










CHEERIOS - FAMILY SIZE PACK - Cinnamon Oat Crunch Cereal Box, No Artificial Colours, No Artificial Flavours, Whole Grain is the First Ingredient, 516 Grams Package of Cereal
In Stock
SKU: C7121B86
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Cheerios |
| Department | Cold Cereal |
| BREAKFAST CEREAL | Cinnamon Cheerios Oat Crunch delivers a hearty bite in each bowl combining sweetened multigrain cereal and visible bunches of oats that bring a crunchy texture to each spoonful |
| CRUNCHY OATS | With the satisfying crunch of whole grain oats, savour a bowl of Cheerios Oat Crunch and give yourself a moment of enjoyment; A family favourite perfect for kids, adults, and everyone in between |
| DELICIOUS SNACK | Provides a source of fibre and features 10 essential vitamins and minerals; No artificial colours or flavours |
| PANTRY FAVOURITE | A pantry and kids snacking favourite; Family Size box is a perfect addition to your weekly groceries and on-the-go snack |
| CONTAINS | 516 g, one ct |
| Brand Name | Cheerios |
| Age Range Description | Adult |
| Manufacturer | GENERAL MILLS CANADA CORPORATION |
| UPC | 065633164390 |
| Cuisine | American cuisine |
| Country of Origin | USA |
| Manufacturer Contact Information | MISSISSAUGA, ON, L4W 5N9 CA |
| Diet Type | Kosher |
| Flavor | FAMILY SIZE Cinnamon |
| Item Form | Flaked |
| Specialty | Kosher Certified |
| Container Type | Cup |
| Breakfast Cereal Type | Cold Cereal |
| Unit Count | 516 Grams |
| Number of Items | 1 |
| Item Weight | 516 Grams |
| Size | 516 g (Pack of 1) |
| Total Eaches | 1 |
| Package-weight | 0.6 Kilograms |
| Item Model Number | C7121B86 |
About This Item
- βBREAKFAST CEREAL: Cinnamon Cheerios Oat Crunch delivers a hearty bite in each bowl combining sweetened multigrain cereal and visible bunches of oats that bring a crunchy texture to each spoonful
- βCRUNCHY OATS: With the satisfying crunch of whole grain oats, savour a bowl of Cheerios Oat Crunch and give yourself a moment of enjoyment; A family favourite perfect for kids, adults, and everyone in between
- βDELICIOUS SNACK: Provides a source of fibre and features 10 essential vitamins and minerals; No artificial colours or flavours
- βPANTRY FAVOURITE: A pantry and kids snacking favourite; Family Size box is a perfect addition to your weekly groceries and on-the-go snack
- βCONTAINS: 516 g, one ct
Customer Reviews (1)
Based on 1 review
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
BREAKFAST CEREAL: Cinnamon Cheerios Oat Crunch delivers a hearty bite in each bowl combining sweetened multigrain cereal and visible bunches of oats that bring a crunchy texture to each spoonful CRUNCHY OATS: With the satisfying crunch of whole grain oats, savour a bowl of Cheerios Oat Crunch and give yourself a moment of enjoyment; A family favourite perfect for kids, adults, and everyone in between DELICIOUS SNACK: Provides a source of fibre and features 10 essential vitamins and minerals; No artificial colours or flavours PANTRY FAVOURITE: A pantry and kids snacking favourite; Family Size box is a perfect addition to your weekly groceries and on-the-go snack CONTAINS: 516 g, one ct
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.6/5 by verified buyers β 1 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.