










Captain 500 Wireless Gaming Headset with Detachable Noise Cancelling Microphone, 2.4G Bluetooth Headphones with 3.5mm Wired Jack
(6 reviews)
$25.90$26.803% OFF
In Stock
SKU: A14BF530
Key Features:
Gvyugke500+18 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Gvyugke |
| Department | Gaming Headsets |
| Brand | Gvyugke |
| Model Number | 500 |
| Model Name | Captain 500 |
| Age Range Description | Adult |
| Manufacturer | 1 |
| Headphones Ear Placement | Over Ear |
| Headphone Folding Features | Over Ear |
| Earpiece Shape | Over Ear |
| Frequency Range | 20 Hz - 20,000 Hz |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Additional Features | Noise Cancelling Microphone, Bluetooth Connectivity, Potential Gaming Features |
| Enclosure Material | Plastic, Fabric, Silicone |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Compatible Devices | Gaming Consoles, Desktops, Laptops, Tablets, Cellphones |
| Headphone Jack | 3.5 mm Jack |
| Connectivity Technology | Wired, Wireless |
| Wireless Technology | 2.4GHz, Bluetooth 5.2 |
| Colour | Black |
| Battery Charge Time | 2.5 Hours |
| Battery Average Life | 40 Hours |
| Item Model Number | A14BF530 |
About This Item
- βNoise Cancelling Microphone, Bluetooth Connectivity, Potential Gaming Features
Customer Reviews (6)
4.7
Based on 6 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Noise Cancelling Microphone, Bluetooth Connectivity, Potential Gaming Features
Our Take
Whether you're a casual or competitive gamer, choosing the right Gvyugke gaming gear makes a real difference. Vivabay evaluates gaming products based on frame rates, response times, build quality, and ergonomic comfort β the factors that affect your gameplay.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.7/5 by verified buyers β 6 reviews confirm quality.
- βCurrently 3% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.