








CAMMHD F6 64GB 4K Body Camera, Work 12-14Hrs and Ultra Night Vision, Waterproof Body Cameras with Audio and Video Recording H.265 Video Code Police Body Camera for Law Enforcement
In Stock
SKU: A1FDD942
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | CAMMHD |
| Department | Security & Surveillance |
| SensorType | CMOS |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Colour | Black |
| Features | 4K Video Resolution, Auto/Manual Night Vision, Gravity Sensor, H.265 Video Code, IP68 Waterproof |
| WaterResistanceLevel | Waterproof |
| Has Image Stabilization | Yes |
| Image stabilization | true |
| Form Factor | Box |
| ItemWeight | 149 Grams |
| Operating System | Android, iOS |
| Battery Average Life | 12 Hours |
| Wireless Compability | Infrared |
| Style Name | F6-64GB |
| Number of Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| LensType | Wide Angle |
| FocusType | Manual Focus |
| DisplaySize | 2 Inches |
| Viewing Angle | 170 Degrees |
| Display Resolution Maximum | FHD |
| Flash Memory Type | SD |
| Flash Memory Installed Size | 64 GB |
| Flash Memory Speed Class | 10 |
| Flash Memory UHS Speed Class | 3 |
| Flash Memory Video Speed Class | V60 |
| Compatible Devices | iOS, Android |
| Brand | CAMMHD |
| ModelNumber | F6-64G |
| Camcorder Type | Video Camera |
| Model Name | F6-64G |
| NumberofIncludedCameras | Battery, USB Cable |
| CountryOfOrigin | China |
| AreBatteriesIncluded | Yes |
| Manufacturer | CAMMHD |
| Item Type Name | Video Recorder |
| Manufacturer Contact Information | cammhd-service@outlook.com |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Warranty Description | If there is any quality problem within 30 working days after purchase, you can apply for returning the goods |
| VideoResolution | 4K |
| Video Capture Format | MP4 |
| Effective Still Resolution | 2160 MP |
| Shooting Modes | [Specialized] |
| Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Supported Image Format | JPEG |
| White Balance Settings | Auto |
| File Format | JPEG |
| ExposureControl | Manual |
| Supported Audio Format | AAC |
| Item Model Number | A1FDD942 |
About This Item
- ●【4K & 42MP Body Camera】This is a 4K body camera with audio and video recording. Equipped with Novatek 675 controller and IMX335 sensor, it records clear and bright videos for you exceptional viewing experience. Its 1/2.8-inch, 170° wide-angle lens perfectly captures important scenes as valuable evidence. Additionally, this body cam comes with a dedicated, non-removable high-speed memory card and optional capacity storage of up to 1TB. It's ideal for police enforcement, security patrols, driving records, and personal recording
- ●【Support Infrared Night Vision Switch and LED Lights】 Body camera with night vision and equipped with 6 infrared night vision lights, enabling clear image and video capture in dim or low-light comditions within a range of 15 meters/50 feet. You can set the infrared switching mode to auto or manual to suit your needs. In addition, the bodycam camera is equipped with an LED white light, which can provide consistent clarity for in low-light conditions, making it easier for you to record
- ●【Wearable Body Camera and work 12H】This body worn camera can be attached to your clothing, allowing you to record videos while simultaneously deal with other tasks. The body camera is equipped with 3400mAh polymer lithium battery, which can provide up to over 12 hours (480P) of battery life when fully charged. Even at 4K resolution, it can operate continuously for over 8 hours. It also supports simultaneous charging and recording, ensuring uninterrupted shooting No need to worry about running out of battery
- ●【64GB Body Camera with H.265 Video Encoding】Equipped with a 64GB non-removable high-speed memory card support you store massive of video, audio, and image content. Files can be viewed two ways: 1.on body camera; 2. on computer (supported by Apple devices, but requires an adapter). H.265 video encoding technology helps you save 50% of storage space and 30% of video transfer time. Furthermore, using the included CAMMHD data cable, video transfer to a computer speeds up to 15MB/S-20MB/s
- ●【Multifunctional Body Camera and Complete Packaging】F6 body camera is your perfect companion on body. Features include loop recording, pre-recording, post-recording, continuous shooting, date stamping, password protection and LOG functions. All files are automatically sorted into folders for quick access. Your package includes: F6 body camera*1, 5V/1A adapter*1, data cable*1, 360° rotatable long clip*1, 360° rotatable short clip*1, and user manual*1. It's suitable for police law enforcement, commercial applications, recording meetings, work projects, weddings, outdoor activities, cycling recording, theme parties, and competitions
Customer Reviews (1)
Based on 1 review
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
【4K & 42MP Body Camera】This is a 4K body camera with audio and video recording. Equipped with Novatek 675 controller and IMX335 sensor, it records clear and bright videos for you exceptional viewing experience. Its 1/2.8-inch, 170° wide-angle lens perfectly captures important scenes as valuable evidence. Additionally, this body cam comes with a dedicated, non-removable high-speed memory card and optional capacity storage of up to 1TB. It's ideal for police enforcement, security patrols, driving records, and personal recording 【Support Infrared Night Vision Switch and LED Lights】 Body camera with night vision and equipped with 6 infrared night vision lights, enabling clear image and video capture in dim or low-light comditions within a range of 15 meters/50 feet. You can set the infrared switching mode to auto or manual to suit your needs. In addition, the bodycam camera is equipped with an LED white light, which can provide consistent clarity for in low-light conditions, making it easier for you to record 【Wearable Body Camera and work 12H】This body worn camera can be attached to your clothing, allowing you to record videos while simultaneously deal with other tasks. The body camera is equipped with 3400mAh polymer lithium battery, which can provide up to over 12 hours (480P) of battery life when fully charged. Even at 4K resolution, it can operate continuously for over 8 hours. It also supports simultaneous charging and recording, ensuring uninterrupted shooting No need to worry about running out of battery 【64GB Body Camera with H.265 Video Encoding】Equipped with a 64GB non-removable high-speed memory card support you store massive of video, audio, and image content. Files can be viewed two ways: 1.on body camera; 2. on computer (supported by Apple devices, but requires an adapter). H.265 video encoding technology helps you save 50% of storage space and 30% of video transfer time. Furthermore, using the included CAMMHD data cable, video transfer to a computer speeds up to 15MB/S-20MB/s 【Multifunctional Body Camera and Complete Packaging】F6 body camera is your perfect companion on body. Features include loop recording, pre-recording, post-recording, continuous shooting, date stamping, password protection and LOG functions. All files are automatically sorted into folders for quick access. Your package includes: F6 body camera*1, 5V/1A adapter*1, data cable*1, 360° rotatable long clip*1, 360° rotatable short clip*1, and user manual*1. It's suitable for police law enforcement, commercial applications, recording meetings, work projects, weddings, outdoor activities, cycling recording, theme parties, and competitions
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.