










CLX SET Gaming Desktop - AMD Ryzen 9 9900X 4.4GHz 12-Core Processor, 32GB DDR5 Memory, GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 Graphics, 2TB NVMe M.2 SSD, WiFi,
$3,478.80$3,720.006% OFF
In Stock
SKU: B81C7558
Key Features:
CLXSET+41 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | CLX |
| Department | CLX |
| Brand | CLX |
| Series | SET |
| Model | TGMSETRTU5104WM |
| Part Number | TGMSETRTU5104WM |
| Release Year | 2025 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Form Factor | Mid Tower |
| AI Features | AI Ready |
| Usage | Consumer, Gaming |
| Color | White |
| Power Supply | 850W |
| Monitor | Monitor not included |
| Cooling System | Liquid Cooled CPU |
| Operating System | Windows 11 Home |
| CPU Type | AMD Ryzen 9 9000 Series |
| CPU Name | AMD Ryzen 9 9900X |
| Turbo Frequency | 5.60GHz |
| CPU Socket Type | AM5 |
| CPU Main Features | 12 Cores, 24 Threads |
| GPU/VGA Type | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| GPU Memory | 16 GB GDDR7 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| Graphics Interface | PCI Express x16 |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Spec | 16 GB x 2 |
| Memory Slot Total | 4 |
| Memory Slot Available | 2 |
| Memory Slots Available/Total | 2/4 |
| Maximum Memory Supported | 256 GB |
| SSD | 2TB NVMe |
| HDD | No |
| Optical Drive Type | No |
| Screen Size | No Screen |
| WLAN | 802.11ax Wireless LAN |
| Bluetooth | Yes |
| Video Ports | 1 HDMI, 3 Display Ports |
| RJ45 | 1 port |
| Mouse Type | Wired Mouse |
| Keyboard Type | Wired Keyboard |
| Dimensions H x W x D | 27.25x15x28.25 |
| Weight | 84 |
| Package Contents | CLX SET Gaming Desktop (AMD Ryzen 9 9900X, 32GB DDR5 Memory, GeForce RTX 5080, 2TB NVMe M.2 SSD, WiFi, Win 11 Home), Power Cord, Keyboard, Mouse |
| First Listed on Newegg | April 15, 2025 |
| Item Model Number | B81C7558 |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
CLX SET Gaming Desktop β AMD Ryzen 9 9900X 4.4GHz 12-Core Processor, 32GB DDR5 Memory, GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 Graphics, 2TB NVMe M.2 SSD, WiFi, Win 11 Home 64-bit
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βCurrently 6% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.