










CLX Set Gaming Desktop - AMD Ryzen 5 5600GT 3.6GHz 6-Core Processor, 16GB DDR5 Memory, Radeon Vega 7 1GB Shared Graphics, 1TB NVMe M.2 SSD, WiFi, Win
$1,138.80
In Stock
SKU: 8DEA9F53
Key Features:
CLXSet+34 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | CLX |
| Department | CLX |
| Brand | CLX |
| Series | Set |
| Model | TGMSETIGE5707BM |
| Part Number | TGMSETIGE5707BM |
| Release Year | 2025 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Form Factor | Mini Tower |
| Usage | Consumer |
| Color | Black |
| Power Supply | 600W |
| Monitor | Monitor not included |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Turbo Frequency | 4.60GHz |
| CPU Main Features | 6 Cores, 12 Threads |
| Graphics Card | AMD Radeon Vega 7 |
| Graphics Interface | Integrated video |
| Memory Capacity | 16GB DDR4 |
| Memory Spec | 16 GB x 1 |
| Memory Slot Total | 4 |
| Memory Slot Available | 3 |
| Memory Slots Available/Total | 3/4 |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| SSD | 1 TB |
| HDD | No |
| Optical Drive Type | No |
| Screen Size | No Screen |
| WLAN | 802.11ac Wireless LAN |
| Bluetooth | Yes |
| Video Ports | 1 x HDMI |
| RJ45 | 1 port |
| Mouse Type | Wired Mouse |
| Keyboard Type | Wired Keyboard |
| Dimensions H x W x D | 23x15.75x22.25 |
| Weight | 31 |
| Package Contents | CLX Set Gaming Desktop (AMD Ryzen 5 5600GT, 16GB DDR5 Memory, Radeon Vega 7, 1TB NVMe M.2 SSD, WiFi, Win 11 Home), Power Cord, Keyboard, Mouse |
| First Listed on Newegg | October 22, 2025 |
| Item Model Number | 8DEA9F53 |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
CLX Set Gaming Desktop β AMD Ryzen 5 5600GT 3.6GHz 6-Core Processor, 16GB DDR5 Memory, Radeon Vega 7 1GB Shared Graphics, 1TB NVMe M.2 SSD, WiFi, Win 11 Home 64-bit
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.