


Casio Men's 10-Year Battery Japanese Quartz Watch with Resin Strap, Black, 21 (Model: AE-1200WH-1CVCF)
In Stock
SKU: B7A66D1C
Color: Select a color
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Casio |
| Department | Watches |
| Water resistant to 100 m (330 ft) | In general, suitable for swimming and snorkeling, but not scuba diving |
| Brand Seller or Collection Name | Casio |
| Model Number | AE-1200WH-1CVCF |
| Part Number | AE-1200WH-1CVCF |
| Model Year | 2020 |
| Item Shape | Square |
| Dial window material type | Mineral Glass |
| Display Type | Digital |
| Clasp Type | Buckle |
| Case material | Resin |
| Case diameter | 39.5 millimeters |
| Case Thickness | 12.5 millimeters |
| Band Material | Resin |
| Band size | Mens Standard |
| Band width | 21 millimeters |
| Band Colour | Black |
| Dial colour | Black |
| Bezel material | Resin |
| Bezel function | Stationary |
| Calendar | Day-Date-Month |
| Special features | Shock Resistant |
| Item weight | 141 grams |
| Movement | Japanese Quartz |
| Water resistant depth | 100 meters |
| Warranty type | Manufacturer |
| Department | mens |
| Batteries | 1 A batteries required. (included) |
| Manufacturer | Casio |
| Display | Digital |
| Watch Movement Type | Quartz |
| Power Source | Battery Powered |
| Closure Type | Buckle |
| Strap Type | Resin Strap |
| Water Resistance Depth | 100 Meters |
| Sport Type | Swimming |
| Clasp Type | Buckle |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Embellishment Feature | Crystal |
| Style Name | AE1200WH-1A |
| Shape | Square |
| Band Color | Black |
| Dial Color | Black |
| Character | Fashion |
| Face Style | Combination |
| Brand Name | Casio |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | AE1200WH-1A |
| Model Number | AE-1200WH-1BVDF |
| Manufacturer | Casio |
| UPC | 079767968724 885997194815 |
| Item Type Name | Watch |
| Included Components | 1 x Battery |
| Item Weight | 4 Ounces |
| Unit Count | 1.00 Count |
| Band Material Type | Rubber |
| Case Material Type | Resin |
| Crystal | Resin |
| Case Diameter | 39.5 Millimeters |
| Band Width | 21 Millimeters |
| Case Thickness | 12.5 Millimeters |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Item Model Number | B7A66D1C |
About This Item
- βWater resistant to 100 m (330 ft): In general, suitable for swimming and snorkeling, but not scuba diving
- βBlack and Silver watch featuring silver-tone pushers and multifunction dial with stopwatch, countdown timer, and world time indicator
- βFeatures five daily alarms and LED light with afterglow
- β39.5 mm resin case with mineral dial window
- βJapanese quartz movement with digital display
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Black and Silver watch featuring silver-tone pushers and multifunction dial with stopwatch, countdown timer, and world time indicator Features five daily alarms and LED light with afterglow 39.5 mm resin case with mineral dial window Japanese quartz movement with digital display Water resistant to 100 m (330 ft): In general, suitable for swimming and snorkeling, but not scuba diving
Our Take
From fitness tracking to classic timepieces, Vivabay helps you find a Casio watch that fits your lifestyle. We look beyond the spec sheet at comfort, battery endurance, and everyday usability.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.9/5 by verified buyers β 13 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.