily, it is convenient to download and share videos on social media.
- ●【Large Capacity Battery】Built-in a rechargeable large battery, it can work for about 1.5-2 hours on a full charge. The Type-C power interface makes it easy to charge the battery quickly, and supports recording while charging.
- ●【Wide Range of Uses】Due to its compact size, this pocket camera can be carried around or clipped to your body using the back clip, which can be used in a variety of occasions such as police law enforcement, courier signing, Vlogging, outdoor sports, cycling, interviews, indoor fitness, documenting your pet's life, outdoor hunting and so on.
Customer Reviews (1)
Based on 1 review
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
【5K Pocket Body Cam】The body camera with 1.33 inch HD display, has a mini and compact body size, comfortable hand grip feeling design. Adopts advance chipset and SONY IMX starlight lens, support real 5K/15fps,4K/60fps, 4K/30fps, 2.7K/30fps video resolution, let you shoot ultra HD images easily. 【Image Stabilization】Built-in electronic anti-shake function, with image processing technology, it makes sure that the pocket body cam can still keep shooting clear images in the bumpy or shaky situation. The pocket camera support loop video recording, slow motion shooting, time-lapse shooting, continuous photo taking, timed photo taking. 【External Microphone】Come with lavalier external Mic, records crystal clear sound, suitable for outdoor riding, Vlog, interviews and other occasions. 【270 Degree Rotating Camera】This pocket camera has an unique design, which the camera lens can be manually rotated horizontally by 270 degrees, allows you to switch the perspective of the shooting quickly when you need. 【Wireless Transmission】This body 5K camera supports WiFi hotspot connection. By downloading and installing the “XDV PRO” app in your phone, you can wireless transfer/download videos to your phone easily, it is convenient to download and share videos on social media. 【Large Capacity Battery】Built-in a rechargeable large battery, it can work for about 1.5-2 hours on a full charge. The Type-C power interface makes it easy to charge the battery quickly, and supports recording while charging. 【Wide Range of Uses】Due to its compact size, this pocket camera can be carried around or clipped to your body using the back clip, which can be used in a variety of occasions such as police law enforcement, courier signing, Vlogging, outdoor sports, cycling, interviews, indoor fitness, documenting your pet's life, outdoor hunting and so on.
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.1/5 by verified buyers — 1 reviews confirm quality.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.