






CLX HORUS Gaming Desktop - Intel Core i9 14900KF 3.2GHz 24-Core Processor, 64GB DDR5 Memory, GeForce RTX 4090 24GB GDDR6X Graphics, 2TB NVMe M.2 SSD,
In Stock
SKU: 4C6E8D9A
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | CLX |
| Department | CLX |
| Brand | CLX |
| Series | HORUS |
| Model | TGMHORRTZ3A04WM |
| Part Number | TGMHORRTZ3A04WM |
| Release Year | 2023 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Form Factor | Mid Tower |
| Usage | Consumer |
| Color | White |
| Processor | Intel Core i9-14900KF 3.2 GHz |
| Storage | 2TB SSD + 6TB HDD |
| Power Supply | 1000W |
| Monitor | Monitor not included |
| Cooling System | Liquid Cooled CPU |
| Operating System | Windows 11 Home |
| CPU Type | Intel Core i9 14th Gen |
| CPU Name | Intel Core i9-14900KF |
| CPU Base Frequency | 3.20GHz |
| Turbo Frequency | 6.0GHz |
| CPU Socket Type | LGA 1700 |
| CPU Main Features | 24 Cores, 32 Threads |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 4090 |
| GPU Memory | 24 GB GDDR6X |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 4090 |
| Graphics Interface | PCI Express x16 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 64GB DDR5 |
| Memory Spec | 32 GB x 2 |
| Memory Slot Total | 4 |
| Memory Slot Available | 2 |
| Memory Slots Available/Total | 2/4 |
| Maximum Memory Supported | 192 GB |
| SSD | 2TB |
| HDD | 6TB |
| Optical Drive Type | No |
| Screen Size | No Screen |
| WLAN | 802.11ax Wireless LAN |
| Bluetooth | Yes |
| Video Ports | 1 HDMI, 3 Display Ports |
| RJ45 | 1 port |
| Mouse Type | Wired Mouse |
| Keyboard Type | Wired Keyboard |
| Dimensions H x W x D | 13.75x26x26.25 |
| Weight | 74 |
| Package Contents | CLX HORUS Gaming Desktop (Intel Core i9 14900KF, 64GB DDR5 Memory, GeForce RTX 4090, 2TB NVMe M.2 SSD, 6TB HDDWiFi, Win 11 Home), Power Cord, Keyboard, Mouse |
| First Listed on Newegg | October 12, 2023 |
| Item Model Number | 4C6E8D9A |
Customer Reviews (6)
Based on 6 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Step into the realm of superior gaming with the CLX HORUS. This system, a masterpiece of advanced technology, is crafted for the discerning gamer who accepts nothing less than extraordinary. It's powered by a CLX Quench liquid-cooled Intel Core i9-14900KF, 14th Generation processor with 24 cores and 32 threads. Starting at a brisk 3.20GH z, it can ramp up to an astonishing 6.00GH z when your gameplay demands it. In the world of gaming, graphics are king, and the HORUS reigns supreme. Armed with a GeForce RTX 4090 video card with a generous 24GB memory, it delivers immersive, high-resolution visuals that will leave you spellbound. Coupled with a substantial 64GB DDR5 system memory, it delivers a gaming experience that's unmatched. Data speed and storage won't be a concern, thanks to a 2TB NVMe M. 2 Solid State Drive and a 6TB Hard Drive offering ample space for all your games, videos, music, and more. With both wired and wireless networking capabilities, you're connected to the global gaming community, ready to take on any adversary. The HORUS, encased in an elegant white mid-tower chassis with a tempered glass side panel and captivating RGB lighting, is a sight to behold. Preinstalled with Windows 11 Home 64-Bit and accompanied by a complimentary gaming keyboard and mouse, the HORUS is primed for action the moment it arrives. The CLX HORUS isn't just a gaming system; it's a declaration of gaming supremacy. Take control of your gaming experience - order your CLX HORUS today!
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.3/5 by verified buyers β 6 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.