








CLX Gaming Desktop - Intel Core i5 14400F 2.5GHz 10-Core Processor, 16GB DDR5 Memory, GeForce RTX 4060 8GB GDDR6 Graphics 1TB NVMe M.2 SSD, WiFi, Win
$1,530.00
In Stock
SKU: 6BB6E928
Key Features:
CLXSET+41 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | CLX |
| Department | CLX |
| Brand | CLX |
| Series | SET |
| Model | TGMSETRTA4203BM |
| Part Number | TGMSETRTA4203BM |
| Release Year | 2024 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Form Factor | Mini Tower |
| AI Features | AI Ready |
| Usage | Consumer, Gaming |
| Color | Black |
| Power Supply | 600W |
| Monitor | Monitor not included |
| Cooling System | Air Cooling |
| Operating System | Windows 11 Home |
| CPU Type | Intel Core i5 14th Gen |
| CPU Name | Intel Core i5-14400F |
| Turbo Frequency | 4.70GHz |
| CPU Socket Type | LGA 1700 |
| CPU Main Features | 10 Cores, 16 Threads |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 4060 |
| GPU Memory | 8 GB GDDR6 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Graphics Interface | PCI Express x16 |
| Memory Capacity | 16GB DDR5 |
| Memory Spec | 16 GB x 1 |
| Memory Slot Total | 4 |
| Memory Slot Available | 3 |
| Memory Slots Available/Total | 3/4 |
| Maximum Memory Supported | 192 GB |
| SSD | 1TB NVMe |
| HDD | No |
| Optical Drive Type | No |
| Screen Size | No Screen |
| WLAN | 802.11ac Wireless LAN |
| Bluetooth | Yes |
| Video Ports | 1 HDMI, 3 Display Ports |
| RJ45 | 1 port |
| Mouse Type | Wired Mouse |
| Keyboard Type | Wired Keyboard |
| Dimensions H x W x D | 23x15.75x22.25 |
| Weight | 51 |
| Package Contents | CLX SET Gaming Desktop (Intel Core i5 14400F, 16GB DDR5 Memory, GeForce RTX 4060, 1TB NVMe M.2 SSD, WiFi, Win 11 Home), Power Cord, Keyboard, Mouse |
| First Listed on Newegg | June 18, 2024 |
| Item Model Number | 6BB6E928 |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
CLX Gaming Desktop β Intel Core i5 14400F 2.5GHz 10-Core Processor, 16GB DDR5 Memory, GeForce RTX 4060 8GB GDDR6 Graphics 1TB NVMe M.2 SSD, WiFi, Win 11 Home 64-bit
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.