










CLX SET Gaming Desktop - AMD Ryzen 7 8700G 4.2GHz 8-Core Processor, 16GB DDR5 Memory, Radeon 780M 4GB Shared Graphics, 1TB NVMe M.2 SSD, WiFi, Win 11
$1,438.80
In Stock
SKU: 759C8A0B
Key Features:
CLXSET+34 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | CLX |
| Department | CLX |
| Brand | CLX |
| Series | SET |
| Model | TGMSETIGE4900BM |
| Part Number | TGMSETIGE4900BM |
| Release Year | 2025 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Form Factor | Mini Tower |
| Usage | Consumer |
| Color | Black |
| Power Supply | 750W |
| Monitor | Monitor not included |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Turbo Frequency | 5.10GHz |
| CPU Main Features | 8 Cores, 16 Threads |
| Graphics Card | AMD Radeon 780M |
| Graphics Interface | Integrated video |
| Memory Capacity | 16GB DDR5 |
| Memory Spec | 16 GB x 1 |
| Memory Slot Total | 4 |
| Memory Slot Available | 3 |
| Memory Slots Available/Total | 3/4 |
| Maximum Memory Supported | 256 GB |
| SSD | 1 TB |
| HDD | No |
| Optical Drive Type | No |
| Screen Size | No Screen |
| WLAN | 802.11ax Wireless LAN |
| Bluetooth | Yes |
| Video Ports | 1 Display Port, 1 HDMI |
| RJ45 | 1 port |
| Mouse Type | Wired Mouse |
| Keyboard Type | Wired Keyboard |
| Dimensions H x W x D | 23x15.75x22.25 |
| Weight | 27 |
| Package Contents | CLX SET Gaming Desktop (AMD Ryzen 7 8700G, 16GB DDR5 Memory, Radeon 780M, 1TB NVMe M.2 SSD, WiFi, Win 11 Home), Power Cord, Keyboard, Mouse |
| First Listed on Newegg | August 20, 2025 |
| Item Model Number | 759C8A0B |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
CLX SET Gaming Desktop β AMD Ryzen 7 8700G 4.2GHz 8-Core Processor, 16GB DDR5 Memory, Radeon 780M 4GB Shared Graphics, 1TB NVMe M.2 SSD, WiFi, Win 11 Home 64-bit
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.