










CAP Barbell Coated Hex Dumbbell Weight - Pairs | Multiple Options
In Stock
SKU: 76396127
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | CAP Barbell |
| Department | Dumbbells |
| FEATURES | NEW EDITION with robust packaging to ensure great condition! Each dumbbell features hex-shaped heads to prevent rolling; Medium-depth knurling on the ergo handle provides essential grip and security during use; Coating is extremely durable |
| CHOICES | Includes TWO 10 lb dumbbells; Also sold individually; Sizes range from 10-50 lbs |
| VERSATILE | Adding a dumbbell or two to your workout routine offers many benefits such as burning more calories and building muscle; Dumbbells can be used for essentially any fitness routine and muscle group! |
| CONSTRUCTION | Heads are made from ASTM A48 Class 20 grey iron joined together by a handle finished in a durable black coating. |
| FUNCTIONAL | Great for building and toning muscle, losing fat, burning calories, better balance, enhanced mood and more! Can be used for all major muscle groups such as abs, core, arms, and legs |
| Product Dimensions | 27.2 x 10.49 x 10.49 cm, 4.54 kg |
| Item model number | SDRBPIS-20 |
| Colour | Black |
| Size | 10 lb - Pair |
| Style | Black Handle |
| Material | Alloy Steel, Rubber |
| Number of Items | 1 |
| Number of Pieces | 2 |
| Special Features | No-Roll Head |
| Brand | CAP Barbell |
| Item Weight | 4.54 kg |
| Date First Available | June 7 2024 |
| Manufacturer | CAP Barbell, Inc. |
| Brand | CAP Barbell |
| Color | Chrome and Black |
| Item Weight | 50 Pounds |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Special Feature | Non-Slip |
| Product Dimensions | 14"L x 12"W |
| Style | Chrome Handle |
| Handle Diameter | 1.25 inch |
| Handle Material | Alloy Steel |
| Number of Pieces | 2 |
| Set Name | CAP Barbell 150lb Dumbbell Set |
| UPC | 702556173442 |
| Manufacturer | CAP Barbell, Inc. |
| Item Package Dimensions L x W x H | 13.5 x 12 x 5 inches |
| Package Weight | 23.31 Kilograms |
| Item Dimensions LxWxH | 14 x 12 x 6 inches |
| Brand Name | CAP Barbell |
| Warranty Description | 30 day manufacturer warranty from date of purchase from authorized dealer in original packaging |
| Model Name | CAP 50lb Coated Hex Dumbbells |
| Suggested Users | Unisex-Adult |
| Part Number | SDRSIS-50C |
| Model Year | 2021 |
| Included Components | 25 lb x 2 dumbbells |
| Size | 50 lb - Set (25 lb x 2) |
| Date First Available | April 29, 2021 |
| Item Model Number | 76396127 |
About This Item
- ●FEATURES: NEW EDITION with robust packaging to ensure great condition! Each dumbbell features hex-shaped heads to prevent rolling; Medium-depth knurling on the ergo handle provides essential grip and security during use; Coating is extremely durable
- ●CHOICES: Includes TWO 10 lb dumbbells; Also sold individually; Sizes range from 10-50 lbs
- ●VERSATILE: Adding a dumbbell or two to your workout routine offers many benefits such as burning more calories and building muscle; Dumbbells can be used for essentially any fitness routine and muscle group!
- ●CONSTRUCTION: Heads are made from ASTM A48 Class 20 grey iron joined together by a handle finished in a durable black coating.
- ●FUNCTIONAL: Great for building and toning muscle, losing fat, burning calories, better balance, enhanced mood and more! Can be used for all major muscle groups such as abs, core, arms, and legs
- ●INCLUDES - Pair of 25 lb coated hex-shaped dumbbells with steel, knurled handle with chrome finish for non-slip grip.
- ●The CAP 50lb Coated Hex Dumbbells includes a pair of 25 lb coated hex-shaped dumbbells with steel, knurled handle with chrome finish for non-slip grip.
- ●SET INCLUDES – A pair of 5-pound, 10-pound, 15-pound, 20-pound, and 25-pound rubber hex dumbbells with an A-frame dumbbell rack to store the weights. This set ships in multiple boxes.
- ●Item Package Weight: 50.0 pounds
Customer Reviews (1)
Based on 1 review
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
FEATURES – NEW EDITION with robust packaging to ensure great condition! Each dumbbell features hex-shaped heads to prevent rolling; Medium-depth knurling on the ergo handle provides essential grip and security during use; Coating is extremely durable CHOICES – Includes TWO 10 lb dumbbells; Also sold individually; Sizes range from 10-50 lbs VERSATILE – Adding a dumbbell or two to your workout routine offers many benefits such as burning more calories and building muscle; Dumbbells can be used for essentially any fitness routine and muscle group! CONSTRUCTION – Heads are made from ASTM A48 Class 20 grey iron joined together by a handle finished in a durable black coating. FUNCTIONAL – Great for building and toning muscle, losing fat, burning calories, better balance, enhanced mood and more! Can be used for all major muscle groups such as abs, core, arms, and legs
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.6/5 by verified buyers — 1 reviews confirm quality.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.