










CLX Set Gaming Desktop - Liquid Cooled Intel Core Ultra 9 285K 3.7GHz 24-Core Processor, 32GB DDR5 Memory, GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 Graphics, 2TB
$3,658.80$3,960.008% OFF
In Stock
SKU: 93B58F6E
Key Features:
CLXSet+37 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | CLX |
| Department | CLX |
| Brand | CLX |
| Series | Set |
| Model | TGMSETRTU5C00BM |
| Part Number | TGMSETRTU5C00BM |
| Release Year | 2026 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Form Factor | Mid Tower |
| Usage | Consumer |
| Color | Black |
| Power Supply | 850W |
| Monitor | Monitor not included |
| Cooling System | Liquid Cooled CPU |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Turbo Frequency | 5.70GHz |
| CPU Main Features | 24 Cores, 24 Threads |
| GPU/VGA Type | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| GPU Memory | 16 GB GDDR7 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| Graphics Interface | PCI Express x16 |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Spec | 16 GB x 2 |
| Memory Slot Total | 4 |
| Memory Slot Available | 2 |
| Memory Slots Available/Total | 2/4 |
| Maximum Memory Supported | 256GB |
| SSD | 2 TB NVMe M.2 |
| HDD | No |
| Optical Drive Type | No |
| Screen Size | No Screen |
| WLAN | 802.11be Wireless LAN |
| Bluetooth | Yes |
| Video Ports | 1 HDMI, 3 Display Ports |
| RJ45 | 1 port |
| Mouse Type | Wired Mouse |
| Keyboard Type | Wired Keyboard |
| Dimensions H x W x D | 13.75x26x26.25 |
| Weight | 40 |
| Package Contents | CLX Set Gaming Desktop (Intel Core Ultra 9 285K, 32GB DDR5 Memory, GeForce RTX 5080, 2TB NVMe M.2 SSD, WiFi, Win 11 Home), Power Cord, Keyboard, Mouse |
| First Listed on Newegg | January 13, 2026 |
| Item Model Number | 93B58F6E |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
CLX Set Gaming Desktop β Liquid Cooled Intel Core Ultra 9 285K 3.7GHz 24-Core Processor, 32GB DDR5 Memory, GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 Graphics, 2TB SSD, WiFi, Windows 11 Home 64-bit
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βCurrently 8% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.