










CLX SET Gaming Desktop - Intel Core i7 13700KF 3.4GHz 16-Core Processor, 32GB DDR5 Memory, GeForce RTX 4060 8GB GDDR6 Graphics 1TB NVMe M.2 SSD, 4TB
$2,258.40
In Stock
SKU: 67496EC0
Key Features:
CLXSET+45 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | CLX |
| Department | CLX |
| Brand | CLX |
| Series | SET |
| Model | TGMSETRTA3703BM |
| Part Number | TGMSETRTA3703BM |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Form Factor | Mid Tower |
| AI Features | AI Ready |
| Usage | Consumer, Gaming |
| Color | Black |
| Processor | Intel Core i7-13700KF 3.4 GHz |
| Memory | 32GB DDR5 |
| Storage | 1TB SSD + 4TB HDD |
| Power Supply | 600W |
| Monitor | Monitor not included |
| Cooling System | Liquid Cooled CPU |
| Operating System | Windows 11 Home |
| CPU Type | Intel Core i7 13th Gen |
| CPU Name | Intel Core i7-13700KF |
| CPU Base Frequency | 3.40GHz |
| Turbo Frequency | 5.40GHz |
| CPU Socket Type | LGA 1700 |
| CPU Main Features | 16 Cores, 24 Threads |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 4060 |
| GPU Memory | 8 GB GDDR6 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Graphics Interface | PCI Express x16 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Spec | 16 GB x 2 |
| Memory Slot Total | 4 |
| Memory Slot Available | 2 |
| Memory Slots Available/Total | 2/4 |
| Maximum Memory Supported | 192 GB |
| SSD | 1TB NVMe |
| HDD | 4TB |
| Optical Drive Type | No |
| Screen Size | No Screen |
| WLAN | 802.11ac Wireless LAN |
| Bluetooth | Yes |
| Video Ports | 1 HDMI, 3 Display Ports |
| RJ45 | 1 port |
| Mouse Type | Wired Mouse |
| Keyboard Type | Wired Keyboard |
| Dimensions H x W x D | 16.88x27.25x27.88 |
| Weight | 89 |
| Package Contents | CLX SET Gaming Desktop (Intel Core i7 13700KF, 32GB DDR5 Memory, GeForce RTX 4060, 1TB NVMe M.2 SSD, 4TB HDDWiFi, Win 11 Home), Power Cord, Keyboard, Mouse |
| First Listed on Newegg | September 25, 2023 |
| Item Model Number | 67496EC0 |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
CLX SET Gaming Desktop β Intel Core i7 13700KF 3.4GHz 16-Core Processor, 32GB DDR5 Memory, GeForce RTX 4060 8GB GDDR6 Graphics 1TB NVMe M.2 SSD, 4TB HDD, WiFi, Win 11 Home 64-bit
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.