







CAMMHD V8-64GB 1440P Body Cam, Police Body Camera with 2 Batteries Working 10 Hours,IP68 Body Camera with Audio and Video Recording Wearable, Night Vision Easy to Use (MAX 2160P)
In Stock
SKU: A407C78A
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | CAMMHD |
| Department | Hidden Cameras |
| 1440P Video Resolution & 36 Million Pixels | Support close distance use, 170 Ultra-Clear wide angle video is clearer and suitable for police on-site law enforcement video forensics, recording business meetings, lawyers for playback, etc. Default video resolution is 1080P, and support (MAX) 2160P |
| 64GB Body Camera & Loop Recording | Built-in 64GB SD card to store all your videos, audios and pictures. When the SD card reaches the storage limit, the latest video will automatically overwrite the oldest video, ensuring that more important scenes can be recorded at any time. Select local playback to browse saved files or TRANSFER to your computer using USB |
| Body Camera Longer Battery Life | 4000mAh polymer lithium batteries record video for 10 hours(2psc 2000mAh). Remove battery and body camera still works for 3 minutes. V8 body camera and extra battery can be charged Synchronously using the charging base, ideal body camera for Shift work |
| Ultra Clear IR Night Vision Body Camera | 8 High Density IR night vision LED lights support to capture people and objects within 50 feet. In the dark, V8 body camera can automatically switch to Night Vision Mode. The police can turn on the Red and Blue Warning Lights in an Emergency to protect their safety and deter illegal acts on the scene, Easy to Use |
| Double Security Protection Body Camera | 1. Turn on Date Stample, all videos, audios and pictures are time stamped and CANNOT be Modified or Deleted, which can be used as key evidence in court proceedings; 2.Turn on Camera Password, must enter the password to view the body camera or read the camera body from the computer (both can be turned off) |
| SensorType | CMOS |
| Connectivity Technology | USB |
| Colour | Black |
| Features | Night Vision |
| Photo Sensor Size | 1/2-inch |
| WaterResistanceLevel | Water Resistant |
| Has Image Stabilization | No |
| Form Factor | Compact |
| ItemWeight | 163 Grams |
| Operating System | Android, iOS |
| Battery Average Life | 10 Hours |
| Wireless Compability | Infrared |
| Style Name | TLV8-64 |
| Item Dimensions D x W x H | 3.1D x 5.9W x 8.3H Centimetres |
| Number of Batteries | 2 Lithium Ion batteries required. (included) |
| LensType | Wide Angle |
| FocusType | Auto Focus |
| DisplaySize | 2 Inches |
| Viewing Angle | 170 Degrees |
| Display Resolution Maximum | SD |
| Flash Memory Type | SDXC |
| Flash Memory Bus Interface Type | SD |
| Supported Audio Format | AAC, MP3 |
| FocalType | Optical |
| Brand | CAMMHD |
| ModelNumber | V8 |
| Camcorder Type | Video Camera |
| Model Name | CAMMHD V8-64GB |
| NumberofIncludedCameras | 1*Body Camera + 1*USB Cable + 1*Plug + 1*User Manual + 1* Spare Battery + 1* Long Clip + 1*Short Clip + 1*Charger Cradle |
| CountryOfOrigin | China |
| Antenna Location | Night Vision |
| AreBatteriesIncluded | Yes |
| Manufacturer | CAMMHD |
| Item Type Name | Video Recorder |
| Manufacturer Contact Information | CAMMHD-SERVICE@outlook.com |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | If there is any quality problem within 30 working days after purchase, you can apply for returning the goods |
| VideoResolution | 4K |
| Video Capture Format | MP4 |
| Effective Still Resolution | 2160 MP |
| Shooting Modes | Night |
| Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Supported Image Format | JPEG |
| White Balance Settings | Auto |
| File Format | MPEG 4 |
| ExposureControl | [POSSIBLY_PARTIAL_AUTOMATIC] |
| Effective Video Resolution | 2160 Pixels |
| Compatible Devices | Desktop |
| Item Model Number | A407C78A |
About This Item
- ●1440P Video Resolution & 36 Million Pixels: Support close distance use, 170 Ultra-Clear wide angle video is clearer and suitable for police on-site law enforcement video forensics, recording business meetings, lawyers for playback, etc. Default video resolution is 1080P, and support (MAX) 2160P
- ●64GB Body Camera & Loop Recording: Built-in 64GB SD card to store all your videos, audios and pictures. When the SD card reaches the storage limit, the latest video will automatically overwrite the oldest video, ensuring that more important scenes can be recorded at any time. Select local playback to browse saved files or TRANSFER to your computer using USB
- ●Body Camera Longer Battery Life: 4000mAh polymer lithium batteries record video for 10 hours(2psc 2000mAh). Remove battery and body camera still works for 3 minutes. V8 body camera and extra battery can be charged Synchronously using the charging base, ideal body camera for Shift work
- ●Ultra Clear IR Night Vision Body Camera: 8 High Density IR night vision LED lights support to capture people and objects within 50 feet. In the dark, V8 body camera can automatically switch to Night Vision Mode. The police can turn on the Red and Blue Warning Lights in an Emergency to protect their safety and deter illegal acts on the scene, Easy to Use
- ●Double Security Protection Body Camera: 1. Turn on Date Stample, all videos, audios and pictures are time stamped and CANNOT be Modified or Deleted, which can be used as key evidence in court proceedings; 2.Turn on Camera Password, must enter the password to view the body camera or read the camera body from the computer (both can be turned off)
Customer Reviews (1)
Based on 1 review
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
1440P Video Resolution & 36 Million Pixels: Support close distance use, 170 Ultra-Clear wide angle video is clearer and suitable for police on-site law enforcement video forensics, recording business meetings, lawyers for playback, etc. Default video resolution is 1080P, and support (MAX) 2160P 64GB Body Camera & Loop Recording: Built-in 64GB SD card to store all your videos, audios and pictures. When the SD card reaches the storage limit, the latest video will automatically overwrite the oldest video, ensuring that more important scenes can be recorded at any time. Select local playback to browse saved files or TRANSFER to your computer using USB Body Camera Longer Battery Life: 4000mAh polymer lithium batteries record video for 10 hours(2psc 2000mAh). Remove battery and body camera still works for 3 minutes. V8 body camera and extra battery can be charged Synchronously using the charging base, ideal body camera for Shift work Ultra Clear IR Night Vision Body Camera: 8 High Density IR night vision LED lights support to capture people and objects within 50 feet. In the dark, V8 body camera can automatically switch to Night Vision Mode. The police can turn on the Red and Blue Warning Lights in an Emergency to protect their safety and deter illegal acts on the scene, Easy to Use Double Security Protection Body Camera: 1. Turn on Date Stample, all videos, audios and pictures are time stamped and CANNOT be Modified or Deleted, which can be used as key evidence in court proceedings; 2.Turn on Camera Password, must enter the password to view the body camera or read the camera body from the computer (both can be turned off)
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.