









Canon EOS Rebel T7 DSLR Camera with 18-55mm Lens (Black) (Renewed)
In Stock
SKU: 340E3DD2
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Amazon Renewed |
| Department | DSLR Cameras |
| High-Quality Imaging | The Canon EOS Rebel T7 DSLR Camera features a 24.1 Megapixel CMOS sensor for stunningly detailed photos, even in challenging lighting |
| Versatile ISO Range | With an ISO range of 100 to 6400 (expandable to 12800), the Canon EOS Rebel T7 captures clear images in various lighting conditions |
| Fast Autofocus System | Equipped with a 9-point AF system and AI Servo AF, the Canon EOS Rebel T7 ensures precise focus for sharp images every time |
| Built-In Sharing Options | The Canon EOS Rebel T7 DSLR Camera includes built-in Wi-Fi and NFC technology for effortless photo sharing and uploading to social media |
| User-Friendly Features | The Canon EOS Rebel T7 boasts a 3.0-inch LCD display and Scene Intelligent Auto mode for simplified shooting, making it perfect for beginners |
| Compatible Mountings | Canon EF |
| Sensor Type | CMOS |
| Image stabilization | Digital |
| Maximum Aperture | 3.5 Millimeters |
| Expanded ISO Minimum | 100 |
| Photo Sensor Resolution | 24.1 MP |
| Photo Sensor Size | APS-C (22.2 x 14.8 mm) |
| Maximum Shutter Speed | 30 seconds |
| Minimum Shutter Speed | 1/4000 Seconds |
| Form Factor | Compact, DSLR |
| Special Feature | image-stabilization |
| Color | Black |
| Item Weight | 2.5 Pounds |
| Video Resolution | 1080p |
| Viewfinder | Optical |
| Flash Modes | Auto, Flash On, Off |
| Camera Flash | Hotshoe |
| Skill Level | Professional |
| Compatible Devices | Canon EF Lenses, Canon EF-S Lenses, Canon EX Speedlite Flashes |
| Continuous Shooting | 3 FPS |
| Aperture modes | F3.5βF5.6 |
| Viewfinder Magnification | 0.8x |
| Flash Sync Speed | 1/200 Second |
| Video Capture Format | MP4 |
| Connectivity Technology | USB 2.0, HDMI, Mini HDMI |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Video Output | HDMI |
| Total USB Ports | 1 |
| Total USB 2.0 Ports | 1 |
| Screen Size | 3 Inches |
| Display Type | LCD |
| Dots Per Screen | 920,000 dots |
| Display Fixture Type | Fixed |
| Display Resolution Maximum | 920,000 pixels |
| Has Color Screen | Yes |
| Flash Memory Type | Single Slot: SD/SDHC/SDXC (UHS-I) |
| Memory Slots Available | 1 |
| Memory Storage Capacity | 64 GB |
| Write Speed | 45 MB/s |
| Flash Memory Speed Class | U1 (UHS-I) |
| Flash Memory UHS Speed Class | U1 |
| Flash Memory Video Speed Class | V10 |
| Flash Memory Bus Interface Type | UHS-I |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| File Format | JPEG, Raw |
| Effective Still Resolution | 24.1 |
| JPEG Quality Level | Basic, Fine, Normal |
| Supported Image Format | JPEG, Raw |
| Bit Depth | 24 Bit |
| Total Still Resolution | 24.1 MP |
| Maximum Image Size | 8192 Pixels |
| Maximum Focal Length | 55 Millimeters |
| Lens Type | Standard Zoom |
| Zoom | Optical Zoom |
| Camera Lens | 55 Mm |
| Minimum Focal Length | 18 Millimeters |
| Real Angle Of View | 59.2 Degrees |
| Focal Length Description | 18 to 55mm (35mm Equivalent Focal Length: 28.8 to 88mm) |
| Number of Diaphragm Blades | 7 |
| Metering Methods | Center-Weighted Average, Evaluative, Partial |
| Exposure Control | Manual |
| White Balance Settings | Auto |
| Self Timer | 10 Seconds |
| Brand | Canon |
| Model Name | Canon EOS |
| Built-In Media | Camera Body & Lens |
| Are Batteries Included | Yes |
| External-Memory Size | 32 GB |
| Model Number | 2727C002 |
| Remote Included | No |
| Model Series | Canon EOS |
| Series Number | 2000 |
| UPC | 034722761994 |
| Manufacturer | Canon |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Shooting Modes | Landscape, portrait mode, close-up, night portrait, food, sports mode |
| Digital Scene Transition | false |
| Digital-Still | Yes |
| Movie Mode | Yes |
| Image Capture Type | Stills & Video |
| Night vision | No |
| Auto Focus Technology | automatic_only |
| Focus Features | Phase Detection |
| Autofocus Points | 9 |
| Focus Type | automatic_only |
| Focus Mode | Manual Focus (MF) |
| Autofocus | Yes |
| Item Model Number | 340E3DD2 |
About This Item
- βHigh-Quality Imaging: The Canon EOS Rebel T7 DSLR Camera features a 24.1 Megapixel CMOS sensor for stunningly detailed photos, even in challenging lighting
- βVersatile ISO Range: With an ISO range of 100 to 6400 (expandable to 12800), the Canon EOS Rebel T7 captures clear images in various lighting conditions
- βFast Autofocus System: Equipped with a 9-point AF system and AI Servo AF, the Canon EOS Rebel T7 ensures precise focus for sharp images every time
- βBuilt-In Sharing Options: The Canon EOS Rebel T7 DSLR Camera includes built-in Wi-Fi and NFC technology for effortless photo sharing and uploading to social media
- βUser-Friendly Features: The Canon EOS Rebel T7 boasts a 3.0-inch LCD display and Scene Intelligent Auto mode for simplified shooting, making it perfect for beginners
Customer Reviews (9)
Based on 9 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
High-Quality Imaging: The Canon EOS Rebel T7 DSLR Camera features a 24.1 Megapixel CMOS sensor for stunningly detailed photos, even in challenging lighting Versatile ISO Range: With an ISO range of 100 to 6400 (expandable to 12800), the Canon EOS Rebel T7 captures clear images in various lighting conditions Fast Autofocus System: Equipped with a 9-point AF system and AI Servo AF, the Canon EOS Rebel T7 ensures precise focus for sharp images every time Built-In Sharing Options: The Canon EOS Rebel T7 DSLR Camera includes built-in Wi-Fi and NFC technology for effortless photo sharing and uploading to social media User-Friendly Features: The Canon EOS Rebel T7 boasts a 3.0-inch LCD display and Scene Intelligent Auto mode for simplified shooting, making it perfect for beginners
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.4/5 by verified buyers β 9 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.